Boruta-Zachem przeskoczy na główny rynek giełdy i zmieni nazwę

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
Boruta-Zachem planuje zmianę rynku na rynek regulowany na przełomie 2020/2021 r. Przeniesieniu notowań nie będzie towarzyszyła emisja akcji. Jednocześnie walne zgromadzenie akcjonariuszy zdecyduje o zmianie nazwy spółki na Hub.Tech, która ma bardziej odzwierciedlać obecny profil działalności firmy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Władze spółki planują złożenie prospektu emisyjnego związanego ze zmianą rynku notowań do Komisji Nadzoru Finansowego w IV kwartale tego roku

– Debiut na rynku regulowanym to potwierdzenie kolejnego etapu naszego rozwoju. W ostatnich latach dynamicznie rozwijał się segment ekologicznych kosmetyków, który obecnie stanowi już ponad połowę przychodów całej Grupy. Teraz wzmacniamy trzecią nogę biznesu związaną z biotechnologią, w ramach której pracujemy nad produktami m.in. dla branży rolniczej. Równolegle rosną nasze przychody i wartość spółki, więc naturalnym miejscem dla firmy takiej jak nasza jest główny rynek GPW – tłumaczy Marcin Pawlikowski, wiceprezes Boruta Zachem. 

Konsekwencją zmian w firmie jest również propozycja nowej nazwy Hub.Tech, o której zadecydują akcjonariusze na najbliższym Walnym Zgromadzeniu.

– „Hub.Tech” lepiej będzie oddawał istotę biznesu, na którym koncentruje się obecnie Boruta – Zachem S.A. Stara nazwa bardziej kojarzy się z tradycyjnym, przemysłowym segmentem działalności, który z kwartału na kwartał ma coraz mniejszy udział w przychodach Grupy. Obecnie kluczową rolę odgrywają technologie oraz R&D. Już teraz wykorzystujemy je w branży kosmetycznej, a dodatkowo intensywnie pracujemy nad nowymi rozwiązaniami w zakresie biotechnologii, które zaoferujemy podmiotom m.in. z branży rolniczej, kosmetycznej, farmaceutycznej, spożywczej. Szczegóły przedstawimy wkrótce w ramach aktualizacji naszych planów rozwoju – podkreśla Marcin Pawlikowski. 

Już teraz Grupa kładzie nacisk na biotechnologię. Boruta Zachem jest w trakcie rozmów na temat przejęcia kontroli nad InventionBio - właściciela przełomowej technologii wykorzystywanej w biorafinerii, która oparta jest na procesie biotransformacji biomasy z wykorzystaniem przeznaczonych w tym cel mikroorganizmów. Obecnie InventionBio od 2016 r. realizuje projekty o wartości ponad 130 mln PLN, na które pozyskała prawie 90 mln PLN dofinansowania z UE. Spółka InventionBio na dzień 31 lipca 2020 osiągnęła prawie 9 mln PLN przychodów przy 3,5 mln PLN zysku netto. Spółka pracuje nad kolejnym projektami, które będą wsparte środkami unijnymi. Boruta Zachem docelowo chce posiadać w InventionBio co najmniej 60 proc. udziałów. 

Boruta-Zachem prowadzi działalność, która skupiona jest na trzech głównych obszarach: produkcji ekologicznych środków powierzchniowo czynnych – biosurfaktantów, ekologicznych kosmetyków oraz produktów chemii gospodarczej opartych na biosurfaktantach i środkach naturalnych, badaniach i rozwoju innowacyjnych rozwiązań biotechnologicznych oraz produkcji barwników i pigmentów.

Grupa jest pierwszym w Polsce producentem środków chemii gospodarczej i produktów kosmetycznych na bazie biosurfaktantów. Działalność jest realizowana dzięki własnym laboratoriom oraz z wykorzystaniem nowoczesnych linii produkcyjnych. 

Jednocześnie firma jest producentem barwników, pigmentów, rozjaśniaczy optycznych oraz innych środków chemicznych. Od 2014 r. Boruta Zachem  jest spółką notowaną na rynku NewConnect.

baner 970x200

ZOBACZ RÓWNIEŻ