Po kilku udanych rundach finansowania litewski fintech Kevin złożył wniosek o ogłoszenie upadłości

fintech Kevin
Tadas Tamosiunas i Pavel Sokolovas, założyciele startupu Kevin. / fot. mat. pras.
Fintech Kevin, znany także w Polsce, stoi w obliczu poważnych problemów finansowych. Sąd Okręgowy w Wilnie uznał spółkę za niewypłacalną, co może doprowadzić do jej upadłości. Firma współpracowała m.in. z polskim eService – operatorem na rynku terminali płatniczych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Sąd Okręgowy w Wilnie orzekł, że fintech Kevin nie jest w stanie wywiązywać się ze swoich zobowiązań finansowych i jest niewypłacalny. Decyzja sądu, jak podaje litewski serwis LRT.lt, potwierdza, że firma nie może terminowo regulować swoich zobowiązań, co stawia ją w trudnej sytuacji finansowej. Przedstawicielka sądu w Wilnie podkreśliła, że po analizie materiału dowodowego uznano, iż spółka nie jest zdolna do spłaty zobowiązań wobec kontrahentów oraz instytucji publicznych, w tym litewskiego Państwowego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Problemy na rodzimym rynku

Fintech Kevin, który powstał w 2018 roku jako dostawca rozwiązań z zakresu otwartej bankowości i płatności między kontami, od kilku miesięcy zmaga się z narastającymi problemami. Pod koniec lipca 2023 roku Bank Litwy zdecydował o nałożeniu na firmę ograniczeń, zakazując jej pozyskiwania nowych klientów. Równocześnie wyznaczył niezależnego nadzorcę, firmę audytorską Valnetas, do monitorowania działań zarządu. Powodem interwencji banku były powtarzające się opóźnienia w złożeniu rocznego sprawozdania finansowego oraz inne nieprawidłowości.

Ambitne plany i współpraca z eService

Kevin zyskał rozgłos także poza Litwą, w tym w Polsce, gdzie w 2022 roku nawiązał współpracę z eService – największym operatorem terminali płatniczych w naszym kraju. Wówczas firma ogłosiła plany wprowadzenia nowatorskich usług płatniczych opartych na technologii zbliżeniowej, które dzięki wykorzystaniu otwartej bankowości miały pomijać tradycyjne systemy płatnicze, co pozwoliłoby na redukcję kosztów transakcji. Ambitne plany miały przyciągnąć wielu klientów i zwiększyć przychody spółki.

Mimo udanych rund finansowania – w 2023 roku firma zebrała 10 mln dolarów w rundzie seed (inwestorem był między innymi OTB Ventures), oraz 65 mln dolarów w Serii A – projekt rewolucyjnych płatności nie wyszedł poza fazę testów, co poważnie ograniczyło rozwój firmy. Sytuacja ta doprowadziła do trudności finansowych, a brak znaczących przychodów pogorszył sytuację płynnościową spółki.

Łącznie we wszystkich rundach Kevin zdołał pozyskać prawie 80 mln dolarów. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ