Cel: 4,5 mln złotych. Kombinat Konopny odsłania karty przed jutrzejszą emisją

Kombinat Konopny
Kombinat Konopny, fot. mat. prasowe
Kombinat Konopny planuje pozyskać 4,5 mln zł na dalszy rozwój w ramach kolejnej akcji crowdfundingowy. W poprzedniej takiej akcji, przeprowadzonej rok temu, firma zebrała 4,2 mln złotych w rekordowe 38 minut.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Kombinat Konopny spółka specjalizująca się w uprawie i przetwórstwie konopi włóknistych – opublikowała stronę z parametrami II emisji w modelu crowdfundingu udziałowego. Za pierwszym razem Kombinatowi wystarczyło 38 minut, by zebrać 4,2 mln zł. Tym razem planuje pozyskać z rynku 4,5 mln zł, m.in. na rozbudowę zakładu zielarskiego, rozszerzenie portfolio produktów oraz ekspansję zagraniczną.

Wcześniej o szczegółach emisji opowiadał podczas konferencji prasowej. Zdradził wówczas plany firmy względem debiutu na GPW

Zapisy na akcje w promowanej przez Crowdway II kampanii crowdfundingowej Kombinatu Konopnego rozpoczną się o godz. 9:00 w czwartek 8 grudnia. Dziś opublikowana została strona z parametrami oferty wraz z dokumentacją. Maciej Kowalski, prezes spółki, zapowiada, że zgodnie z planami spółki jest to ostatni krok Kombinatu na drodze do NewConnect.

- W ostatnim roku zainwestowaliśmy ponad 8 mln zł, m.in. zbudowaliśmy zakład zielarski, dwie hale łukowe, stworzyliśmy własne laboratorium i zakupiliśmy wiele specjalistycznych maszyn. Jesteśmy o krok od osiągnięcia satysfakcjonującej nas pozycji do dalszego skalowania biznesu w Polsce i rozpoczęcia sprzedaży w Europie. Zaplanowana na 8.12 emisja crowdfundingowa ma poprzedzić debiut spółki na NewConnect. W dalszych planach mamy duży parkiet. To prawdopodobnie ostatni czas, kiedy można dołączyć do Kombinatu jako akcjonariusz przed wejściem na NewConnect. Zachęcam do zapoznania się ze szczegółami emisji - powiedział Maciej Kowalski, prezes Kombinatu Konopnego.

Cele emisji

Ideą Macieja Kowalskiego jest połączenie innowacyjnego ośrodka badawczego z odpowiedzialnie zarządzanym przedsiębiorstwem, które będzie oferować szeroką gamę produktów konopnych, od olejów CBD, przez ofertę dla przemysłu włókienniczego, kosmetycznego, a także branży produkcyjnej i budowlanej.

W drugiej emisji crowdfundingowej chcemy pozyskać środki na kontynuację przemyślanej, długoterminowej strategii rozwoju. Szczególnie ważne jest dla nas dostosowanie mocy produkcyjnych do zwiększonego popytu na produkty Kombinatu, co pozwoli na wprowadzenie nowych pozycji do portfolio oraz uruchomienie sprzedaży zagranicznej. Wiąże się to z zatrudnieniem kolejnych konopnych pasjonatów, którzy są siłą napędową naszej firmy. Nie zwalniamy także w obszarze B+R, który jest rdzeniem Kombinatu Konopnego – chcemy być pionierami na rynku konopnym w każdym możliwym jego sektorze - dodał Maciej Kowalski.

Przez emisje akcji, Kombinat Konopny pozyskuje środki m.in. na rozbudowę infrastruktury, prace badawcze oraz zwiększenie sprzedaży. W ramach drugiej emisji crowdfundingowej spółka chce pozyskać 4,5 mln zł na:

 • Rozbudowę zakładu zielarskiego (2 000 000 zł) - w odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie produkcyjne spółka chce rozbudować istniejący zakład i zakupić kolejne maszyny, co pozwoli na usprawnienie i zautomatyzowanie procesów. W efekcie możliwe będzie utrzymanie konkurencyjnych cen produktów, co ma wpłynąć na atrakcyjność oferty i wysoki wolumen sprzedaży.
 • Poszerzenie portfolio produktów zielarskich (500 000 zł) - w pierwszym półroczu od zakończenia emisji Kombinat Konopny planuje znacznie poszerzyć portfolio produktów zielarskich m.in. o oleje CBD o wyższych stężeniach, wyroby kosmetyczne, a także produkty przeznaczone dla zwierząt.
 • Zatrudnienie nowych pracowników (500 000 zł) - zwiększenie zatrudnienia pozwoli na zapewnienie ciągłości dostaw, zachowanie szybkiej obsługi klienta oraz zwiększenie potencjału w sektorze B+R.
 • Ekspansję na rynki europejskie (500 000 zł) - wprowadzenie produktów na rynki zagraniczne jest kolejnym krokiem, który spółka zamierza podjąć w celu zdywersyfikowania przychodów. Strategia została poprzedzona badaniem popytu i będzie realizowana w oparciu o doświadczenie Macieja Kowalskiego w prowadzeniu biznesu poza Polską.
 • Wzmocnienie produkcji kontraktowej (500 000 zł) - Kombinat Konopny chce wzmacniać kontraktową produkcję suplementów diety. Planuje także przygotowanie nowej strony internetowej i umocnienie jej pozycji za pośrednictwem działalności popularyzatorskiej.
 • Prace badawczo-rozwojowe (500 000 zł) - spółka zapowiada szereg inwestycji szczególnie w obszarze zagospodarowania paździerzy konopnych - materiału o ogromnym, niewykorzystanym potencjale. Jednym z założeń jest też przeprowadzenie prototypowania wstępnych koncepcji w zakresie konopnych cegieł dla branży budowlanej, konopnych płyt paździerzowych dla producentów mebli oraz konopnych kompozytów m.in. dla wytwórców opakowań.

Poprzednie emisje i realizacja celów

W 2020 r. Kombinat Konopny pozyskał 4,2 mln zł z I emisji crowdfundingowej. Spółka ustanowiła ówczesny rekord rynku ECF, uzyskując zapisy na wszystkie akcje w zaledwie 38 minut. Ponadto Spółka pozyskała środki w wysokości ponad 4,9 mln złotych w ramach oferty akcji serii C prowadzonej w trybie oferty prywatnej. Dzięki środkom z obu tych emisji spółka sfinansowała m.in.:

 • Budowę i wyposażenie zakładu zielarskiego, w którym powstają suplementy diety,
 • Budowę dwóch hal łukowych (blisko 1000 m2) oraz zakup niezbędnych elementów linii do przerobu włókna na przędzę. Obecnie urządzenia są instalowane, dostosowywane do potrzeb, testowane i przygotowywane do pracy. Zgodnie z harmonogramem, spółka spodziewa się efektów prac w tym obszarze pod koniec 2022 roku,
 • Zakup sprzętu rolniczego – nowego ciągnika, kombajnu zbożowego, specjalnie zaprojektowanej żniwiarki do kwiatostanów, profesjonalnych suszarni oraz niezliczonej liczby kosiarek, przetrząsaczy i wszelkiego rodzaju maszyn wspomagających zbiór i uprawę,
 • Założenie własnego, wewnętrznego laboratorium chromatografii cieczowej, umożliwiającego stałą kontrolę jakości wytwarzanych produktów, rozwój technologii i prowadzenie prac naukowo-badawczych,
 • Rozbudowę przestrzeni magazynowej i infrastruktury (m.in. budowa trafostacji, prace ziemno-drogowe, hydrauliczne etc.), przygotowanie terenu pod dalsze inwestycje.

Obecnie na plantacjach Kombinatu Konopnego uprawianych jest 40 mln roślin. Areał pod uprawy w roku 2022 ma wynieść 50 ha, w planach na 2023 jest jego podwojenie. Produkty spółki są dostępne w ponad 450 punktach sprzedaży na terenie całej Polski.

Plany giełdowe

W stosunku do prognoz przedstawionych w ubiegłym roku, spółka przewiduje, że wypracowany przez nią przychód będzie wyższy o ponad 150%. Kombinat Konopny dokonał korekty prognoz na najbliższe lata i szacuje, że w 2022 roku osiągnie 5 mln zł przychodu. W roku 2023 zysk spółki ma wynieść 2 mln zł, 2 lata później już 6 mln.

18 listopada 2021 roku Walne Zgromadzenie spółki podjęło uchwałę w sprawie ubiegania się o wprowadzenie akcji do obrotu zorganizowanego na rynku NewConnect. Złożenie wniosku o dopuszczenie akcji do obrotu planowane jest na rok 2022.

W zależności od efektów prowadzonych prac B+R, w przyszłości niewykluczona jest kolejna emisja akcji na sfinansowanie nowych kierunków rozwoju i przetwórstwa konopi. W 2025 roku planowane jest wejście na główny parkiet GPW.

ZOBACZ RÓWNIEŻ