Czy od prezentu gwiazdkowego dla pracownika pracodawca zapłaci podatek?
Wybór odpowiedniego rozwiązania pozwala optymalizować koszty i uniknąć niepotrzebnych obciążeń podatkowych. / fot. freepikZanim przejdziemy do kwestii opodatkowania, warto zrozumieć, z jakich środków pracodawcy pokrywają koszty tych świadczeń. Do wyboru mają dwie opcje: środki obrotowe firmy lub Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Fundusz ten musi być obowiązkowo tworzony przez firmy zatrudniające co najmniej 50 pracowników na pełnych etatach według stanu na 1 stycznia danego roku, zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Opodatkowanie świadczeń z Funduszu Socjalnego
Jeśli prezenty świąteczne są finansowane z ZFŚS, przepisy podatkowe traktują je bardziej korzystnie. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, świadczenia rzeczowe lub pieniężne sfinansowane z ZFŚS są zwolnione z podatku do kwoty 1000 zł w roku podatkowym. Należy jednak pamiętać, że bony, talony i inne znaki uprawniające do wymiany na towary czy usługi nie są uznawane za świadczenia rzeczowe, co oznacza, że podlegają opodatkowaniu w pełnej wysokości.
Prezenty finansowane z środków obrotowych
W przypadku, gdy pracodawca decyduje się na finansowanie upominków ze środków obrotowych firmy, wartość świadczeń jest traktowana jako przychód pracownika i w pełni podlega opodatkowaniu. Dotyczy to zarówno premii, jak i paczek świątecznych. Tego typu rozwiązanie może zwiększyć obciążenie podatkowe zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika, co warto uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o formie świadczeń.
Coraz większa różnorodność świątecznych inicjatyw
Z badania "Plany Pracodawców", przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z GfK wynika, że mimo rosnących kosztów i ostrożności firm, 46 proc. pracodawców planuje przyznać premie lub inne świąteczne bonusy. Co ciekawe, obserwujemy spadek o 5 punktów procentowych w porównaniu do ubiegłego roku. Wzrasta za to liczba przedsiębiorstw angażujących się w działania charytatywne – aż 27 proc. firm deklaruje wspólną z pracownikami aktywność na tym polu, co oznacza wzrost o 7 punktów procentowych względem poprzedniego roku.
Benefity pozapłacowe a inflacja
Pracodawcy coraz częściej inwestują w benefity pozapłacowe. Blisko 23 proc. firm przeznacza od 300 do 500 zł na osobę na różne inicjatywy świąteczne, co może być odpowiedzią na rosnące koszty związane z inflacją. Takie podejście nie tylko pomaga w integracji zespołów, ale także buduje lojalność i zaangażowanie pracowników.
Świąteczne upominki, choć miłe i budujące atmosferę, niosą ze sobą konsekwencje podatkowe. Kluczowe znaczenie ma źródło ich finansowania – ZFŚS czy środki obrotowe firmy. Wybór odpowiedniego rozwiązania pozwala optymalizować koszty i uniknąć niepotrzebnych obciążeń podatkowych, jednocześnie dbając o morale i integrację zespołu w świątecznym okresie.
Czy możemy liczyć na wolną Wigilię w tym roku? Minister finansów wyjaśnia
Propozycja ustanowienia Wigilii dniem wolnym od pracy wywołała gorącą debatę w sferze publicznej. Minister finansów Andrzej Domański, który 20 listopada był gościem Radia ZET, przedstawił swoje stanowisko, zwracając uwagę na potencjalne skutki finansowe oraz wpływ na przedsiębiorców.