Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych

Podatki
Fot. Pixabay.com
Jak co miesiąc opisujemy najważniejsze zmiany w przepisach gospodarczych.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 8/2023 (95)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zrównoważony rynek rybacki

19 lipca zaczęła obowiązywać Ustawa o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury na lata 2021–2027. Nowe przepisy mają umożliwić realizację programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021–2027. Jego budżet to prawie 732 mln euro, z czego 512 mln euro to wkład Unii Europejskiej, a 220 mln euro to wkład budżetu państwa. Ustawa przewiduje, że rolę instytucji pośredniczącej dla całego programu będzie pełnić wyłącznie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zamiast – tak jak dotychczas – 16 samorządów województw. Oprócz dotychczas funkcjonujących warunków przyznania i zwrotu pomocy finansowej, sprawozdawczości, monitoringu, ewaluacji oraz kontroli pojawiły się nowe komponenty, czyli wsparcie działań z zakresu bezpieczeństwa na morzu czy szeroko pojętego wsparcia „niebieskiej” gospodarki.

Aplikacja mObywatel 2.0

14 lipca weszła w życie Ustawa o aplikacji mObywatel. Jest to aplikacja, w której przechowywane są nasze dokumenty, takie jak:

- dowód osobisty
- prawo jazdy
- dowód rejestracyjny pojazdu z informacjami o ubezpieczeniu, badaniu technicznym i ostatnim przebiegu
- suma zebranych punktów karnych
- historia recept wystawionych na nasze dane
- unijny Certyfikat COVID
- legitymacja szkolna/studencka//nauczyciela/emeryta-rencisty/UUT (dla pracowników kolei))
- inne dokumenty m.in. prawa wykonywania zawodów medycznych, karty rowerowe, legitymacje poselskie i senatorskie.

Nowością będzie m.in. to, że po zdaniu egzaminu w systemie pojawi się automatycznie tymczasowa elektroniczna wersja prawa jazdy. Pozwala ona na prowadzenie pojazdów (według zdawanej kategorii) bez oczekiwania na tradycyjny dokument.

Korzystanie z aplikacji mObywatel jest bezpłatne i dobrowolne. Użytkownik aplikacji mObywatel może zrezygnować z korzystania z tej aplikacji przez jej odinstalowanie lub unieważnienie certyfikatu użytkownika aplikacji mObywatel.

Nową aplikacją mObywatel będzie można posługiwać się na terenie całej Polski, w urzędach, przychodniach i wielu innych miejscach, gdzie niezbędne jest potwierdzenie tożsamości. m Dowodem nie będzie można się posłużyć:

- składając wniosek o nowy dowód osobisty
- przekraczając granicę kraju
- do stwierdzenia tożsamości lub obywatelstwa polskiego w przypadku wystąpienia albo uzasadnionego przypuszczenia wystąpienia okoliczności, w których wykorzystanie tego dokumentu nie zapewni niezbędnego poziomu pewności i bezpieczeństwa stwierdzenia tożsamości lub obywatelstwa polskiego albo nie może być przeprowadzone w warunkach zapewniających taki poziom
- załatwiając sprawy w banku – ta ostatnia kwestia zmieni się od 1 września 2023 r.

Nową wersję aplikacji mObywatel będzie można pobierać od 13 lipca od godz. 19.00.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym

W sierpniu zacznie obowiązywać Ustawa o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, którą prezydent podpisał 6 czerwca 2023 r. Pierwsza część zmian znosi obowiązek uiszczania opłaty ewidencyjnej za czynności urzędowe związane z ruchem pojazdów, z wyjątkiem opłat ewidencyjnych wnoszonych przez zakłady ubezpieczeń. Druga część zmian wprowadza rozwiązania, które mają poprawić bezpieczeństwo pasażerów korzystających z przewozów drogowych wykonywanych z użyciem aplikacji.

Opłata ewidencyjna stanowi przychód Funduszu – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców i dotychczas była pobierana przez organy samorządowe, przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów oraz zakłady ubezpieczeń. Po zmianach opłata ewidencyjna zostanie utrzymana tylko dla zakładów ubezpieczeń, natomiast w pozostałych przypadkach zniesiona.

W drugiej części zmian przedsiębiorca prowadzący pośrednictwo przy przewozie osób będzie obowiązany przed rozpoczęciem współpracy do weryfikacji osób, którym zleca przewóz osób, w zakresie:

- tożsamości
- posiadania odpowiedniego uprawnienia do kierowania pojazdem samochodowym określonego w ustawie o kierujących pojazdami, stwierdzonego w wydanym w kraju prawem jazdy
- niekaralności za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, a także za przestępstwa, o których mowa w art. 59 ustawy z  29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, oraz braku prawomocnego orzeczenia zakazu wykonywania zawodu kierowcy.

Weryfikacji prowadzący pośrednictwo przy przewozie osób dokonywał będzie w trybie osobistego stawiennictwa. Dokonanie weryfikacji przedsiębiorca potwierdzał będzie przez wykonanie zdjęcia osoby, której zleca przewóz osób, umożliwiającego ustalenie wizerunku twarzy tej osoby oraz odwzorowanie cyfrowe wymaganych dokumentów. Przedsiębiorca ma weryfikować, w tym elektronicznie za pośrednictwem środków komunikowania się na odległość w trakcie świadczenia usługi przewozu, z częstotliwością niezbędną dla zapewnienia bezpieczeństwa przewozu osób, jednak nie rzadziej niż raz na 50 przewozów, czy osoba wykonująca przewóz osób jest rzeczywiście osobą, której ten przewóz zlecono. Czynność ta będzie potwierdzana w postaci zdjęcia przedstawiającego wizerunek twarzy osoby wykonującej usługę.

Kalendarium - sierpień 2023

1 sierpnia

- Złożenie deklaracji VAT w zakresie procedury unijnej – VIU-DO za czerwiec.

- Przekazanie do PFRON przez osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą wniosku o refundację zapłaconych składek emerytalno-rentowych za czerwiec.

- Termin złożenia deklaracji VAT-11.

- Przekazanie sprawozdania finansowego za 2022 r. do szefa KAS przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (podatnicy prowadzący księgi rachunkowe, których przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość 2 mln euro).

7 sierpnia

- Wpłata podatku VAT za lipiec oraz złożenie deklaracji VAT-14.

- Opłacenie podatku dochodowego w formie karty podatkowej za lipiec.

- Opłacenie zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego w lipcu od należności wypłaconych zagranicznej osobie prawnej z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1 ustawy o pdop.

- Opłacenie zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego w lipcu od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz przekazanie CIT-7.

- Opłacenie przez spółkę przejmującą zryczałtowanego podatku od dochodu powstałego w lipcu.

- Złożenie deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków PIT-NZ i PIT-NZS za lipiec oraz wpłata podatku należnego.

- Złożenie deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków CIT-NZ za lipiec oraz wpłata podatku należnego.

10 sierpnia

- Złożenie zgłoszenia INTRASTAT za lipiec.

16 sierpnia

- Składka ZUS za lipiec – płatnicy składek posiadający osobowość prawną.

- Opłacenie podatku od nieruchomości i leśnego za sierpień – dotyczy osób prawnych, jednostek organizacyjnych oraz spółek nieposiadających osobowości prawnej.

- Wpłata na Pracowniczy Plan Kapitałowy za lipiec.

21 sierpnia

- Składka ZUS za lipiec – pozostali płatnicy składek.

- Wpłata za lipiec pobranych zaliczek od przychodów ze stosunku pracy.

- Wpłata za lipiec zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i od osób prawnych – podatek PIT i CIT.

- Wpłata za lipiec ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

- Wpłata przez płatników wymienionych w art. 41 ustawy o pdof pobranych zaliczek za lipiec na podatek dochodowy lub zryczałtowanego podatku dochodowego.

- Wpłata za lipiec na PFRON.

- Wpłata za lipiec podatku dochodowego od przychodów z tytułu własności środka trwałego.

- Wpłata przez spółkę dominującą reprezentującą podatkową grupę kapitałową, zaliczki na podatek za lipiec.

- Wpłata należnego zryczałtowanego podatku przez:
• podatnika wymienionego w art. 17 ust. 1 ustawy o pdop, jeżeli w lipcu dochód z dywidendy oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wydatkował niezgodnie z przeznaczeniem określonym w oświadczeniu CIT-5
• spółkę, która w lipcu utraciła prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o pdop.

- Wpłata za lipiec zaliczki na podatek dochodowy dotyczący zbycia praw do spółki nieruchomościowej oraz złożenie deklaracji PIT-ISN i CIT-ISN.

- Złożenie we właściwym dla rozliczania podatku VAT urzędzie skarbowym zbiorczej deklaracji (DRA-1) za lipiec – reklama napojów alkoholowych.

25 sierpnia

- Opłacenie podatku VAT za lipiec oraz wysłanie deklaracji VAT-8, VAT-9M, VAT-12.

- Wysłanie pliku JPK_V7M za lipiec.

- Wysłanie pliku JPK_V7K (część ewidencyjna).

- Wpłata za lipiec podatku akcyzowego oraz złożenie deklaracji dla podatku akcyzowego.

- Termin dla deklaracji VAT-UE za lipiec.

- Wysłanie deklaracji VAT-13 za lipiec przez przedstawiciela podatkowego.

- Przekazanie do PFRON dokumentów dotyczących dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników za lipiec.

- Rozliczenie podatku cukrowego za lipiec.

- Rozliczenie podatku od sprzedaży detalicznej PSD-1 za lipiec.

31 sierpnia

- Złożenie deklaracji VAT w zakresie procedury unijnej –  VIU-DO za lipiec.

- Przekazanie do PFRON przez osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą wniosku o refundację zapłaconych składek emerytalno-rentowych za lipiec.

- Termin złożenia deklaracji VAT-11.

My Company Polska wydanie 8/2023 (95)

Więcej możesz przeczytać w 8/2023 (95) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ