Połowa pracujących Ukraińców wróci do kraju po wojnie

pracownicy ukraińscy
Fot. shutterstock.
Nowe badanie potwierdza wcześniejsze deklaracje naszych sąsiadów ze Wschodu. Kiedy wojna się skończy, połowa Ukraińców pracujących tymczasowo w Polsce deklaruje powrót do ojczyzny. Jednak 25 proc. osób z tej grupy już teraz zdecydowało, że nie wróci w rodzinne strony.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Większość pracowników tymczasowych z Ukrainy czeka z decyzją o powrocie do domu aż do końca wojny. Tak wynika z raportu OTTO Work Force „Jak Ukraińcy oceniają pracę i pobyt w Polsce w 2022 roku?”.

Czekamy na koniec wojny

Wyniki raportu oparto na sondażu przeprowadzonym w listopadzie 2022 r. Jak się okazuje 49 proc. pracowników tymczasowych z Ukrainy oznajmiło, że chce wrócić po zakończeniu wojny do ojczyzny. 26 proc. badanych nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie, a 25 proc. wskazało, że nie planuje powrotu na Ukrainę.

W badaniu poruszono też inne wątki związane z przymusową emigracją Ukraińców do Polski, po rosyjskiej agresji na naszego sąsiada 24 lutego 2022 r. Z ankiet możemy się dowiedzieć m.in. że w najbliższych miesiącach 43 proc. respondentów zamierza zaczekać w Polsce i zobaczyć, jaki będzie rozwój sytuacji na Ukrainie. 38 proc. planuje zacząć naukę języka polskiego. 21 proc. stwierdziło, że chce znaleźć samodzielne mieszkanie, a 20 proc. sprowadzić do Polski najbliższą rodzinę. 5 proc. przyznało, że chce zapisać dzieci do polskiej szkoły lub przedszkola.

Trudniejsze powroty do ojczyzny

„Nikt nie wie, jak długo potrwa wojna i na jakich warunkach się zakończy, a to od tego zależy, co postanowią obywatele Ukrainy. Po zakończeniu wojny wielu z nich z pewnością wróci i zaangażuje się w odbudowę kraju. Jednak im dłużej potrwa konflikt, tym trudniej uchodźcom będzie wrócić na Ukrainę i zostawić już ułożone życie w Polsce. Pamiętajmy, że proces odbudowy Ukrainy będzie złożony, a wielu jej obywateli po prostu nie będzie miało do czego wracać” – mówi dyrektor zarządzający OTTO Work Force Central Europe Tomasz Dudek, cytowany przez portal Bankier.pl.

Co jeszcze pokazuje zestawienie odpowiedzi respondentów? Dowiadujemy się, że Ukraińcy są mocno związani z Polską i nie planują wyjazdu do innego kraju. 44 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie rozważa wyjazdu z Polski do innego państwa niż Ukraina. 35 proc. nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie. Opcję wyjazdu na zachód bierze pod uwagę 22 proc., przy czym w tej grupie 3/4 badanych wybierało Niemcy, jako destynację.

Warto pamiętać, że większość uchodźców, która planowała wyjazdy za granicę – ruszała z Polski na zachód, zaraz po przyjeździe z ojczyzny.  

Praca w Polsce ze względów bezpieczeństwa

Raport jasno pokazuje, że w ubiegłych latach - 2020 i 2021 głównym celem podejmowania pracy w Polsce przez obywateli Ukrainy były wyższe zarobki. W tym wypadku wojna zmieniła wszystko. Aż 45 proc. pracowników tymczasowych z Ukrainy wybrało Polskę z powodu większego bezpieczeństwa. Pozostałymi powodami były: wyższe zarobki (37 proc.), chęć zapewnienia lepszego życia rodzinie (29 proc.) oraz lepsza sytuacja gospodarcza (28 proc.).

W badaniu wzięło udział 502 pracowników tymczasowych z Ukrainy, 66 proc. stanowiły kobiety.

Czytaj dalej: wywiad z Marcinem Dumą: Polacy się boją, że pierwszy raz mogą zbiednieć

ZOBACZ RÓWNIEŻ