Polacy wśród światowych liderów

Targi w Amsterdamie
Targi w Amsterdamie, fot. materiały prasowe
Polskie startupy zaprezentowały się na targach CES Unveiled w Amsterdamie, jednym z najważniejszych wydarzeń branży nowych technologii na świecie. Polski udział w tym prestiżowym spotkaniu było możliwy dzięki zaangażowaniu Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Amsterdamie.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 12/2022 (87)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Dziesiątki wystawców i setki uczestników. Obiecujące startupy i znane marki. Kluczowi gracze sektora technologicznego, przedstawiciele wpływowych mediów, menedżerowie i inni wpływowi reprezentanci branży tech. Wszyscy mieli okazję spotkać się podczas targów CES Unveiled, które odbyły się w Amsterdamie w połowie października. – Wydarzenie stanowiło swoisty przedstart do głównych światowych targów CES Unveiled 2023, które w styczniu odbędą się w Las Vegas – tłumaczy Magdalena Lekan, kierownik ZBH w Amsterdamie.

Organizatorem imprezy było Consumer Technology Association będące platformą współpracy światowych liderów technologii.

Zagraniczne wizytówki

Podczas tego prestiżowego wydarzenia, obok 70 firm z Niderlandów, zaprezentowały się także startupy z państw Grupy Wyszehradzkiej (V4): Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Pawilon tych krajów, w tym stoisko polskich firm, powstał we współpracy z Zagranicznym Biurem Handlowym Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Amsterdamie.

Działania na rzecz umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorstw to od dawna jeden z głównych celów PAIH realizowanych m.in. poprzez sieć Zagranicznych Biur Handlowych. Biura PAIH wspierają firmy zarówno na rynkach zagranicznych, pomagając w działaniach biznesowych na miejscu, jak i przekazując wiedzę o potencjalnych kierunkach ekspansji. ZBH w Amsterdamie nie ogranicza zresztą swych działań do Niderlandów. W ostatnich latach stało się bowiem swoistym hubem PAIH na wszystkie kraje Beneluksu.

Podczas wydarzenia w Amsterdamie nasz kraj reprezentowały trzy zrekrutowane przez ZBH innowacyjne startupy. Spółka SEEDiA od lat wspiera technologią ideę smart city. Specjalizuje się w produkcji zasilanych energią słoneczną elementów małej architektury miejskiej, m.in. stacji ładowania hulajnóg i rowerów elektrycznych, wiat miejskich, a także solarnych ławek. Z kolei spółka Zonifero opracowała innowacyjną platformę do zarządzania hybrydowym miejscem pracy. Proponowane przez nią rozwiązania umożliwiają optymalizację zasobów miejsca pracy w postpandemicznej rzeczywistości. Są też odpowiedzią na problemy, z którymi w dzisiejszych czasach mierzy się niemal każdy menedżer – tzw. gorące biurka, rotacje miejsc parkingowych czy „bezkolizyjne” korzystanie z sal konferencyjnych. W Niderlandach Polskę reprezentowała także spółka technologiczna Grow Uperion oferująca platformę pomagającą firmom w zwiększaniu motywacji i zaangażowania pracowników. Jej założenia są zgodne z technikami grywalizacji oraz psychologią motywacji.

Polski głos słyszalny

Targi w Amsterdamie to nie tylko prezentacja innowacyjnych firm, lecz także liczne warsztaty, spotkania i dyskusje poświęcone różnym rynkom i branżom, a także okazja do rozmów ze specjalistami, przedstawicielami ambasad, izb gospodarczych oraz instytucji otoczenia biznesu. Goście wydarzenia mieli też okazję poznać startupowy krajobraz państw Grupy Wyszehradzkiej, któremu poświęcony był oddzielny panel. Otwierał go reprezentujący Komisję Europejską Viorel Peca z Europejskiej Rady Innowacji i Agencji Wykonawczej ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EISMEA). Polski biznes reprezentował w nim Robert Strzelecki, prezes TenderHut.

My Company Polska wydanie 12/2022 (87)

Więcej możesz przeczytać w 12/2022 (87) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ