Indeks Dow ma za sobą najgorszy dzień od października

Wall Street doświadczył gwałtownej wyprzedaży / Fo
Wall Street doświadczył gwałtownej wyprzedaży / Fot. Unsplash.com
Obawy o rozprzestrzenianiu się wariantu delta Covid-19 zmusiły inwestorów do dumpingu akcji, zwłaszcza firm bezpośrednio dotkniętych ograniczeniami pandemii.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wall Street doświadczył gwałtownej wyprzedaży w zwykłych godzinach handlu. Inwestorzy coraz bardziej obawiają się, że szybko rozprzestrzeniający się wariant koronawirusa delta może utrudnić ożywienie gospodarcze. Indeks Dow blue-chip spadł o ponad 700 punktów i odnotował najgorszy dzień od października, podczas gdy S&P 500 spadł o 1,6%, a Nasdaq Composite - o ok. 1,1%.

Peter Essele, szef zarządzania inwestycjami w Commonwealth Financial Network, powiedział w wywiadzie dla CNBC, że "dla inwestorów poważnym problemem jest strach przed odrodzeniem się infekcji Covid-19. To może spowodować spowolnienie gospodarek, podczas gdy ceny konsumenckie będą nadal rosnąć". 

Wraz z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta pojawiają się nowe przypadki zachorowań. Według danych CDC, Stany Zjednoczone odnotowały średnio ok. 26 tys. codziennych przypadków w ciągu ostatnich siedmiu dni, ponad dwukrotnie więcej niż średnia miesiąc temu. 

Akcje w dół, obawa przed Covid-19

Akcje, które są bezpośrednio związane z ponownym otwarciem biznesów, np. linii lotniczych czy operatorów linii wycieczkowych, poniosły największy ciężar wyprzedaży. Spadki wynoszą tam często od 4 do 5%, np. akcje United Airlines spadły o 5,5%. Warto dodać, że rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła aż o 12 punktów bazowych do 1,17%, najniższego poziomu od lutego, potęgując obawy o spowolnienie gospodarcze.

Dow Jones Industrial Average to jeden z najważniejszych indeksów akcji spółek notowanych na New York Stock Exchange i Nasdaq. Obecnie składa się z 30 największych amerykańskich przedsiębiorstw. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY