Inspiracje, czyli polecane książki na sierpień

Polecane książki na sierpień
Polecane książki na sierpień
Oto ciekawe pozycje, z którymi warto zapoznać się w najbliższych tygodniach.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 8/2022 (83)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Malcolm Gladwell 

Mafia bombowa Opowieść o obsesji, innowacji i moralności 

Znak  

 Podoba nam się to czy nie, ale najwięcej wynalazków powstaje w czasie przygotowań do wojny (oczywiście też obronnej) lub wręcz w czasie jej trwania. Jak wygląda ten proces? Z jakimi kosztami się wiąże? 

Do czego może prowadzić? Możemy to prześledzić w rewelacyjnej książce „Mafia bombowa” autorstwa Malcolma Gladwella. Tego samego, który napisał takie popularnonaukowe bestsellery jak  „Błysk”,  „Punkt przełomowy” czy  „Jak rozmawiać z nieznajomymi”. Jak zwykle autor prowadzi swój wywód  „w poprzek”, łączy niepowiązane pozornie fakty i pokazuje problem od zupełnie innej strony. W swojej najnowszej książce opowiada o grupie strategów, która postawiła sobie idealistyczny cel: zamiast niszczyć całe miasta i zabijać tysiące ludzi, chcą uderzać precyzyjnie i ograniczyć liczbę ofiar. Analizując jedno z największych moralnych wyzwań w amerykańskiej historii, Gladwell pokazuje zderzenie innowacji z rzeczywistością, które doprowadziło do najkrwawszego ataku II wojny światowej.

----------------------------------------------------------------

Simon Baron-Cohen 

Poszukiwacze wzorów. Autyzm a ludzka wynalazczość 

Smak Słowa 

 A co, jeśli tysiące lat temu nad ogniem zapanowaliśmy dzięki autystom? Taką tezę stawia Simon Baron-Cohen, profesor psychopatologii rozwojowej na Uniwersytecie Cambridge i wykładowca w tamtejszym Trinity College, gdzie kieruje Centrum Badań Autyzmu.

W swojej świetnej popularnonaukowej książce „Poszukiwacze wzorów” twierdzi, że ludzie z autyzmem odgrywają decydującą rolę w rozwoju ludzkości już od siedemdziesięciu tysięcy lat – od powstania pierwszych narzędzi po rewolucję cyfrową. W jaki sposób? Geny, które wywołują autyzm, umożliwiają również poszukiwanie wzorów. A to właśnie jest podstawą ludzkiej wynalazczości. Autyści płacą za te zdolności wysoką cenę: trudnościami społecznymi, a często również problemami medycznymi. Ale to oni dostrzegają coś, co umyka reszcie społeczeństwa. Jak dowodzi prof. Baron-Cohen od zawsze byli tymi, którzy dokonywali wynalazków i mieli ogromny wpływ na naszą kreatywność i kulturę. Z opanowaniem ognia włącznie.

----------------------------------------------------------------

Yancey Stickler

 To jest nasza przyszłość 

Wysokizamek.com.pl 

Bywa wyśmiewany i podawany jako przykład naiwnego idealisty. Ale coraz częściej jest też cytowany, a jego idee są podnoszone w dyskusjach poważnych ekonomistów. „The London Spectator”, który nazwał go „jednym z najmniej nieznośnych technoewangelistów w historii”. Yancey Stickler jest założycielem i byłym prezesem Kickstartera, ale dziś całą swoją energię wkłada w… naprawianie świata. 

Ba! Wyznaczył sobie i nam wszystkim czas – rok 2050.  Jak chce to zrobić? „Powinniśmy skończyć z panowaniem maksymalizacji zysku jako głównej siły napędowej ludzkich działań” – pisze w swojej książce. Nie chodzi o to, żeby pozbyć się pieniądza, ale by zdjąć go z piedestału. Proponuje nowy sposób myślenia o takich wartościach, jak sprawiedliwość, wspólnota, rodzina, wiara, tradycja i zrównoważony rozwój. Niektóre pomysły mogą śmieszyć, inne grzeszą naiwnością, ale pytanie jak sprawić, by świat był lepszy, jest coraz bardziej aktualne.

----------------------------------------------------------------

Jason Zweig 

Twój mózg, twoje pieniądze 

Wyd. Maklerska 

Bo to co nas podnieca, to się nazywa kasa… Maryla Rodowicz ma rację! W swojej piosence nie doradziła niestety, co zrobić, żeby do pieniędzy podchodzić racjonalnie. Na szczęście z pomocą przychodzi Jason Zweig, doświadczony dziennikarz finansowy, który w swojej książce tłumaczy, co się dzieje w naszym mózgu, gdy myślimy o pieniądzach. Wyjaśnia dlaczego mądrzy ludzie podejmują głupie decyzje oraz co mogą zrobić, by tego typu błędów uniknąć. Tłumaczy, dlaczego tak często niepoprawnie oceniamy ryzyko i dlaczego jesteśmy zbyt pewni siebie, gdy chodzi o decyzje inwestycyjne.

Sięga do najnowszych odkryć neuroekonomii, fascynującej nowej dyscypliny stanowiącej połączenie psychologii, neurobiologii i ekonomii. Na szczęście się nie mądrzy, dobrze wie o czym pisze. W trakcie swoich badań Zweig odwiedził bowiem najważniejsze laboratoria neurobiologiczne i sam poddał się tam eksperymentom. Tak, jego pieniądze też podniecają. 

My Company Polska wydanie 8/2022 (83)

Więcej możesz przeczytać w 8/2022 (83) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ