Nowa przydatna funkcja w aplikacji mObywatel. Kolejne nowości już wkrótce

mObywatel
Fot. www.gov.pl
W cyfrowym portfelu na dokumenty, czyli aplikacji mObywatel, pojawiły się nowe dokumenty. To bilety sześciu przewoźników kolejowych, kupione w serwisach PKP Informatyka, w tym na BILKOM.pl.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

– Z aplikacji mObywatel korzysta już ponad 2,8mln Polaków. Stale pracujemy nad tym, aby była jeszcze lepsza i jeszcze bardziej użyteczna – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, dodając, że kolejne nowości pojawią się już wkrótce.

mObywatel - bilety kolejowe

Od 2019 r. można się legitymować aplikacją w trakcie kontroli biletów. Od teraz bilety kolejowe można także w niej znaleźć. - W Ministerstwie Aktywów Państwowych namawiamy spółki Skarbu Państwa do inwestycji w nowoczesne technologie, w rozwój cyfrowych kompetencji, bo to jest nasza przyszłość – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– „BILKOM – bilety kolejowe” to nowa usługa w naszej aplikacji, dzięki której w telefonie znajdziemy bilety na przejazdy kupione w systemie PKP Informatyka – w serwisach BILKOM.pl i bilet.wielkopolskiebilety.pl. To dostęp do biletów takich przewoźników jak: PKP Intercity, POLREGIO, PKP SKM w Trójmieście, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Koleje Wielkopolskie czy Koleje Małopolskie – tłumaczy minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM. 

By skorzystać z nowej usługi, niezbędne jest posiadanie konta w serwisach BILKOM.pl lub bilet.wielkopolskiebilety.pl. Aby wyświetlić bilet w mObywatelu, system musi wiedzieć, że opłatę za przejazd wnosi użytkownik aplikacji. W tym celu należy sparować mObywatela z systemem PKP Informatyka. Parowanie aplikacji sprowadza się do zeskanowania kodu QR i oznaczenia zgody na przekazanie danych z biletu do mObywatela.

Ważną informacją jest to, że bilety w aplikacji dostępne są w trybie online. Oznacza to, że podczas kontroli trzeba mieć dostęp do internetu. Twórcy aplikacji pracują nad tym, aby to nie było konieczne – wkrótce kupiony bilet będzie można pobrać z mObywatela (np. przed podróżą) i zapisać w telefonie.

W przyszłości, w ramach rozbudowy i integracji systemu BILKOM z przewoźnikami kolejowymi oraz ich systemami sprzedaży, w mObywatelu będzie można przechowywać bilety kupione również u kolejnych przewoźników.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ