ekonomia jutra
zobacz inne tematyMarcin Duma: "Polacy się boją, że pierwszy raz od lat mogą zbiednieć" [WYWIAD]
Wybory wygra formacja, która lepiej się zaopiekuje lękami Polaków i da nadzieję, że ich poziom życia i status klasowy się nie obniżą – mówi Marcin Duma, prezes Instytutu Badań Społecznych i Rynkowych IBRIS.
Łukasz Tarnawa: Koniec historii okazał się złudzeniem [WYWIAD]
– Za bardzo uwierzyliśmy w idealny świat zglobalizowanej gospodarki. Tymczasem okazało się, że 30 lat względnego spokoju, jaki przeżyliśmy po upadku komunizmu, to raczej wyjątek niż reguła – mówi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista Banku Ochrony Środowiska.
Jacek Piechota: "Putin przestraszył się gospodarczego sukcesu Ukrainy" [WYWIAD]
W ostatnich latach, dzięki integracji z Zachodem, Ukraina zaczęła się szybciej rozwijać. Wieści o tym docierały do Rosjan i Putin najwyraźniej uznał, że to dla niego śmiertelne zagrożenie - mówi Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.
Stefan Kawalec: "Ewoluujemy w kierunku gospodarki trzeciego świata" [TYLKO U NAS]
Nie twierdzę, że po pandemii czeka nas koniec globalizacji. Czeka nas globalizacja z ograniczonym zaufaniem – mówi Stefan Kawalec, ekonomista, były wiceminister finansów, prezes Capital Strategy.
prof. Ryszard Bugaj: "Polski Ład może mieć wybite zęby" [WYWIAD]
W czasie mody na liberalizm zwykle zgłaszałem zastrzeżenia. Teraz trochę się boję przechyłu szali na drugą stronę. Ekonomia ma wiele z medycyny – przedawkowany lek staje się trucizną – mówi prof. Ryszard Bugaj, ekonomista.
Dr Bukowski: "Rząd raczej nie zarżnie klasy średniej. Choć to ona zapłaci za nadchodzące reformy"
W Polsce klasa średnia dopiero rośnie. Jeszcze nie okrzepła, nie powinno się więc jej przesadnie obciążać podatkami. Polityka powinna sprzyjać temu, żeby ludzie się bogacili, tymczasem pojawiają się pierwsze oznaki, że być może idziemy w przeciwną stronę - mówi dr Maciej Bukowski, prezes WiseEuropa.
Prof. Leszczyński: Czas zerwać z liberalnymi mitami [WYWIAD]
Polska potrzebuje nowoczesnego modelu ekonomicznego, w którym istotną rolę odgrywa redystrybucja dóbr, silne instytucje publiczne oraz inwestycje w kapitał ludzki – mówi prof. Adam Leszczyński, autor głośnej książki „Ludowa historia Polski”.
Marek Dietl: Nie wchodźmy do strefy euro! [WYWIAD]
Po obecnym kryzysie bogatsi staną się jeszcze bogatsi, a biedni – jeszcze biedniejsi – mówi dr Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.
Google, Facebook i Amazon przejęli dużą część naszego życia. Czy powinni za to zapłacić? [WYWIAD]
Cyfrowi giganci – tacy, jak Google, Facebook czy Amazon – wkroczyli na niezagospodarowany teren i niemal całkowicie go skolonizowali, przy okazji przejmując dużą część naszego życia – mówi Jan Zygmuntowski, ekonomista z Akademii Leona Koźmińskiego.
Rektor Akademii Leona Koźmińskiego: "Uczymy, jak połączyć kropki" [WYWIAD]
Współpraca między biznesem a uczelniami to dziś jedna z kluczowych spraw dla przyszłości zarówno nauki, jak i gospodarki – mówi prof. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego, która rozpoczyna strategiczną współpracę z magazynem „My Company Polska”.
Pandemia pokazała determinację Polaków. Wywiad z Gertrudą Uścińską
W czasie kryzysu Polacy w większym stopniu zrozumieli, jak ważne jest myślenie o swojej przyszłości, oszczędzaniu na starość, zabezpieczeniu w razie choroby, wypadku przy pracy – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Helikoptera z pieniędzmi nie będzie [WYWIAD]
Tego kryzysu nikt nie przewidział. To nie był jeden czarny łabędź, tylko całe stado czarnych łabędzi – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.
Paweł Borys: Ludzie prawie grozili nam samobójstwami
Jeśli dobrze pójdzie, wyjdziemy z tego kryzysu z gospodarczym boomem – mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.