Rekordowa strata NBP: Glapiński o niej wiedział deklarując pewne zyski?

Adam Glapiński
Adam Glapiński / Fot. mat. pras. NBP.
"Gazeta Wyborcza" informuje, że Adam Glapiński, prezes NBP, pomimo wiedzy o nadchodzącej stracie, zadeklarował Ministerstwu Finansów zysk na poziomie 6 mld zł.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ostatnie tygodnie obfitują w gorące dyskusje dotyczące finansów Narodowego Banku Polskiego. W centrum uwagi znalazł się Adam Glapiński, prezes NBP, którego decyzje finansowe wywołały falę krytyki.

Wprowadzanie w błąd czy standardowa praktyka?

Z informacji przekazanych przez "Gazetę Wyborczą" wynika, że Narodowy Bank Polski, już w sierpniu 2023 roku, był świadomy potencjalnej straty. Mimo to, w korespondencji z Ministerstwem Finansów, Glapiński zobowiązał się do wygenerowania 6 mld zł zysku. Ten nieoczekiwany zwrot akcji rodzi pytania o transparentność i wiarygodność działań prezesa NBP.

Afera Bogatina. Miał być bank rodem z "Dynastii", a wyszło...

Prognoza vs. rzeczywistość: Strata w wysokości 20,8 mld zł

Rzeczywistość okazała się brutalna dla budżetu NBP, ponieważ instytucja ta zakończyła rok 2023 ze stratą na poziomie rekordowych 20,8 mld zł. Taka dysproporcja między prognozą a wynikiem finansowym podsyca debatę na temat efektywności zarządzania centralnym bankiem Polski.

Działania Adama Glapińskiego nie umknęły uwadze organów kontrolnych oraz opinii publicznej. Spekuluje się, że sprawa może trafić do prokuratury. Prezes NBP może zostać postawiony przed Trybunałem Stanu, a takie informacje potwierdzał ostatnio szef kancelarii premiera Donalda Tuska. Zarzut wprowadzenia w błąd ministerstwa finansów, jeśli potwierdzony, stanowiłby poważne naruszenie prawa.

SP Tech Solutions z dużą rundą finansową. Pieniądze zainwestował Vinci HiTech

Wpływ kursu złotego na wyniki finansowe

Narodowy Bank Polski podkreśla, że znaczący wpływ na wynik finansowy miał wzrost kursu złotego. Mocniejsza polska waluta doprowadziła do obniżenia wartości rezerw walutowych NBP, co bezpośrednio przełożyło się na stratę finansową. Względem euro złoty zyskał blisko 8 proc. i był to najlepszy rezultat od przeszło dekady, a także pierwsze wyraźne umocnienie złotego od 2017 roku - podkreśla portal Bankier.pl.

Te informacje przytacza także Piotr Kuczyński (Xelion). 

Kontekst rynkowy, w którym znalazł się NBP, rzuca światło na trudności w precyzyjnym prognozowaniu wyników finansowych. Analitycy zwracają uwagę, że realia ekonomiczne 2023 roku były wyjątkowo zmienne, co mogło wpłynąć na ostateczne wyniki.

Afera wokół Narodowego Banku Polskiego wywołała szeroką dyskusję na temat zarządzania finansami publicznymi oraz odpowiedzialności za podjęte decyzje. W miarę rozwoju sytuacji, społeczeństwo oczekuje na szczegółowe wyjaśnienia i transparentne postępowanie, które rozstrzygnie, czy doszło do naruszenia prawa. W tle pozostaje ważne pytanie o przyszłość zarządzania finansowego Polski oraz zaufanie do instytucji odpowiedzialnych za stabilność ekonomiczną kraju.

Glapiński chce postawić przed sądem członków RPP

Glapiński chce postawić przed sądem członków RPP

Część członków RPP, w tym prezes NBP rozważa skierowanie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez innych pracowników Rady. Powód? Krytyka działalności RPP i oskarżenia o przekazywanie obywatelom "kłamliwych informacji".

ZOBACZ RÓWNIEŻ