Polski startup tworzy tłumacza języka migowego bazującego na sieciach neuronowych [TYLKO U NAS]

Szymon Trochimiak Co-Founder i CTO
Szymon Trochimiak Co-Founder i CTO
Wsparcie od PARP i Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego plus pomysł - to stoi za startuperm Gesture to Speech. Teraz firma szykuje premierę aplikacji tłumaczącej język migowy przy użyciu nowych technologii - i chce rozwinąć się na globalną skalę - zapowiada Szymon Trochimiak Co-Founder i CTO.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Gdzie obecnie znajduje się Gesture to Speech?

Na chwilę obecną jesteśmy na etapie budowania aplikacji do zbierania gestów. Zdecydowaliśmy się na stworzenie własnej bazy, ponieważ nie znaleźliśmy na rynku odpowiedniego data setu dla PJM. Symultanicznie drugi zespół zajmuje się tworzeniem sieci neuronowej.

Od czego zaczynaliście?

Pomysłodawcą jest Paweł, który obecnie jest prezesem. Doskonale zna on środowisko osób głuchych, ze względu na to iż sam doświadczył częściowej utraty słuchu. Dzięki networkingowi i wspólnym znajomym szybko udało się zebrać zespół, a kapitał zdobyliśmy dzięki dofinansowaniu 1.1.2.

Nie zasilał nas inwestor. Uruchomienie biznesu wymagało tyle co założenie spółki. Korzystaliśmy z własnego kapitału oraz otrzymaliśmy dofinansowanie z PARPu. 

Na czym polega wasz pomysł?

Dzięki kontaktom z osobami które pracowały, bądź pracują przy podobnych projektach poszukiwaliśmy sposobów, aby znaleźć jak najlepsze rozwiązania i ominąć te które okazują się być ślepymi uliczkami. Pomysłem jest stworzenie tłumacza języka migowego, opartego na sztucznej inteligencji, w formie aplikacji. Technologia ta, będzie doskonałym narzędziem do tłumaczenia języka migowego na dowolny język na świecie. Od pomysłów konkurencji różni nas niestandardowe podejście do uczenia sieci neuronowej. Z tego powodu pragniemy stworzyć swój własny data set.

Co z komercjalizacją rozwiązania?

Głównymi klientami będą instytucje, które z ustawy powinny zapewnić tłumacza dla osób głuchych, placówki oświaty, uczelnie wyższe. Nasze narzędzie dostępne będzie w formie aplikacji, dlatego będzie skierowane również do osób i instytucji prywatnych. Obecnie problemy z słuchem dotyczą prawie 0,5 mld ludzi na świecie a w ciągu 30 lat ta liczba zwiększy się prawie 50 proc. Chcemy aby nasze rozwiązanie ułatwiło życie jak największej liczbie osób należących do tej grupy. Plusem jest zarówno chęć pomocy ze strony konkurencji w dystrybucji, kiedy nasze rozwiązanie będzie już gotowe.

Jakie są Wasze dalsze plany, po uruchomieniu aplikacji?

Planujemy rozwijać się globalnie. Jednak wiemy, że nasza strategia musi mieć dobre podwaliny lokalne. Na pewno chcemy aby osoby głuche miały ułatwione życie codzienne, pragniemy nieść zmianę w świecie. Jest to naszym priorytetem działania, zarówno reklamowanie języka migowego. Najlepszym sukcesem dla nas poza osiągnięciem poziomu kapitalizacji 1 mld $ byłoby aby nasze rozwiązanie technologiczne mogło być dostępne w każdym zakątku globu.

 

Gesture to Speech jest jednym z finalistów konferencji Infoshare 2022. 

Infoshare 2022 – największa konferencja technologiczna w CEE, tworząca ekosystem, w którym nowe technologie łączą się z biznesem. Konferencja odbędzie się w dniach 6-7  października w Gdańsku. Co roku uczestniczą w niej tysiące uczestników. Wśród nich startupy, inwestorzy, przedstawiciele korporacji, programiści i marketerzy. Tegoroczna edycja to 6 scen tematycznych, kilkuset czołowych prelegentów z całego świata, blisko 200 wystąpień i warsztatów. Podczas Infoshare 2022 poznamy również finalistów Startup Contest.

ZOBACZ RÓWNIEŻ