Kobiety wzmacniają innowacyjność

Daniela Sotirovic, członkini zarządu UNIQA Polska, ambasadorka 
programu rozwojowego dla liderek – UNIQAlnie być kobietą.
Daniela Sotirovic, członkini zarządu UNIQA Polska, ambasadorka programu rozwojowego dla liderek – UNIQAlnie być kobietą.
Odpowiedzialny biznes to taki, który wspiera różnorodność w pełnym wymiarze. Dlatego w UNIQA Polska w Międzynarodowy Dzień Kobiet przyjęliśmy politykę różnorodności i inkluzywności oraz uruchomiliśmy program wspierający liderki – UNIQAlnie być kobietą.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 5/2024 (104)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Z badania przeprowadzonego na potrzeby raportu „Niech nas usłyszą!” dla 30 Club Poland wynika, że ponad 90 proc. Polek deklaruje chęć awansu. Jednocześnie prawie co druga z ankietowanych wyraziła przekonanie, że kobiety z jej branży nie otrzymują równych szans na awans czy rozwój w porównaniu z mężczyznami na podobnych stanowiskach.

Podobnych statystyk w różnych ujęciach jest znacznie więcej. Ich źródeł jest wiele: uwarunkowania społeczne na poziomie wczesnej edukacji, systemowe wsparcie rodziców w opiece nad dziećmi czy chociażby wizerunek kobiet w mediach. I w końcu my same, kobiety. Sally Helgesen w książce „Nie podcinaj sobie skrzydeł. 12 nawyków, które stoją kobietom na drodze do awansu, podwyżki lub nowej pracy” wskazuje na zestaw zachowań, które hamują nasze kariery. Niechętnie chwalimy się swoimi osiągnięciami, nie wykorzystujemy relacji, umniejszamy swoją rolę czy też wpadamy w pułapkę doskonałości.

Bądźmy innowacją

Dlatego chciałabym, żeby przede wszystkim w nas samych, ale też w naszym otoczeniu wybrzmiały trzy główne myśli.

Po pierwsze, bądźmy odważne. Nie bójmy się podejmować ryzyka i wychodzić ze swojej strefy komfortu. Jesteśmy kreatywne i ambitne. Mamy otwarte głowy i potrafimy patrzeć z szerszej perspektywy, dostrzegając nie tylko korzyści, ale też ryzyka.

Po drugie, bądźmy sobą. Jesteśmy mądre i utalentowane, a często same tego nie zauważamy. Najbardziej krytyczne jesteśmy wobec siebie, wpadając we wspomnianą pułapkę doskonałości. Bądźmy autentyczne, a wtedy pokażemy, kim naprawdę jesteśmy.

Po trzecie, bądźmy zmianą, którą chcemy zobaczyć na świecie. Wspólnota nas motywuje, ale najważniejsze, by zacząć od samych siebie. Dajmy sobie przestrzeń do próbowania, a nawet do popełniania błędów, bo potrafimy wyciągać z nich wnioski. Bądźmy innowacją.

Inspirujmy się wzajemnie

Dziś musimy odrzucić stereotypowe myślenie o roli kobiet i mężczyzn na rynku pracy, bo kompetencje nie mają płci. Budują nas nasze doświadczenia. Niech to, kim jesteśmy i jakie jesteśmy, motywuje nas do rozwoju.

W UNIQA za nowymi technologiami i innowacjami kobiety stoją w równym stopniu, co mężczyźni. Są odważne, zaangażowane i niezwykle otwarte. Prowadzą projekty związane ze sztuczną inteligencją, wdrażają innowacyjne rozwiązania w tak wymagających obszarach jak likwidacja szkód czy IT. Jako członkini zarządu odpowiedzialna za te obszary jestem niezwykle dumna z naszych liderek i wierzę, że mogą być inspiracją nie tylko dla innych kobiet, ale także dla mężczyzn. 

My Company Polska wydanie 5/2024 (104)

Więcej możesz przeczytać w 5/2024 (104) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ