Młodzi, piękni i innowacyjni

Od lewej: Olga Malinkiewicz, Kathleen Kennedy, Bartłomiej Kołodziejczyk, Katarzyna Kamińska, Patrycja Wizińska-Socha, Petros Psyllos, Rafał Flis, Krystian Piećko, Łukasz Kołtowski, Grzegorz Wróblewski, prezes BGŻ BNP Paribas Tomasz Bogus. Od lewej: Olga Malinkiewicz, Kathleen Kennedy, Bartłomiej Kołodziejczyk, Katarzyna Kamińska, Patrycja Wizińska-Socha, Petros Psyllos, Rafał Flis, Krystian Piećko, Łukasz Kołtowski, Grzegorz Wróblewski, prezes BGŻ BNP Paribas Tomasz Bogus.
77
Innowacja nie musi być rewolucją na miarę wynalezienia koła. Nierzadko wystarczy „tylko” nadać nową formę i zastosowanie dla już istniejących rozwiązań – tak jak zrobiła to Patrycja Wizińska-Socha, twórczyni miniaturowego KTG, które zapewniło jej zwycięst

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Innowacja nie musi być rewolucją na miarę wynalezienia koła. Nierzadko wystarczy „tylko” nadać nową formę i zastosowanie dla już istniejących rozwiązań – tak jak zrobiła to Patrycja Wizińska-Socha, twórczyni miniaturowego KTG, które zapewniło jej zwycięstwo w polskiej edycji konkursu Innovators Under 35, organizowanego przez „MIT Technology Review”.

Niepokój o zdrowie dziecka towarzyszy każdej przyszłej mamie, tym bardziej że coraz więcej ciąż przebiega w sposób nieprawidłowy (obecnie ten odsetek wynosi ok. 20 proc.). Jednym z podstawowych badań, które pozwala ocenić stan zdrowia dziecka, jest KTG. Niestety, wymaga ono regularnych wizyt w placówce medycznej, często okupionych czekaniem w kolejce. W końcówce ciąży każda wizyta w szpitalu to nie tylko dodatkowy stres, ale także ryzyko, choćby epidemiologiczne, dla mamy i dziecka. Patrycja Wizińska-Socha pod wpływem osobistych doświadczeń – powikłanej ciąży przyjaciółki – stworzyła miniaturowe KTG, które pozwala w domu na bieżąco kontrolować puls czy ruchy dziecka. Pozyskane wyniki przesyłane są do lekarza specjalisty w Centrum Monitoringu teleKTG, który na bieżąco analizuje dane.

To rewolucyjne rozwiązanie zapewniło młodej biotechnolog z Wałbrzycha, absolwentce Politechniki Wrocławskiej, która z potrzeby serca doktoryzowała się na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, tytuł Innovator of the Year. Nagrodę Social Innovator otrzymał Rafał Flis, współtwórca Social Wolves. „Wilki” są głodne sukcesu, ale na jednym, wybranym polu: zmian społecznych. Inicjują działania, które – jak flagowy projekt „Wilków”, czyli „Zwolnieni z teorii” – angażują tysiące młodych ludzi. Uczestnicy nie tylko zmieniają świat na lepsze, ale przy okazji uczą się zarządzania w najlepszej szkole świata: poprzez realizację własnych projektów.

Szeroko pojęta medycyna królowała w tegorocznym konkursie. W finałowej dziesiątce znalazł się także miniaturowy spirometr, stworzony przez Łukasza Kołtowskiego, kardiologa z Warszawy, czy Matia, urządzenie, które przy pomocy słów, muzyki i bodźców dotykowych „opisuje” osobom niewidomym i słabowidzącym świat. Obsypana już nagrodami w prestiżowych międzynarodowych konkursach Matia to autorski pomysł Petrosa Psyllosa, 22-letniego studenta Politechniki Białostockiej. Katarzyna Kamińska, pracując nad nową klasą leków, wydała wojnę grypie. Arkadiusz Stopczyński pokazał, jak można wykorzystać smartfon do upowszechnienia się badania EEG (swój projekt prowadził w Bhutanie, gdzie populację blisko miliona ludzi obsługują dwa urządzenia EEG zlokalizowane w stolicy kraju).

Nie mogło zabraknąć także innowacji technologicznych: jak giętkie i przezroczyste elektrody autorstwa Grzegorza Wróblewskiego (upadek telefonu nie musi oznaczać końca jego żywota), nowe rodzaje polimerów przewodzących, rozwijanych przez Bartłomieja Kołodziejczyka czy nowy patent na archiwizację i analizę danych (DataWalk Krystiana Piećko). Rękawicę instytucjom finansowym rzuciła Marta Krupińska, twórczyni platformy Azimo, umożliwiającej bezpieczne, łatwe i tanie przesyłanie pieniędzy. To kolejny przykład innowacji, zrodzonej z życiowej potrzeby: przed rozpoczęciem studiów Marta Krupińska, chcąc wesprzeć finansowo rodziców, pracowała w Irlandii. Gdy zaczęła poszukiwać sposobów przesłania oszczędności do Polski, szybko okazało się, że... bilet lotniczy do Krakowa jest tańszy niż przekaz pieniężny.

Prestiżowe wyróżnienia Innovators Under 35 przyznawane są od 1999 r. przez „MIT Technology Review”, najstarszy międzynarodowy magazyn poświęcony najnowszym technologiom. Polska edycja została zorganizowana po raz drugi. Patronem medialnym wydarzenia był miesięcznik „My Company Polska”. Rok temu najwyższy laur zdobyła Olga Malinkiewicz, założycielka Saule Technologies, która zmieniła światową fotowoltaikę, opracowując elastyczne ogniwo bazujące na perowskitach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY