Najlepsze pomysły rodzą się bez fanfar [WYWIAD]

Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
Przedsiębiorcy często sobie wmawiają, że ludzie z korporacji są ostrożni i unikają ryzyka i dlatego najbardziej ekscytujące pomysły rodzą się w małych firmach. Kiedy jednak zatrudni się człowieka z korporacji w startupie, ten rozluźnia krawat i z konserwatysty utrącającego projekty staje się chorążym innowacyjności – mówi Safi Bahcall, autor książki „Odlotowe pomysły”.

Maciej Kot: Skąd fizykowi zajmującemu się przemianami fazowymi przyszło do głowy, by napisać książkę o wdrażaniu innowacji w firmach?

Safi Bahcall: W 2011 r. zaproszono mnie do grupy doradców naukowych prezydenta Obamy, która miała sformułować zalecenia dotyczące kierunków badań naukowych istotnych z punktu widzenia państwa. Pierwszego dnia usłyszałem, że naszym zadaniem jest napisanie nowej wersji raportu Vannevara Busha. Nigdy wcześniej nie słyszałem o tym człowieku ani o jego raporcie. Okazało się, że był on wynalazcą i dziekanem wydziału inżynieryjnego MIT w latach 20. i 30. Rozumiał, że alianci są daleko w tyle za Niemcami pod względem rozwoju naukowego i technicznego, a te dwie sfery będą miały kluczowy wpływ na rozstrzygnięcie wojny. Dlatego rzucił pracę, przyjął ofertę Roosevelta i wynalazł nowatorski system zdumiewająco szybkiego realizowania absolutnie przełomowych pomysłów. System ten nie tylko odwrócił losy wojny. Dzięki niemu Stany Zjednoczone do dzisiaj przodują na świecie w nauce i technice. To, co zrobił Bush, było tak odmienne od wszystkiego, co obecnie czytamy na temat innowacji i kultury sprzyjającej innowacyjności, że byłem bardzo ciekawy, na czym to polegało i dlaczego się sprawdziło.

To co takiego nowego było w postępowaniu Vannevara Busha?

Bush nie próbował zmienić kultury panującej w wojsku, lecz stworzył nową strukturę. Zauważyłem...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 11/2020 (62)

Więcej możesz przeczytać w 11/2020 (62) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ