fintech
zobacz inne tematyPolski startup z branży Web3 zgarnia 10 mln dolarów. Wśród inwestorów Mati Staniszewski
Zespół Vlayer składający się z ponad 20 ekspertów w USA, Wielkiej Brytanii i Polski potrzebował zaledwie dziewięciu miesięcy, aby stworzyć rdzeń nowej infrastruktury dla Web3. Firma wdrożyła funkcje do Solidity, rozszerzając możliwości sieci Ethereum. W projekt uwierzyli inwestorzy tacy jak: a16z crypto CSX, Credo Ventures, Blocktower VC oraz trzech polskich aniołów biznesu.
Po kilku udanych rundach finansowania litewski fintech Kevin złożył wniosek o ogłoszenie upadłości
Fintech Kevin, znany także w Polsce, stoi w obliczu poważnych problemów finansowych. Sąd Okręgowy w Wilnie uznał spółkę za niewypłacalną, co może doprowadzić do jej upadłości. Firma współpracowała m.in. z polskim eService – operatorem na rynku terminali płatniczych.
PastPay pozyskuje 12 mln euro. To największa runda w CEE dla startupu z branży płatności odroczonych
PastPay, dostawca rozwiązań płatniczych B2B, ogłosił rundę finansowania serii A o wartości 12 milionów euro, prowadzoną przez Platina Capital we współpracy z kilkoma instytucjami finansowymi i znanymi inwestorami prywatnymi.
Grupa eSky jako pierwsza firma wdraża secure payment authentication od Google Pay
Grupa eSky, właściciel platformy podróży w Europie Środkowo-Wschodniej, dokonuje przełomu w płatnościach online. To pierwsza firma, która zintegrowała swoje systemy rezerwacyjne z secure payment authentication od Google Pay. Rozwiązanie to wykorzystuje tokeny (ang. device tokens) oraz technologie biometryczne wbudowane w urządzenia, by zastąpić tradycyjne metody uwierzytelniania, pozwalając skrócić proces płatności o jedną trzecią i zwiększyć bezpieczeństwo transakcji.
Platforma Detalistów z kilkumilionowym finansowaniem. Spółkę wsparł fundusz DC24
Platforma Detalistów wdraża cyfrowe paragony (eparagony.pl). Spółka otrzymała od funduszu DC24 zarządzanego przez Piotra Kurczewskiego kolejny wsparcie finansowe by zeskalować biznes i rozpocząć handel stacjonarny.
PayPo z licencją krajowej instytucji płatniczej. Fintech planuje wydawać karty płatnicze
PayPo, oferujący płatności odroczone od 2016 r., otrzymał od Komisji Nadzoru Finansowego pozwolenie na świadczenie usług jako krajowa instytucja płatnicza. Dotychczas spółka posiadała status małej instytucji płatniczej.
Kryptowaluty: Blisko 80 mld dolarów padło łupem oszustów od 2022 r. Jak się chronić?
Nieustannie słyszymy w mediach o kolejnych zuchwałych próbach oszustw internetowych. Złodzieje stają się coraz bardziej wyrafinowani, wykorzystując do swoich celów najnowsze rozwiązania technologiczne, w tym tzw. deepfake. Wykorzystanie tej technologii przez oszustów z branży kryptowalut wzrosło w 2024 roku o 245%, w porównaniu z rokiem poprzednim.
Liczba fintechów ustabilizowała się. Większość działa głównie w Polsce
Mimo, że liczba fintechów w Polsce ustabilizowała się na poziomie 368 (przed rokiem było ich 360), to wciąż tylko nieliczne mają ambicje większe, niż Polska - wynika z raportu Cashless.
Fintechy SumUp i Adyen nawiązują współpracę by wesprzeć małych i średnich przedsiębiorców
Adyen, platforma technologii finansowych wraz z SumUp, spółką z branży technologii finansowych dla małych przedsiębiorstw, połączyły siły w ramach strategicznego partnerstwa. Firmy będą oferować obsługę płatności i przyspieszone rozliczenia dla milionów małych firm na całym świecie.
Warstwę technologiczną sztucznej inteligencji można wykorzystać nie tylko w biznesie
Sztuczna inteligencja jako obszar informatyki rozwijający systemy przetwarzania danych i wykonywania zadań, w których co do zasady niezbędna jest inteligencja ludzka, ma bardzo szeroki zakres zastosowania i ogromny potencjał. Warstwa technologiczna sztucznej inteligencji obejmuje różne techniki i algorytmy, z których wiele opiera się na maszynowym uczeniu się. Jej celem jest stworzenie rozwiązań, które potrafią myśleć, uczyć się, rozumieć, przetwarzać język naturalny, planować, rozpoznawać obrazy i podejmować decyzje.
Startup syna Joanny Przetakiewicz przejęty przez Incode Technologies. Filip Victor opuszcza firmę
Incode Technologies, spółka zajmująca się weryfikacją tożsamości przejęła MetaMap – firmę naszego rodaka, Filipa Victora. MetaMap zajmuje się weryfikacją tożsamości i ma siedzibę w Dolinie Krzemowej. MetaMap od dłuższego czasu osiąga sukcesy, a jego potencjał był zauważany w środowisku. Już w 2021 r. amerykański Forbes wytypował startup Polaka jako jeden z 25, który ma szansę zostać unicornem. Do tej pory firma Filipa pozyskał ponad 86 mln dolarów.
Założyciel Hotailors zmienia kierunek i tworzy fintech w ekosystemie Web3
Filip Błoch, twórca startupu z branży traveltech – Hotailors poinformował, że powołał do życia nową spółkę. Pays.Solutions oferuje płatności w ekosystemie Web3 poprzez dostarczanie hybrydowych rozwiązań płatniczych, które wspierają zarówno firmy, jak i osoby indywidualne na całym świecie.
Adyen łączy siły z Prada Group. Unowocześnią rozwiązania płatnicze w sklepach i wprowadzą strategię omnichannel
Adyen, globalna platforma technologii finansowych, ogłosiła partnerstwo z Prada Group, które ma na celu integrację płatności za zakupy dokonywane w wielu kanałach sprzedaży.
Full Speed Ventures inwestuje w 4Semantics. Spółka chce zrewolucjonizować inteligentne przetwarzanie dokumentów dzięki AI
Full Speed Ventures ogłosił swoją najnowszą inwestycję w 4Semantics, spółkę zajmującą się inteligentnym przetwarzaniem dokumentów (IDP). Dzięki temu strategicznemu wsparciu, 4Semantics przyspieszy swój międzynarodowy rozwój w sektorze finansowym i poza nim. Inwestycję prowadzi Wojciech Fedorowicz, współzałożyciel i partner zarządzający funduszu.
Pierwsza kobieta w zarządzie Autenti – Dorota Adamczyk awansuje na członka zarządu ds. operacyjnych
Autenti, oferujący e-podpisy i e-identyfikację przechodzi kluczowe zmiany organizacyjne,. Właśnie poinformowało o awansie Doroty Adamczyk, dotychczasowej Director of Planning and Performance in SaaS Sales Operations, na stanowisko członka zarządu ds. operacyjnych.
Elevator Ventures uruchomił drugi fundusz VC. Zainwestuje 70 mln euro w Fintech i Beyond Banking
Elevator Ventures II zainwestuje w innowacyjne firmy z Austrii i Europy Środkowo-Wschodniej na etapie serii A i B. Będzie kontynuował sukces pierwszego funduszu EV, który zainwestował prawie 50 milionów euro w europejskie startupy budując udany początkowy portfel obejmujący 15 spółek technologicznych i przeprowadzając 3 exity.
VeloBank pozyska jeszcze w tym roku 700 mln zł
VeloBank z nowym inwestorem. Dokapitalizowanie jest impulsem do dalszego rozwoju
Payvein ze wsparciem Aniołów Biznesu. W planach runda oparta na finansowaniu społecznościowym
Spółka Payvein, pracująca nad technologią biometrii z żył palca, z sukcesem zakończyła prywatną rundę pozyskania finansowania na etapie seed. Wsparcia polskiego startupowi udzieliło pięciu Aniołów Biznesu oraz fundusz inwestycyjny, a w planach na rok 2024 jest kolejna runda oparta na finansowaniu społecznościowym – crowdfundingu.
Czy instytucje typu fintech mają szansę w Polsce? - wyniki badań ALK
Polski system bankowy ma inną strategię do wprowadzania nowych technologii finansowych niż ten w Europie czy Stanach Zjednoczonych. Gotowe rozwiązania, które są dostępne za sprawą fintechów, kupuje tylko 25 proc. krajowych banków. Na świecie taką strategię przyjmuje 60 proc. banków, a w USA – 80 proc. - Nowe technologie obniżają ryzyko kredytowe. Z drugiej strony, jeśli pochodzą od tych samych fintechów rośnie ryzyko systemowe — mówi autorka badania dr hab. Aneta Hryckiewicz z ALK.
Sebastian Siemiątkowski: "Stawiamy wszystko na AI" [TYLKO U NAS]
Kiedy w USA pojawił się nam konkurent, żaliłem się przyjacielowi. Narzekałem, bo oni również robili świetne rzeczy. Mój przyjaciel powiedział: „Sebastian, zamknij się! To będzie najlepsza rzecz, jaka może przytrafić się Klarnie!”. I miał rację. Mocny konkurent sprawia, że stajesz się lepszy i pomaga skupić się na tym, co naprawdę istotne – mówi Sebastian Siemiątkowski, CEO Klarny.
AWS, NVIDIA i Vestbee łączą siły, by wzmocnić fintechy. Wystartował AWS Global Fintech Accelerator
AWS uruchamia nowy program - AWS Global Fintech Accelerator to wsparcie dla startupów z branży fintech. Na najlepsze spółki czekają narzędzia, fundusze oraz wsparcie ekspertów m.in. w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji.
Amazon Web Services uruchamia program dla fintechów. Jak się zgłosić
Amazon Web Services (AWS) ogłosił uruchomienie programu AWS Global Fintech Accelerator. Ostatecznie zostanie wybranych 150 startupów fintech wykorzystujących moc sztucznej inteligencji (AI) i technologii uczenia maszynowego (ML) z Europy, Ameryki Północnej, Bliskiego Wschodu, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Zgłoszenia do akceleratora będą przyjmowane do 14 sierpnia.
Piotr Więcek wzmacnia zespół fintechu Erbeo. Zajmie się m.in. oceną ryzyka
Do fintechu Erbeo dołącza Piotr Więcek, menedżer z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży finansowej. Obejmie stanowisko Business Development & Underwriting Manager.
Fondee wchodzi do Polski. To czeski fintech, który pomaga w oszczędzaniu
Czeski fintech Fondee oficjalnie debiutuje w Polsce. Za jego sterami w naszym kraju stanął Michał Kreczmański.
Legia Warszawa nawiązuje współpracę z Klarną. To pierwsze partnerstwo fintechu z klubem sportowym
Współpraca z Legią Warszawa rozszerzy działalność Klarny o segment wydarzeń sportowych. Dzięki usłudze "Zapłać za 30 dni" będzie można zapłacić za karnety, bilety i sportowy asortyment w ciągu 30 dni bez dodatkowych kosztów.
Dawid Wesołowski: "W Polsce skupiamy się na inwestycjach na bardzo wczesnym etapie" [WYWIAD]
Projekty będące na bardzo wczesnym etapie - jeszcze przed komercjalizacją - są mniej podatne na rynkowe zawirowania. Wyceny są raczej w rozsądnych granicach, nie ma miejsca na przeszacowanie - mówi Dawid Wesołowski, partner zarządzający Carlson ASI Evig Alfa.
Piotr Smoleń, Symmetrical: "W fintechu świat nam odjechał" [WYWIAD]
Jeśli spojrzysz na innowacyjne rozwiązania fintechowe w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, to dostrzeżesz ogromną przepaść między Zachodem a naszym krajem - mówi Piotr Smoleń, CEO Symmetrical.ai.
Spada globalne finansowanie fintechów. Jaka przyszłość czeka startupy?
Rekordowo wysoka inflacja, wojna w Ukrainie i obawy przed globalną recesją wstrzymują decyzje inwestorów o finansowaniu startupów. Choć spowolnienie dotyczy przekroju spółek, to szczególnie mocno widać to w kilku branżach. Po osiągnięciu rekordowych poziomów rund inwestycyjnych w 2021 roku globalne finansowanie VC spadło o 25 proc. w I kwartale br.
Krzysztof Adamski: "Organizacje charytatywne praktycznie nie istnieją na rynku płatniczym" [WYWIAD]
Polacy mają w sobie gen dobroczynności, jednak powszechność i dostępność technologii mogą go zdecydowanie pobudzić. Wielka Brytania jest kolebką fundraisingu w dużej mierze dzięki temu, że dostęp fundacji do technologii jest powszechny - uważa Krzysztof Adamski, założyciel platformy Donateo.
Tomasz Plata: "Fintechom wreszcie daje się przestrzeń do pokazania swoich możliwości" [WYWIAD]
Wiele zmian wymusili konsumenci, którzy chcą korzystać z bankowości w taki sposób jak z Netfliksa czy Spotify. Kupowanie rozwiązania „pudełkowego” i płacenie za niego dużych pieniędzy, przestało być sexy – mówi Tomasz Plata, współzałożyciel Autenti, mentor w programie InCredibles.
Klarna udostępnia swoją autorską platformę otwartej bankowości pod nową marką
Klarna uruchomiła osobną markę i jednostkę biznesową "Klarna Kosma" będącą rezultatem szybkiego rozwoju wiodącej na świecie platformy Open Banking Klarny. Skorzystają z niej banki, sprzedawcy i fintechy.
Finax fizycznie wchodzi do Polski. Wyśle swoim klientom PITy-8c
1 kwietnia w Warszawie wystartuje oddział fintechu Finax. To robodoradca, czyli firma specjalizująca się w pasywnym inwestowaniu pieniędzy klientów. Wraz z otwarciem fizycznej placówki, Finax zadeklarował wysyłkę PITów-8c za rok 2022.
EService i Kevin. Ruszyła współpraca z litewskim fintechem
EService nawiązał współpracę z Kevin – litewskim fintechem oferującym płatności w oparciu o otwartą bankowość w środowisku online.
Raport Cyfrowa rewolucja. Finanse - cyfrowa odnowa
Fintechy zmieniają świat finansów. Dzięki ich pomysłom usługi są bardziej dostosowane do potrzeb klientów. Tyle że z nowym problemem muszą poradzić sobie banki.
Polski fintech pozyskał 4 mln zł na rozwój technologii. Jednym z klientów Raiffeisen Centrobank
Dwa fundusze: Smok Ventures i WP2 Investment zainwestowały 4 mln złotych w polski fintech Self Learning Solutions. Startup ma już dużego klienta z branży bankowej.