Polecamy książki o biznesie i nie tylko

książki
Sprawdź literackie propozycje redakcji dla czytelników. / Fot. Shutterstock.
Ciekawe pozycje literatury dla przedsiębiorców i nie tylko przedstawia Anita Szarlik, sekretarz redakcji My Company Polska. Jaką lekturę warto zabrać ze sobą na czerwcowy weekend nad jeziorem?
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 6/2024 (105)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jill Stoddard

Syndrom oszusta

Laurum

Ech, nie nadaję się do tej pracy… Nie mam odpowiednich kompetencji, wykształcenia, a nawet osobowości. Co prawda jestem tu, gdzie jestem, ale to tylko kwestia zbiegu okoliczności, szczęścia i, co tu kryć, oszukiwania innych. Brzmi znajomo? Jeśli często przychodzą ci do głowy takie myśli, być może cierpisz na syndrom oszusta. Cóż, nie jesteś wyjątkiem. Dotyka on aż 70 proc. społeczeństwa. Dobra wiadomość? Można temu zaradzić, a wręcz wykorzystać jako supermoc.

Tak przynajmniej uważa dr Jill Stoddard, psycholożka, prelegentka TEDx, trenerka terapii akceptacji i zaangażowania (ACT), zweryfikowana przez ACBS i współgospodyni popularnego podcastu Psychologists Off the Clock. Jej ostatnia książka, która właśnie ukazała się po polsku, dotyczy poprawy funkcjonowania kogoś, kto wiecznie wątpi w swoje umiejętności. Kluczem jest akceptacja i zaangażowanie, które mogą zwiększyć psychologiczną elastyczność danej osoby. To zdolność świadomego doświadczania „tu i teraz” oraz działania zgodnie z osobistymi wartościami (niezależnie od tego, czy bieżące doświadczenia – myśli, emocje, doznania cielesne – są przyjemne czy przykre).andnbsp;Więcej o syndromie oszusta piszemy na s. 136.

John Martin

Wybierz swoją perspektywę

Studio Emka

Masz jakiś kłopot, problem, wyzwanie, które spędza ci sen z powiek. Niech to będzie konflikt z kolegą z pracy czy niekończący się remont łazienki. Teraz spróbuj wyobrazić sobie, jak widzi ten problem – po kolei – twój przyjaciel, twoja sąsiadka, twój pies, a nawet ptak, który właśnie zagląda ci w okno. Śmieszne? Ale skuteczne! Umiejętność zmiany perspektywy bez względu na sytuację jest kluczowa dla osiągania celów i radości z codziennego życia. „Kontrolowanie własnej perspektywy oznacza, że możesz w dużej mierze kontrolować własne uczucia i emocje. A twoje emocje często nakazują ci działania i to bez najmniejszego udziału świadomości”, pisze w swojej książce „Wybierz swoją perspektywę” John Martin.

Jak zmienić perspektywę postrzegania negatywnej sytuacji? Jak zmienić zapatrywania na to, co nijakie, by uczynić je bardziej znaczącym i inspirującym? John Martin proponuje cały zestaw narzędzi, które pomagają przekształcić własną perspektywę poprzez świadome myślenie. To np. szukanie rzeczy, za które w danej – trudnej – sytuacji możemy być wdzięczni. Sprawdza się nawet u największych pesymistów!

Amy C. Edmondson

Dobre porażki

MT Biznes

Mądry Polak po szkodzie… Nie wiem, czy Amy C. Edmondson, profesorka przywództwa i zarządzania w Harvard Business School, ma polskie korzenie, ale samo przesłanie polskiego przysłowia jest jej dobrze znane. Jedna z najważniejszych ekspertek zarządzania na świecie w swojej najnowszej książce przygląda się naszym metodom radzenia sobie z niepowodzeniami. To cała gama strategii – od unikania, przez czarnowidztwo, po błyskawiczne zapominanie o swoich potknięciach. Edmondson prezentuje nowy sposób myślenia o porażkach. Pomaga zrozumieć, kiedy są naszymi przyjaciółmi, a kiedy i jak lepiej im zapobiegać. Pokazuje, jak zminimalizować negatywne skutki i maksymalizować korzyści płynące ze wszelkiego rodzaju wpadek. Uczy, jak wstyd i obwinianie się przekuć w ciekawość, wrażliwość i okazję do rozwoju. To pozycja pełna konkretnych przykładów z biznesu, popkultury i historii. Nic dziwnego, że „ Financial Times” okrzyknął ją biznesową książką ubiegłego roku.

Dana Sinclair

Wróć do gry

MT Biznes

To banał, że w sporcie równie ważna, co kondycja, jest psychika zawodnika. Jednak dopiero obserwując poczynania Igi Świątek czy Roberta Lewandowskiego, widzimy, jak ważne jest, by w kluczowych momentach dać z siebie wszystko. Czy my, co najwyżej amatorzy sportu, jesteśmy w stanie osiągnąć podobny stan koncentracji? No i czy jest to nam potrzebne? Oczywiście! To kwestia treningu. Tak przynajmniej uważa dr Dana Sinclair, kanadyjska psycholożka, która od ponad 20 lat współpracuje ze sportowcami różnych dyscyplin – od hokeja, przez baseball, koszykówkę, piłkę nożną, po… bycie menedżerem wysokiego szczebla w wielkiej korporacji. Nieważne, co robisz. Nieważne, na jakim boisku grasz. Ważne, czy w kluczowym, pełnym napięcia momencie jesteś w stanie dać z siebie wszystko. Metody dr Dany Sinclair sprawdzają się w przypadku uczniów i nauczycieli, liderów i menedżerów biznesu oraz wszystkich osób zmotywowanych do doskonalenia się.

My Company Polska wydanie 6/2024 (105)

Więcej możesz przeczytać w 6/2024 (105) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ