Kombinat Konopny znów idzie po pieniądze od inwestorów. Czy będzie rekordowa zbiórka?

Kombinat Konopny
Kombinat Konopny, fot. materiały prasowe
Kombinat Konopny przygotowuje się do drugiej emisji crowdfundingowej, któa odbędzie się najprawdopodobniej 8 grudnia - zapowiedział Maciej Kowalski, twórca firmy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Kombinat Konopny to jedna z pierwszych spółek z branży konopnej, która przeprowadziła zbiórkę przy pośrednictwie portalu Crowdway. 

W listopadzie 2020 roku Kombinat Konopny przeprowadził emisję akcji - w 40 minut zebrano ponad 4 mln zł. Za najtańszy pakiet inwestorski trzeba było zapłacić 420 zł, natomiast pozyskane fundusze posłużą do rozwoju Kombinatu w zakresie produkcji tekstyliów oraz przystępnych cenowo olejków CDB.

W maju br. firma przeprowadziła emisję akcji w formie oferty prywatnej. Papiery objęło łącznie 100 inwestorów, a Kombinat Konopny pozyskał prawie 5 mln zł. Oferta akcji Kombinatu Konopnego została skierowana wyłącznie do obecnych akcjonariuszy, pracowników oraz współpracowników firmy. Wszystkie z oferowanych 2,466 mln akcji nowej emisji objęło około 100 inwestorów, w tym prawie jedna dziesiąta trafiła do prezesa spółki, Macieja Kowalskiego. W rezultacie wycena post-money spółki przekroczyła 50 mln zł.

Nowa emisja Kombinatu

Jak podczas konferencji prasowej ogłosił Maciej Kowalski, szczegóły nowej emisji zostaną podane na kilka dni przed emisją. Najprawdopodobniej wydarzy się to 6 grudnia. 8 grudnia ruszy emisja.

Jak zadeklarował Kowalski, firma planowała do końca roku wypuścić nowe oleje CBD, ale plany te zrealizowano wcześniej, bo już w sierpniu. - Przyjęcie produktów sprawiło, że chcemy przyspieszyć rozwój. Stąd decyzja o emisji akcji - powiedział.

Ze środków pozyskanych od inwestorów sfinansowano rozbudowę infrastruktury czy też zakup sprzętu rolniczego, budowę laboratorium oraz działania badawczo-rozwojowe. - To przynosi rezultaty. Oczywiście nie po trzech miesiącach, ale wiele rzeczy, które nam się dziś udają, jest owocem naszych działań R&D. Jednym z nich jest olejek CBD, które możemy produkować po niskich kosztach. W ten sposób zwiększamy rynek i dotarcie - dodał Kowalski.

Kombinat Konopny nowe środki planuje z kolei wykorzystać na rozbudowę produktów. - Chcemy poszerzyć portfolio o produkty kosmetyczne, dedykowane zwierzętom i poszerzyć gamę olejków z wyższym stężeniem CBD - zaznaczył.

Firma chce również zwiększyć moce produkcyjne, bo dziś ledwo nadąża z zamówieniami. - Chcemy to ryzyko zmniejszyć. Nie możemy realizować dostaw dla marek zewnętrznych, bo nasz własny produkt tak dobrze się sprzedaje. Chcemy też się zatowarować. Planujemy także zwiększyć sprzedaż dwukrotnie w ciągu roku - zadeklarował Maciej Kowalski.

W tym roku przychody netto mają wynieść 2 mln złotych. Rok temu było to 400 tys. - Widzimy zapotrzebowanie na rynku no i przede wszystkim nasz produkt się broni. Jest dobry i w przystępnej cenie. Dlatego nie potrzebuje reklamy. Kilkanaście procent Polaków używa produktów konopnych - dodał.

W 2022 roku przychody mają wynieść 5 mln złotych i "wyjście na zero" jeśli chodzi o zysk. Na 2023 rok planowane jest 12 mln złotych i 2 mln złotych zysku.

Ekspansja zagraniczna i debiut na giełdzie

Kombinat Konopny chce także rozwinąć skrzydła poza granicami Polski. Do tej pory firma koncentrowała się na naszym kraju, także w ramach sieci dystrybucji. Największym atutem w ekspansji ma być niższa cena produktów w porównaniu do zagranicznych.

Po emisji akcji firma chce wejść na rynek NewConnect. Walne zgromadzenie akcjonariuszy wyraziło już zgodę na ten krok. Firma chce złożyć wniosek o dopuszczenie do notowań o zamknięciu sprawozdania finansowego za 2021 rok. - Mamy nadzieję na dopuszczenie do notowań na giełdzie w przyszłym roku - powiedział.

Jak zadeklarował Kowalski, byłby to pierwszy debiut firmy konopnej na rynku NewConnect. Firma planuje w 2025 roku wejść na parkiet główny GPW. Do tego momentu Kombinat chce uwiarygodnić się przed inwestorami instytucjonalnymi, których obecnie w akcjonariacie spółki nie ma. Debiut na NewConnect nie będzie jednak powiązany z emisją dodatkowych akcji. - Najbliższa emisja crowdfundingowa będzie prawdopodobnie ostatnią okazją do nabycia akcji przed debiutem - zaznaczył szef Kombinatu. 

Debiut na rynku głównym będzie się wiązał z emisją, ale jak zaznaczył Kowalski, będzie on chciał utrzymać co najmniej 50 proc. udziałów w firmie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY