Czego potrzebują firmy rodzinne?

Poldent
Poldent, fot. mat. prasowe
Barierą dla rozwoju firm rodzinnych jest nie tylko temat sukcesji. To także dostęp do finansowania. Instytucje finansowe przy wsparciu firm zwracają jednak uwagę także na długoterminową wizję rozwoju biznesów.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 1/2023 (88)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Partner publikacji:

Zmieniająca się sytuacja gospodarcza sprawiła, że na rynku kredytowym powstała luka w finansowaniu w sektorze małych i mikroprzedsiębiorstw. Duże i średnie przedsiębiorstwa są bardziej wiarygodnym partnerem ze względu na większe zasoby i bardziej stabilną pozycję rynkową. Nie jest to zła wola banków, po prostu mniejsze firmy znacznie trudniej jest zweryfikować: przeprowadzić analizę biznesową i określić ich zdolności kredytowe. Dotyczy to zwłaszcza młodych firm. Z tego względu banki rzadziej podejmują pozytywne decyzje kredytowe. Prowadzi to do sytuacji, w której pojawia się niezaspokojone zapotrzebowanie na finansowanie wśród młodych, mikro i małych firm. 

Firmy rodzinne a wielki biznes

Spółka Poldent to polska firma rodzinna działająca już od 1990 r. – Razem z mężem jesteśmy inżynierami elektronikami, a w tamtych czasach elektronika zaczynała szybko się rozwijać. Zaczęliśmy budowę małego zakładu produkcyjnego i przypadkiem trafiliśmy na inwestorów ze Szwecji, którzy chcieli przenieść produkcję do Polski – mówi Małgorzata Nowak-Niedźwiedzka, wiceprezes firmy Poldent.

Spółka powróciła w całości do rodziny w 2016 r., ale dziś jest znana w wielu krajach świata jako producent instrumentów dentystycznychh. – Sprzedajemy już nie tylko w Polsce, ale też w 70 krajach świata. Mamy również produkcję różnych materiałów dentystycznych i prowadzimy szkolenia dla lekarzy stomatologów, które są aprobowane przez izby lekarskie. To są nasze trzy podstawowe działalności: produkcja, dystrybucja, szkolenia – dodaje.

W biznes zaangażowanych jest w sumie sześć osób z rodziny: obok Małgorzaty, także jej mąż oraz jego brat z żoną i dwiema córkami. – Zatrudniamy obecnie ponad 90 osób, a osoby z rodziny obejmują kluczowe funkcje w firmie. Liczymy, że młode pokolenie będzie dalej prowadzić firmę – zapewnia. Dziś rodzina podejmuje wszystkie ważne decyzje dotyczące firmy. – My, na razie, przez te 32 lata nie mieliśmy z tym problemów – rodzina się zgadzała i szybko podejmowaliśmy decyzje. To nam niezmiernie ułatwiło życie. Podejrzewam, że brak zgody w rodzinie to bardzo duży czynnik negatywnie wpływający na funkcjonowanie firm rodzinnych – komentuje. 

Jak zaznacza, obok tego ważnym wsparciem jest zaangażowanie instytucji finansowym. W pandemii firmie pomógł PFR, a wcześniej w ekspansji wsparł Bank Pekao dzięki kredytowi inwestycyjnemu. Dziś Poldent dalej się rozwija, a takie wyzwania, jak wzrost kosztów działalności, kompensuje m.in. kredytem na rachunku bieżącym. Małgorzata Nowak-Niedźwiedzka zaznacza, że to właśnie odpowiedzialne podejście do finansów jest niezbędnym fundamentem do rozwoju firmy. 

Odpowiedź na potrzeby

– Wiemy jak ważne jest otwarcie się na możliwość finansowania mikro, małych i średnich firm, w tym rodzinnych, dlatego od lat możemy pochwalić się współpracą z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Europejskim Funduszem Inwestycyjnym oraz Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Na bieżąco monitorujemy sytuację rynkową, by móc dostosować naszą ofertę wspieraną programami pomocowymi – dodaje Dominika Byrska, dyrektor Biura Produktów i Procesów Kredytowych Banku Pekao.

My Company Polska wydanie 1/2023 (88)

Więcej możesz przeczytać w 1/2023 (88) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ