MedApp na rozdrożu? Firma pilnie potrzebuje nowego inwestora

MedApp na rozdrożu? Firma pilnie potrzebuje nowego inwestora
Startup MedApp poinformował o rozpoczęciu "przeglądu opcji strategicznych". Prezes i założyciel startupu podkreśla, że obecna sytuacja rynkowa jest trudna, ale firma w ostatnich tygodniach podjęła kilka ważnych działań związanych z ekspansją zagraniczną i nowymi produktami. Sprawdzamy, jakie ma perspektywy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak wynika z komunikatu, "MedAPP rozważa i jest otwarta na szereg możliwych opcji strategicznych, które mogą obejmować pozyskanie inwestora strategicznego lub finansowego lub przeprowadzenie potencjalnej transakcji, która może skutkować zmianą struktury akcjonariatu emitenta lub udziałowców spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej emitenta". Inną opcją może być powoływanie spółek celowych odpowiedzialnych za nowe projekty technologiczne np. z innymi firmami.

Komunikat nie jest zaskoczeniem dla osób z brażny. MedApp już wcześniej informowało o chęci znalezienia inwestora strategicznego, który będzie w stanie dokapitalizować spółkę. Pozyskane pieniądze miałyby zostać wykorzystane do ekspansji na rynkach zagranicznych, w tym na rynek amerykański. Tu niezbędna jest zgoda FDA, co nie jest ani łatwe ani szybkie. Od marca 2022 r. do listopada doradcą MedApp był Haitong Bank, ale umowa została rozwiązana.

Przeczytaj także: MedApp znalazło się w naszym najnowszym (styczeń 2023) zestawieniu najlepszych polskich medtechów! oraz w zestawieniu najlepszych startupów z branży big data (maj 2022) 

MedApp. Kto jest właścicielem?

Startup notowany jest na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych na rynku NewConnect. Jak wynika z ostatniej aktualizacji z 14 lutego, obecnie wśród ujawnionych podmiotów w akcjonariacie spółki (to osoby i firmy, które mają co najmniej 5 proc. udziałów), znajdują się: Amida Capital oraz Blue Ringg. Do pierwszej należy niemal 39 proc. udziałów (zgodnie z obecną wyceną, wartość akcji to około 35,5 mln złotych) do drugiej zaś nieco ponad 7 proc. udziałów o wartości 6,7 mln złotych. Spółka Amida Capital to firma inwestycyjna, której szefową jest Marta Forszpaniak. 

Obecnie szefami MedApp są: Andrzej Skalski i Krzysztof Mędrala. Startup został założony przez Mateusza Kierepkę. Od 2019 roku nie jest związany ze spółką.

MedApp, mimo że jest notowana na giełdzie, to dopuszczonych do obrotu są tylko trzy serie akcji, czyli 41 mln papierów. Pozostałe (209 mln akcji) nie są dopuszczone do obrotu na giełdzie.

Zobacz także: Spotkania online w Shopify

Co robi MedApp?

Spółka MedApp to twórca autorskiej platformy CarnaLife System do zdalnej diagnostyki i monitoringu stanu zdrowia pacjentów. 

Firma jest jednym z partnerów Microsoft w Polsce. Współpraca rozpoczęła się w 2017 roku. Z początkiem 2021 spółka otrzymała od technologicznego giganta status Mixed Reality DMP, dzięki któremu stała się oficjalnym dystrybutorem urządzenia do wizualizacji holograficznej w mieszanej rzeczywistości – HoloLens 2 MedApp posiada także status Silver Partner w programie Mixed Reality Partner Program (MRPP), a także oferuje swoim klientom rozwiązanie chmurowe Microsoft Azure.

Jak wynika z najnowszego raportu finansowego (za IV kwartał 2022 r.), w ciągu ostatnich 3 miesięcy ubiegłego roku spółka miała nieco ponad 1 mln złotych przychodów. Dla porównania, rok wcześniej było to ponad 3,5 mln złotych. W ciągu całego minionego roku MedApp miał 6,7 mln złotych przychodów - to prawie dwa razy mniej, niż rok wcześniej.

Mimo słabych wyników pod względem przychodów, firma pozostaje rentowna. W IV kwartale miała 480 tys. zysku netto (to więcej, niż rok wcześniej). Przez cały rok wygenerowała zysk 2,6 mln złotych - w 2021 roku było to 4,1 mln złotych. Społka notuje jednak minusowe przepływy pieniężne. W całym 2022 roku było to -408 tys. złotych. Pod koniec ubiebłego roku w kasie spółki było, zgodnie z raportem, około 44 tys. złotych.

Firma stopniowo zmniejsza swoje zobowiązania - te pod koniec roku wynosiły 4,2 mln złotych. Pod koniec 2012 roku było to ponad 5 mln złotych. 

Więcej o tym, co dzieje się w spółce, zdradził w komentarzu jej prezes (Krzysztof Mędrala) oraz napisano w sprawozdaniu dla akcjonariuszy. 

Jak podaje MedApp, spółka obserwowała utrzymujące się poczucie braku stabilizacji w  otoczeniu biznesowym i gospodarczym oraz wyzwania placówek medycznych związanych z rosnącymi kosztami ich utrzymania oraz dalsze wydłużenie procesów sprzedażowych swoich głównych produktów. W rezultacie obserwujemy przesunięcia finalizacji spodziewanych umów sprzedażowych. 

CarnaLife Holo oraz CarnaLife System

Firma koncentrowała się na sprzedaży dwóch produktów: CarnaLife Holo oraz CarnaLife System. CarnaLife Holo to certyfikowana innowacyjna technologia wspierająca planowanie i przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów medycznych. Z pomocą gogli HoloLens 2 firmy Microsoft lekarz widzi w przestrzeni rzeczywistej trójwymiarowy hologram odzwierciedlający obrazowany obszar anatomiczny. Lekarz może swobodnie wchodzić w interakcję z wyświetlanym hologramem, również w czasie rzeczywistym, w trakcie przeprowadzanego zabiegu. CarnaLife Holo obecne jest wykorzystywany w licznych ośrodkach medycznych w Polsce i na świecie, a liczba przeprowadzonychvzabiegów medycznych ratujących zdrowie i życie pacjentów systematycznie rośnie.

Rozwiązanie CarnaLife System jest zaawansowaną platformą telemedyczną, która umożliwia lekarzowi ocenę i monitorowanie stanu zdrowia pacjentów oraz przeprowadzanie konsultacji o dowolnej porze i miejscu. System jest wspierany przez ponad 20 zdalnych urządzeń pomiarowych. Wyniki badań analizowane są 24/7 z wykorzystaniem algorytmów.

MedApp idzie w radiologię

Pod koniec roku firma założyła spółkę MedApp RT. MedApp zainwestował w nią 50 tys. złotych oraz włożył wkład niepieniężny, jakim są wierzytelności spółki względem kontrahentów, których łączna wartość nominalna (należność główna) brutto (wraz z podatkiem VAT) wynosi ponad 9 mln złotych. 

Spółka została powołana w celu prowadzenia prac programistycznych i R&D w zakresie wykorzystania oprogramowania CarnaLife Holo w dziedzinie radiologii i radioterapii. 

Prezesem nowej spółki jest szef MedApp, Krzysztof Mędrala.

Ekspansja w Rumunii i Kazachstanie

Od 1 stycznia produkty MedApp są sprzedawane w Rumunii. Startup nie informował jeszcze o wynikach sprzedażowych. Dystrybutorem CarnaLife Holo jest tamm spółka Livartix. Umowa została podpisana na 3 lata i 6 miesięcy i zakłada wyłączność sprzedażową na okres 18 miesięcy. 

Firma weszła także do Kazachstanu poprzez dystrybutora, firmę TND. Warunki czasowe umowy są podobne do tej zawartej z Livartix. W 2022 roku MedApp zarejestrowała również spółkę w Niemczech.

Na koniec roku w MedApp pracowały 32 osoby.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ