Mateusz Morawiecki: "Wchodzimy w czas przebudowy świata". W styczniu szczegóły "nowego ładu"

Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Fot. REPORTER Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Fot. REPORTER
Program, o którym mówi się coraz głośniej, niebawem ujrzy światło dzienne. Jak zapowiada premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Rzeczpospolitą, tzw. "Nowy Ład" to zupełnie nowy program odbudowy polskiej gospodarki.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Premier mówił m.in. o wielkich wyzwaniach, które są przed nami. - Wchodzimy w czas przebudowy świata. Przebudowy najgłębszej od 30, a może nawet od 80 lat - powiedział. - Niektóre branże znakomicie rosną nawet mimo epidemii, a może nawet na skutek epidemii, a inne są bardzo mocno poturbowane - dodał.

Jak zapewnił, rząd myśli o tym, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Potrzebne będą zupełnie nowe procesy legislacyjne i inwestycyjne, które pomogą polskiej gospodarce.

- Podstawowa kwestia to zasypać deficyt kapitału, który ciążył nam przez wieki. Zależy nam na skumulowaniu jak największych zasobów kapitału, inwestowaniu w kapitał społeczny, państwowy, ale także wzmocnieniu kapitału prywatnego przedsiębiorców. Dlatego zachęcamy inwestorów z całego świata do inwestowania w Polsce. Ale przez nowy ład chcemy też odpowiedzieć na potrzeby, które wyłaniają się z pocovidowego obrazu, jak potężne wydatki na usprawnienie służby zdrowia i służb sanitarnych, przebudowa systemu edukacyjnego, tak by lepiej odpowiadał na wyzwania gospodarcze, nie tracąc przy tym nic z polskiej tradycji – to wszystko przekłada się na satysfakcję i bezpieczeństwo finansowe zwykłych Polaków - tłumaczy.

Ważnym elementem "nowego ładu" ma być rozwiązanie problemu mieszkaniowego. Premier stwierdził, że w Polsce powinno budować się więcej niż 250 tys. mieszkań rocznie. - To kompleksowy plan społeczno-gospodarczy. To plan, który będzie dotyczył wielu obszarów, m.in. dalszego wspierania rodzin, ekologii czy cyfryzacji - powiedział.

W tym momencie całą uwaga rządu skoncentrowana jest na Narodowym Programie Szczepień, ale szczegółowe rozwiązania "nowego ładu" zostaną zaprezentowane w styczniu.

Premier skomentował także realny plan uruchomienia tzw. Europejskiego Funduszu Odbudowy. Mógłby on realnie ruszyć w III kwartale 2021 roku. - Przygotowaliśmy wiele rozwiązań budżetowych, finansowych, inwestycyjnych, zarówno lokalnych, jak i na poziomie krajowym, które już działają i zadziałają w kolejnych latach mocno w kierunku wzrostu gospodarczego. Może się okazać, że już w IV kwartale 2021 roku przekroczymy poziom PKB z czasu sprzed pandemii. Byłaby to rzadkość na świecie, a szczególnie w Europie - dodał.

Mateusz Morawiecki odpowiedział także na pytanie o ruchy konsolidacyjne spółek skarbu państwa, m.in. Orlenu, który w ostatnich miesiącach rozpoczął proces przejęcia kilku spółek, w tym grupy mediowej Polska Press. - Może tak się wydarzyć. To pytanie do rad nadzorczych i zarządów spółek, ale zarówno w sektorze energetycznym, jak i w sektorze finansowym może dojść do konsolidacji - powiedział.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY