Wydanie 5/2024 (104) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 5/2024 (104)

Data publikacji: 30.04.2024

Czy to koniec sportu jaki znamy?

Przez sport przetacza się technologiczna rewolucja. I to na każdym polu. Stary system kruszeje, a prywatne inwestycje profesjonalizują i zmieniają oblicze rozgrywek. W wyścigu tym pędzi kilka ciekawych polskich startupów.

Kuba Dobroszek

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 5/2024 (104)

106

Moja firma

Złamany szczebel zamiast szklanego sufitu

Zapomnijcie o szklanym suficie. Z najnowszych badań wynika, że to nie on jest największą przeszkodą w rozwoju przywództwa kobiet. Najwyższy czas zacząć walkę ze zjawiskiem „złamanego szczebla”.

109

Aktualności

Kobiety wzmacniają innowacyjność

Odpowiedzialny biznes to taki, który wspiera różnorodność w pełnym wymiarze. Dlatego w UNIQA Polska w Międzynarodowy Dzień Kobiet przyjęliśmy politykę różnorodności i inkluzywności oraz uruchomiliśmy program wspierający liderki – UNIQAlnie być kobietą.

113

Aktualności

(Neuro)różnorodne supermoce

Do 26 maja osoby z niepełnosprawnościami, w tym neuroatypowe, mogą się zgłaszać do udziału w III edycji programu „Sprawny staż”. Organizuje go Fundacja Grupy ERGO Hestia Integralia wraz z dużymi, renomowanymi firmami.

114

Moja firma

Mój świetny pracownik

Czy rzeczywiście warto zatrudniać lepszych od siebie – odpowiada Anna Rudzińska, psycholożka i headhunterka.

117

Moja firma

Z miłości do biznesu

Chcesz odnieść sukces w biznesie? Zadbaj o swój związek! – apelują psychologowie z University of Chicago.

118

Moja firma

Tego potrzebują firmy. Startuje strefa biznesu

Rusza Strefa Biznesu! Internetowa platforma dla przedsiębiorców pozwala w jednym miejscu zarządzać codziennymi sprawami firmy, takimi jak finanse, leasing czy księgowość, a przede wszystkim aplikować o finansowanie niezbędnych środków trwałych lub o usługi dodatkowe (tzw. Value Added Services). Poprzez uruchomienie serwisu jego twórcy – czyli bank Credit Agricole i Grupa EFL – wspierają rodzimych przedsiębiorców w rozwoju działalności biznesowej.

120

Moja firma

Wsparcie w stawianiu czoła wyzwaniom

Nasza platforma jest unikalnym, cyfrowym połączeniem świata bankowego ze światem finansowania środków trwałych – deklarują Damian Ragan, wiceprezes zarządu Credit Agricole, oraz Paweł Bojko, wiceprezes EFL S.A.

122

Felietony

Traktory zdobyły wiosnę

Chcesz jeździć pięknym pomarańczowym Lamborghini? Zostań rolnikiem. Będziesz mógł otrzymać z Unii Europejskiej dotację na zakup ciągnika do 50 proc. jego ceny, a to jest nawet 0,25 mln zł.

125

Moja firma

(r)Ewolucja IT według Developico. Czy w 5 dni można osiągnąć 300 proc. ROI?

Przedsiębiorstwa, które nie scyfryzują swoich procesów biznesowych, same wypychają się z rynku – to śmiałe stwierdzenie Michała Guzowskiego, CEO Developico. Jego przekonanie bazuje na obserwacji rozwoju spółek takich jak Budimex, Tchibo, Amica czy Carlsberg. W takich firmach codziennością w biznesie jest korzystanie z narzędzi informatycznych wspierających pracę biurową. Często do procesów operacyjnych związanych z HR, finansami czy sprzedażą wykorzystuje się pliki Excel. A to błąd, który może dużo kosztować.

128

Fajrant

Paprykarz szczeciński, czyli kulinarne multi-kulti

Były przedmiotem pożądania milionów Polaków, wyrażały naszą tęsknotę za lepszym życiem. Stanowiły barwny element w szarej, socjalistycznej rzeczywistości. Zaczynamy nowy cykl artykułów poświęcony kultowym markom PRL. Na początek przybliżamy dzieje paprykarza szczecińskiego.

132

Fajrant

Food crime

Słodzone miody, rozcieńczone alkohole, podejrzane mięso… Jedna trzecia żywności trafiająca na rynek jest fałszowana.

135

W biznesie

Człowiek na pierwszym miejscu

Dla Eweliny Gawlik, prezes Nova Praca Group, najważniejszy jest drugi człowiek. To podejście pozwoliło kierowanej przez nią firmie zająć pozycję lidera na rynku pośrednictwa pracy w województwie zachodniopomorskim.

136

Fajrant

Kolonializm motywacyjny

Systemy motywacyjne większości firm bazują na mechanizmach psychologicznych właściwych społeczeństwom Zachodu. Nie działają one jednak na pracowników z Globalnego Południa.

140

Fajrant

Holistyczne ciasteczko

Tragikomedia „Dynastia wypieków” obala skandynawski mit hygge. W zderzeniu z bezwzględnymi realiami współczesnego świata zostają po nim tylko okruszki.

142

Fajrant

Majowe My Love

Najwyższa pora planować urlop! Najlepiej offline, w ciszy i głuszy. Bliżej natury możesz być, organizując także piknik. Pomyśl o dizajnerskich niezbędnikach, takich jak koc i najmodniejsze okulary przeciwsłoneczne. Na co dzień bądź eko i przesiądź się na składany rower, który sprawdzi się w miejskiej dżungli.

147

Fajrant

Praktyczni jak Szwedzi

W jaki sposób wyeliminowano dym tytoniowy w Szwecji? Jak to w krajach nordyckich bywa, zastosowano podejście bardzo systematyczne.

148

Fajrant

Znikają legendy motoryzacji

Auta nie muszą już budzić emocji czy dawać radości z prowadzenia. Muszą za to odpowiednio wyglądać i zapewniać komfort. No i powinny być SUV-ami. Te zjawiska sprawiają, że z rynku znika coraz więcej modeli, z których wiele jest ważną częścią historii motoryzacji.

152

Moja firma

Wyzwania HR z perspektywy pracowników

Rynek pracy nieustannie się zmienia, a to oznacza coraz to nowe wyzwania dla działów HR. W ich rozwiązywaniu kluczowe są potrzeby i oczekiwania pracowników. Dlatego to im oddaję głos, bo w naszej firmie otwarty dialog to nie tylko puste hasło, ale też firmowa codzienność – mówi Agata Sulawa-Pindel, HR Biznes Partner w TiM.

159

Fajrant

Poza biznesem: Michał Sukiennik

Specjalista od No-code (nie podejmiemy się wytłumaczenia tego pojęcia w prostych słowach...), który bardzo chciałby poznać Tomasza Biernackiego. W dodatku marzy o wakacjach pod Przasnyszem!

160

Fajrant

Pogadajmy jak Sztuczna ze Sztuczną

O czym się mówi? O czym mówi każdy, wszędzie i z każdym? O sztucznej inteligencji. Temat eksplodował. Jeszcze niedawno był abstrakcyjny i dotyczył paru ludzi gdzieś tam na Olimpach rzeczywistości. I nagle szast-prast i sztuczna inteligencja spłynęła do nas z wyżyn oraz filmów science fiction. Weszła pod strzechy, czyli do laptopów i smartfonów przeciętnych zjadaczy chleba takich jak ja.