Egipt wprowadza podatek od telefonów: Turyści zapłacą za posiadanie komórki niemal 40 proc. jej wartości?
Przed wyjazdem do Egiptu sprawdź nowe przepisy, które narażają cię na wysokie opłaty za posiadanie telefonu. / fot. shutterstock.Zgodnie z informacjami podanymi przez portal WP Turystyka, każda osoba wwożąca telefon do Egiptu musi uiścić opłatę celną wynoszącą 38,5% wartości urządzenia - wyjątkiem są użytkownicy, którzy nie zamierzają korzystać z lokalnych kart SIM. A ta opcja jest popularnym rozwiązaniem stosowanym podczas wyjazdów poza Unię Europejską. Przyczyną są oczywiście koszty: telekomunikacja poza strefą niebieskiej wspólnoty bywa bardzo droga. Kilka minut połączenia z internetem może kosztować setki złotych o czym wielu z nas przekonało się na własnej skórze, przypadkowo nie wyłączając transmisji danych komórkowych po wylądowaniu w egzotycznej destynacji. Dlatego zakup lokalnej karty SIM, często za symboliczną kwotę gwarantował dobre połączenie z lokalną siecią i sprawną komunikację. Taki scenariusz wybierali zazwyczaj turyści przedłużający pobyt w wakacyjnym raju Polaków znanym z urlopów all inclusive.
Jak uniknąć opłaty niemal 40 proc. wartości telefonu w Egipcie?
Łatwo policzyć, że niemal 40 proc. wartości smartfona to, w przypadku obecnych cen najpopularniejszych modeli, naprawdę niemałe koszty. Przepis obowiązuje zarówno mieszkańców Egiptu, jak i turystów, którzy chcą korzystać z lokalnych kart SIM.
Możliwe jest uniknięcie tej opłaty, ale wymaga to spełnienia określonych warunków, takich jak rejestracja telefonu w lokalnej aplikacji "Telephony". Co istotne zwolnienie z opłaty obowiązuje tylko jeden telefon.
Jak podaje portal NaTemat, rejestracja telefonu w aplikacji "Telephony" umożliwia korzystanie z egipskiej karty SIM przez 90 dni bez konieczności płacenia cła. Po tym czasie, jeżeli podatek nie zostanie uiszczony, karta SIM zostanie zablokowana. Turyści, którzy zdecydują się korzystać z kart SIM swojego kraju, muszą liczyć się z wysokimi kosztami roamingu, zwłaszcza w zakresie transmisji danych.
Alternatywą może być technologia e-SIM, o której wspomina portal Hurghada24. Nowoczesne smartfony wyposażone w tę funkcję umożliwiają korzystanie z lokalnych usług telekomunikacyjnych bez konieczności fizycznej wymiany karty SIM. Warto jednak upewnić się przed podróżą, czy posiadany telefon obsługuje tę technologię.
Starcie Cinkciarza.pl z prokuraturą: Firma uważa, że organ ścigania nie widzi jej "ogromnych aktywów"
Limity wwozu telefonów komórkowych do Egiptu
Zgodnie z doniesieniami Hurghada24 egipski ustawodawca nakłada na turystów dodatkowe limity wwozu smartfonów. Na jedną osobę przypadają cztery telefony. Każdy kolejny zabrany na rajskie wakacje w kraju piramid zostanie skonfiskowany. Zwolnienie z opłaty celnej w wysokości 38,8 proc. jest możliwe tylko na jednym telefonie, więc w przypadku, gdy używamy dwóch telefonów - służbowego i prywatnego - jeden z nich lepiej zostawić w domu, ewentualnie zmieniać karty sim w urządzeniu. Można też po prostu zadeklarować, że nie zamierza się korzystać z usług lokalnych firm telekomunikacyjnych.
Mohamed Shamroukh, dyrektor generalny Krajowego Urzędu Regulacji Telekomunikacji poinformował, że "odsetek przemycanych smartfonów osiągnął 80 proc. całego rynku telefonów komórkowych w Egipcie". Z danych Ministerstwa Finansów Egiptu wynika, że "straty z tego tytułu sięgają 1,5 mld dolarów rocznie".
Z procederu zaczęli korzystać m.in. sprzedawcy z UE, którzy na "urlopie" nad Nilem kupowali sporą liczbę telefonów drogich marek, nierzadko podrobionych, by przewieźć je w bagażu bez uiszczenia opłat celnych. Do kraju faraonów także masowo wwożono telefony m.in. z Chin, które następnie sprzedawano turystom, więc rząd chce zabezpieczyć budżet przed kolejnymi stratami.
Waloryzacja emerytur w 2025 r. ucieszy seniorów. Tyle wyniosą 13. i 14. wypłacane przez ZUS
Skuteczna pułapka na turystów i ograniczenie praw obywatelskich
Wprowadzenie nowych regulacji wzbudziło kontrowersje, szczególnie wśród turystów, którzy obawiają się dodatkowych kosztów. Na lotniskach można zaobserwować dezorientację podróżnych, którzy nie byli świadomi wprowadzenia nowych przepisów. Wiele osób zgłasza, że brak informacji na temat procedur celnych prowadzi do nieporozumień i opóźnień podczas kontroli granicznej. Dlatego warto zapoznać się z nowymi przepisami przed wyjazdem na wakacje i się do nich dostosować.
Rejestracja telefonu według niektórych Egipcjan i podróżnych ma służyć większej kontroli państwa nad obywatelami oraz turystami. Przepisy są wprowadzane, jako forma ochrony budżetu państwa, jednak przy okazji ograniczają pewne wolności obywatelskie. Podobnie było w Polsce, kiedy w życie weszły regulacje zamykające możliwość anonimowego kupienia karty SIM bez konieczności rejestracji swoich danych.