polscy przedsiębiorcy
zobacz inne tematySkładki ZUS dla przedsiębiorców. Duże zmiany w 2025 roku
Od 1 stycznia 2025 roku wzrosła wysokość składek na ZUS dla przedsiębiorców. Zmianami objęte są zarówno o osoby prowadzące własną działalność gospodarczą oraz pracownicy zatrudnieni na etacie. Nowe kwoty wynikają ze wzrostu minimalnego wynagrodzenia.
Od 1 stycznia nowa klasyfikacja PKD 2025. Co o zmianach muszą wiedzieć przedsiębiorcy?
Od 1 stycznia 2025 roku wchodzi w życie nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025), która zastąpi dotychczas obowiązującą wersję z 2007 roku.
Nowe przepisy w sprawie składki zdrowotnej: co czeka przedsiębiorców od 2025 roku?
Od 2025 roku przedsiębiorcy będą mogli odetchnąć z ulgą. Rząd zdecydował się na wprowadzenie istotnych zmian w zasadach naliczania składki zdrowotnej, które mają na celu zmniejszenie obciążeń finansowych dla większości właścicieli firm. W 2026 r. nastąpi rozszerzenie tego rozwiązania.
Polacy złożyli już pół miliona wniosków. ZUS akceptuje albo ulga przepadnie
Wakacje do ZUS możliwe są dopiero od 1 listopada 2024 roku, ale już narobiły dużo hałasu. Jak podaje ZUS, w niecałe trzy tygodnie przedsiębiorcy złożyli ponad 500 tys. wniosków o zwolnienie z opłat. Kto jeszcze chce skorzystać z ulgi, musi się pospieszyć. Albo wykorzysta szansę w grudniu, albo będzie musiał zapłacić składki.
Inwestycje w polskie fundusze VC są 40 razy mniejsze niż w Estonii. Potrzebne pilne wsparcie dla rozwoju innowacji
Rynek szeroko pojętych innowacji w Polsce stoi dziś przed poważnymi wyzwaniami, które wymagają pilnej interwencji i systemowych rozwiązań ze strony państwa. Bez nich szybko odczujemy długotrwałe i dotkliwe konsekwencje związane z odpływem kapitału prywatnego.
Tylko 28 proc. Polaków jest zadowolona ze swoich zarobków
Mężczyźni częściej niż kobiety są zadowoleni ze swoich zarobków. Jednak i tak ponad 70 proc. Polaków narzeka na wysokość swojej wypłaty. 45 proc. Polaków zarabia do 4 tys. zł netto.
Nowe przepisy dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025. Firmy wciąż niegotowe
Od stycznia 2025 roku wejdzie w życie obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej dla podatników CIT. Choć termin ten zbliża się szybko, ponad 60 proc. przedsiębiorstw nie podjęło jeszcze kroków w kierunku przystosowania się do wymagań nowego systemu raportowania JPK CIT – wynika z badań przeprowadzonych przez Grant Thornton.
Od stycznia 2025 przedsiębiorcy zapłacą mniej za składkę zdrowotną
Od stycznia 2025 roku system składki zdrowotnej zostanie uproszczony, zbliżając się do wcześniejszych, mniej obciążających zasad. Dzięki temu przedsiębiorcy będą płacić składki na ubezpieczenie zdrowotne w sposób bardziej dostosowany do ich realnych dochodów oraz aktualnej kondycji finansowej działalności.
Król warszawskiego piwa [POLSCY BOHATEROWIE PRZEDSIĘBIORCZOŚCI]
Twórca potęgi warszawskiego browaru Haberbusch and Schiele sprawił, że w II Rzeczypospolitej w stolicy produkowano co dziesiątą butelkę polskiego piwa. Wkrótce, po latach przerwy, w miejscu jego dawnej fabryki znowu ruszy produkcja tego napoju.
Ludwik Kembliński - człowiek z żeliwa [BOHATEROWIE POLSKIEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI]
Ludwik Kembliński wyznaczał nowe trendy w przedwojennym przemyśle metalurgicznym. Z powodu wojennej zawieruchy i kilkudziesięciu lat PRL pamięć o nim niemal zupełnie zaginęła. Dziś nawet nie wiemy, jak wyglądał, gdzie się urodził i w jakich okolicznościach umarł.
Romantyk w biznesie. Jak Wacław Wolski budował polski przemysł naftowy
Genialny inżynier i przemysłowiec Wacław Wolski stworzył fundamenty polskiego przemysłu naftowego. W biznesie był jednak romantykiem, dlatego z jego dokonań skorzystali głównie inni.
Edward Natanson - finansista i kucharz [TYLKO U NAS]
O przemysłowcu Edwardzie Natansonie mówiono, że przyciąga miliony jak magnes żelazo. Ale jego prawdziwą, choć nieco skrywaną, pasją było gotowanie, któremu poświęcił znaczną część swego życia.
Przedwojenny dotyk luksusu
Stanisława i Henryk Witaczkowie stworzyli od zera luksusową branżę produkcji polskiego jedwabiu. Ich dzieło przetrwało wielki kryzys lat 30., niemiecką okupację i komunę. Niestety, upadło pod pręgierzem dzikiego kapitalizmu lat 90.
Jak sękacz trafił pod strzechy
Dzięki firmie SECPOL luksusowy do niedawna sękacz trafił pod strzechy. To oryginalne polskie ciasto można kupić na stacjach PKN ORLEN, firmy która wspiera krajowych producentów jednocześnie promując patriotyzm gospodarczy.
Nowoczesny patriotyzm gospodarczy: Ubranie z siatki 3d
Koszulka czy spodnie o właściwościach wiruso- i bakteriobójczych? To już nie tylko koncepcje szalonych naukowców, którzy w swoich laboratoriach opracowują nowe pomysły, ale potrzeba rynkowa. Potrzeba, którą próbuje zaspokoić marka Brubeck.
Król piwa. Nieznana historia właściciela jednego z największych w Polsce browarów
O majątku Jana Albina Goetza-Okocimskiego, właściciela jednego z największych w Polsce browarów, krążyły legendy. Tak barwne, że niemal kosztowały go utratę życia.