Dane GUS 2023: Polacy spędzili łącznie 481 lat na L4 w wyniku wypadków przy pracy

Wypadki przy pracy
Wypadki przy pracy to poważny problem dla firm. / Fot. shutterstock.
Branża handlowa zajmuje drugie miejsce na liście sektorów z największą liczbą wypadków podczas pracy, ustępując miejsca jedynie przetwórstwu przemysłowemu. W 2023 roku pracownicy byli na zwolnieniach chorobowych (w wyniku wypadku) łącznie przez 175 710 dni (481 lat).

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował alarmujące dane o wypadkach w handlu. Wynika z nich, że Polska potrzebuje zmian w strategii bezpieczeństwa pracowników podczas pracy.

Jak wskazuje GUS przez pierwszych 9 miesięcy 2023 roku naliczono ponad 5 900 poszkodowanych w wyniku wypadków przy pracy w sektorze handlu i naprawy pojazdów samochodowych. Branża handlowa zajmuje drugie miejsce na liście sektorów z największą liczbą wypadków, ustępując miejsca jedynie przetwórstwu przemysłowemu.

Wypadki przy pracy: 22 ciężkie wypadki w tym 7 ofiar

W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku, w sektorze handlu i naprawy pojazdów samochodowych odnotowano 7 śmiertelnych ofiar wypadków przy pracy oraz 15 wypadków zakwalifikowanych jako ciężkie. Mimo że te dramatyczne zdarzenia zdarzają się rzadziej niż w innych branżach, skutki wypadków są poważne, obejmując łącznie 175 710 dni nieobecności w pracy, co równa się niemal 481 latom absencji.

Analiza danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) pokazuje, że wskaźnik wypadków na 1000 pracowników w tym sektorze wynosi 2,53, co jest poniżej średniej ogólnogospodarczej wynoszącej 3,31. Średnia długość niezdolności do pracy po wypadku w branży handlowej i naprawie samochodów to 29,7 dnia na pracownika, co również jest poniżej średniej krajowej.

Nominowani w XXI Konkursie EY Przedsiębiorca Roku. Mindgram

Ostre przedmioty głównym powodem wypadków

GUS wskazuje, że większość poszkodowanych stanowią kobiety, a problemem nr 1 są obrażenia spowodowane przez ostre przedmioty. W sektorze handlowym notuje się znaczną liczbę urazów związanych z niewłaściwym użytkowaniem narzędzi, co zdaniem ekspertów wynika z braku odpowiedniej strategii bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach.

Koszty wypadków ciążą na wszystkich

Wypadki przy pracy generują nie tylko koszty świadczeń zdrowotnych, ale także bezpośrednie straty dla firm, od absencji pracowników, poprzez ryzyko wstrzymania działalności, aż po negatywne konsekwencje dla wizerunku przedsiębiorstwa - wylicza GUS. Eksperci zwracają uwagę na potrzebę zmiany podejścia do zarządzania bezpieczeństwem, aby unikać ryzyka wypadków.

Zawody przyszłości, w których nie będziecie mieć problemów ze znalezieniem pracy

Wyzwanie: Bezpieczne środowisko pracy

Magdalena Włastowska, ekspert ds. bezpieczeństwa pracy, na łamach portalu wiadomoscihandlowe.pl podkreśla, że efektywne strategie bezpieczeństwa wymagają od pracodawców nie tylko inwestycji w działania prewencyjne, ale również zmian w procesach pracy i narzędziach, aby praca była bezpieczniejsza. Zarówno przeprowadzanie oceny ryzyka, jak i wdrażanie długoterminowych działań prewencyjnych powinno być kierowane przez ekspertów, co pozwoli na kreowanie bezpiecznych warunków pracy i redukcję liczby wypadków.

Koszmarne warunki pracy w SpaceX: Wypadki, amputacje i śmierć w cieniu marzeń o Marsie

Koszmarne warunki pracy w SpaceX: Wypadki, amputacje i śmierć w cieniu marzeń o Marsie

Zespół Elona Muska, pracujący w SpaceX na rzecz osiągnięcia ambitnego celu założenia pierwszej kolonii na Marsie, zmaga się z poważnymi problemami dotyczącymi bezpieczeństwa pracy. Śledztwo przeprowadzone przez Reutersa ujawnia, że firma odnotowała ponad 600 niezgłoszonych wypadków przy pracy, w tym przypadki zmiażdżenia kończyn, porażeń prądem, urazów głowy i oczu, a nawet śmiertelny wypadek.