AI
zobacz inne tematyDobrze wykształcony, świadomy swoich wyborów. Jaki jest polski startupowiec?
Kapitał intelektualny jest kluczowym czynnikiem sukcesu startupu - to główny wniosek płynący z raportu „Portret kompetencyjny polskiego przedsiębiorcy technologicznego A.D. 2025”, który z inicjatywy Sebastiana Kulczyka, twórcy programu InCredibles, został opracowany przez Mentors4Starters. W publikacji wszechstronnie przeanalizowano kompetencje 125 twórców młodych spółek technologicznych, którzy odpowiedzieli na 57 pytań i udzielili 40 pogłębionych wywiadów.
AI w firmie. Jak wykorzystać sztuczną inteligencję do rozwoju biznesu?
Wraz z dynamicznym rozwojem AI pojawiają się zarówno wyzwania, jak i ogromne korzyści dla przyszłości pracy. Z jednej strony rośnie zapotrzebowanie na energię, z drugiej – AI umożliwia automatyzację, zwiększenie efektywności i przydzielanie pracowników do bardziej wartościowych zadań. Firmy, które zainwestują w komputery “AI ready” i inteligentne systemy zarządzania energią, mogą zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, jednocześnie czerpiąc korzyści z potencjału sztucznej inteligencji.
Rusza III edycja Masters&Robots Awards – prestiżowego konkursu dla innowatorów i liderów cyfrowej transformacji
Startupy, firmy technologiczne i organizacje wdrażające nowoczesne rozwiązania cyfrowe mogą już zgłaszać swoje projekty do tegorocznej edycji Masters&Robots Awards. Konkurs, organizowany przez Digital University, wyróżnia pionierów technologii i transformacji cyfrowej w Polsce. W tym roku wydarzenie odbywa się pod patronatem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz Ministra Cyfryzacji. Zgłoszenia w siedmiu kategoriach przyjmowane będą do 13 marca.
Reality Games pozyskuje 4,7 mln dol. na rozwój Monopoly World. Startup wspierają międzynarodowi eksperci
Reality Games - polska firma technologiczna specjalizująca się w grach mobilnych opartych na geolokalizacji - ogłosiła zamknięcie rundy inwestycyjnej seed o wartości 4,7 mln dol. Środki te zostaną przeznaczone na dalszy rozwój Monopoly World – innowacyjnej platformy łączącej wirtualną rozgrywkę z rzeczywistym rynkiem nieruchomości i ofertami firm na całym świecie
Jestem technologicznym symetrystą
Pralka, lokówka i lodówka mają już AI. AI ma w telefonie moja żona, mama, siostra, a nawet nieświadomy tego szwagier. Startupy prześcigają się w kolejnych, sztuczno-inteligencyjnych pomysłach, a przeciętny użytkownik ChatGPT dodaję "poproszę" na końcu każdego prompta. Bo lepiej nie ryzykować, a jak ewentualnie AI przejmie władzę nad światem, to jest nadzieja, że zagra się kartą kulturalnego.
Kluczbork stolicą innowacji. Na nasz rachunek z Sebastianem Kondrackim
Polacy nie technologiczne gęsi, swój model językowy mają! Do kolejnego odcinka „Na nasz rachunek” zaprosiliśmy Sebastiana Kondrackiego, współtwórcę rodzimego modelu Bielik.
Powstaje "ChatGPT dla influencer marketingu"
Startuje Generation9 - nowy startup technologiczny skupiony na influencer marketingu. Za projekt odpowiadają Anna Zielińska, Łukasz Misiukanis i Marek Myślicki, a także założyciele oraz członkowie zarządu agencji Stor9: Agnieszka Zielińska i Maciej Dutkowski.
Wszystko, co chcieliście wiedzieć o LLM-ach, ale baliście się zapytać!
Każdy zna duże modele językowe – takie jak ChatGPT – ale nie wszyscy mają wiedzę o tym, jak działają. Przez meandry LLM-ów przeprowadza nas Michał Torzewicz, architekt rozwiązań AI, Asseco Poland. Dyskusja jest częścią trzeciego odcinka programu „Polskie AIQ”.
Big tech może wiele nauczyć. Wywiad z Natalią Siwek
Mamy w kraju niski poziom inwestycji publicznych, a przy tym nie ściągamy na większą skalę zagranicznych inwestycji prywatnych – uważa Natalia Siwek.
Nomagic pozyskuje 44 mln dol. finansowania w rundzie B. Kacper Nowicki zdradza plany startupu
Zespół sprzedażowy w USA, 20 nowych osób w polskim biurze, pierwsi klienci z Polski - Kacper Nowicki, współzałożyciel i CEO Nomagic, w rozmowie z mycompanypolska.pl mówi o planach startupu na najbliższe miesiące.,
Nowy Instytut IDEAS - prof. Piotr Sankowski zdradza szczegóły i daty
Rząd przyjął rozporządzenie dotyczące powołania Instytutu Badawczego IDEAS. Na czele jednostki stanie prof. Piotr Sankowski, a dyrektorem ds. naukowych - jak wynika z naszych informacji - może zostać prof. Tomasz Trzciński.
Agenci z licencją na usprawnianie. Polskie AIQ [ODCINEK 2]
Czym jest agentowa sztuczna inteligencja? W jakich branżach może odegrać kluczową rolę, a gdzie jej znaczenie przeceniamy? Zapraszamy do obejrzenie drugiego odcinka programu Polskie AIQ!
Elon Musk chce przejąć Open AI. Technologiczna wojna gigantów
Elon Musk złożył propozycję przejęcia OpenAI, firmy odpowiedzialnej za sukces popularnego Chata GPT. Jego oferta opiewa na zawrotną sumę 97,4 miliarda dolarów, co stanowi jedno z największych potencjalnych przejęć w historii sektora sztucznej inteligencji. Sam Altman, szef Open AI odpowiedział miliarderowi propozycją kupna Twittera za dziesięciokrotnie niższą stawkę.
Nowi gracze w świecie influencerów. Jak unikalność w trzech wymiarach kształtuje wirtualnych twórców?
Tradycyjna reklama przez dekady opierała się na masowym przekazie: billboardach, reklamach telewizyjnych czy radiowych, które docierały do szerokiego grona odbiorców, lecz pozostawiały niewielkie pole do interakcji. Wraz z rozwojem mediów społecznościowych pojawiła się możliwość nawiązania bliższych relacji z odbiorcami, co wykorzystali influencerzy.
DeepSeek AI "Szansą dla rozwoju polskiej sztucznej inteligencji"
Wprowadzenie na rynek modelu R1, od Deep Seek AI, chińskiego startupu technologicznego, wywołało spore zamieszanie na rynku. Eksperci branży dostrzegają w rozwiązaniu od wujka Xî szansę na szybszy rozwój AI nad Wisłą.
AI? Na razie dziękujemy
Z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że pod koniec ubiegłego roku już 18 proc. polskich firm korzystało z zaawansowanych narzędzi bazujących na AI. I chociaż skok w porównaniu z 2023 r. był znaczący – bo liczba ta wzrosła trzykrotnie – to ciągle jest to słaby wynik, zważywszy, że np. w Chinach czy Indiach odsetek ten zbliża się do 70.
Wsiąść do pociągu, czyli jak rozwijać AI w Polsce
„My Company Polska” rusza z nowym projektem – cyklicznym programem publicystyczno--informacyjnym poświęconym sztucznej inteligencji. Pierwszy odcinek wkrótce ukaże się w naszym serwisie internetowym, a już teraz możecie zapoznać się z zapisem dyskusji podsumowującej nagranie. W rozmowie udział wzięli: Eliza Kruczkowska – dyrektorka departamentu rozwoju innowacji, Polski Fundusz Rozwoju, Jarosław Bryl – Chief AI Officer, Asseco Poland oraz Andrzej Sowiński – Country Managing Director, HP Inc Poland.
Stargate: 500 mld USD na rozwój AI od administracji Trumpa
Prezydent Donald Trump ogłosił w Białym Domu uruchomienie projektu Stargate, który zakłada inwestycję do 500 miliardów dolarów w rozwój infrastruktury sztucznej inteligencji (AI) w Stanach Zjednoczonych. W inicjatywie biorą udział kluczowe firmy technologiczne, takie jak OpenAI, Oracle oraz japoński konglomerat SoftBank.
6 milionów akcji i ambitna wizja – Maciej Zientara wkracza do Prime ASI [WYWIAD]
O długoterminowej wizji, roli sztucznej inteligencji w inwestycjach oraz synergii z Prime ASI, rozmawiamy z Maciejem Zientarą, nowym inwestorem funduszu Prime ASI.
Inwestycja w cyberbezpieczeństwo to kupno świętego spokoju [WYWIAD]
Czym jest cyberbezpieczeństwo nowej generacji? Jakie znaczenie w budowaniu higieny cyfrowej ma sztuczna inteligencja? Rozmawiamy z Dariuszem Kupcem, Head of Security Business Unit w Cloudware Polska oraz Grzegorzem Latosińskim, Country General Managerem Palo Alto Networks w Polsce.
USA umieściły Polskę wśród krajów "gorszej kategorii". Afera przekreśla rozwój AI nad Wisłą?
Stany Zjednoczone zaktualizowały klasyfikację krajów w kontekście eksportu zaawansowanych technologii. Polska została przeniesiona do kategorii B, co oznacza dodatkowe ograniczenia w dostępie do nowoczesnych rozwiązań zwłaszcza w sektorze półprzewodników i mikroprocesorów istotnych do rozwoju AI. Światowe media podkreślają, że Polska jest największą ofiarą decyzji USA.
Skończmy z terapiami szokowymi. Na nasz rachunek z prof. Szymonem Łukasikiem
Pomysł, by zaprosić na lunch prof. Szymona Łukasika, podsunął mi prof. Piotr Sankowski, z którym wywiad mogliście przeczytać w poprzednim numerze. Tak więc w tym odcinku „Na nasz rachunek” znów będzie sporo o sztucznej inteligencji. I znów z wybitnym ekspertem.
Paweł Cieślicki. Poza biznesem
Na stałe mieszka w Belgii, gdzie rozwija LimitlessMind – startup wspierający przedsiębiorstwa w bezproblemowej integracji z agentami AI. Ale często wraca nad Wisłę – głównie dlatego, że kocha nasze krajobrazy.
Najlepsze książki dla przedsiębiorców. Styczeń 2025
Recenzje najciekawszych premier książek dla przedsiębiorców.
Tu dzieje się magia. Trendy w HR na 2025 rok
W zmieniającym się świecie dobry pracodawca to taki, który nie tylko potrafi odpowiadać na potrzeby pracowników, ale także przewidzieć, co może być dla nich ważne, zanim oni o tym pomyślą. Oto pięć gorących aspektów związanych z employer brandingiem, szkoleniami i dobrostanem pracowników, które w 2025 r. będą najważniejsze w zarządzaniu ludźmi.
Androidy i agenci AI. Trendy technologiczne na 2025 rok
Próba opisania potencjalnie dominujących trendów w najbliższej przyszłości zawsze ma w sobie znamiona wróżenia z fusów – zwłaszcza w branży technologicznej, gdzie pewne mody znikają szybciej, niż powstają. Spróbujmy jednak wskazać kluczowe technologie, które w 2025 r. warto śledzić.
Strzał w miliard
W styczniu 2024 r. rodzimym ekosystemem startupowym wstrząsnęła informacja o tym, że ElevenLabs stał się kolejnym polskim jednorożcem, czyli spółką wycenianą na miliard dolarów. Dwóch kumpli z warszawskiego liceum – Mati Staniszewski i Piotr Dąbkowski – osiągnęło ten niewiarygodny sukces w zaledwie dwa lata. Takie historie zdarzają się niezwykle rzadko.
Relacja z XII edycji Executive Innovation Forum
27-28 listopada 2024 roku w hotelu The Westin Warsaw odbyła się XII edycja „Executive Innovation Forum”, współorganizowana przez Politechnikę Warszawską, pod patronatem m.in. Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać pięciu paneli dyskusyjnych i sześciu prezentacji dotyczących najnowszych trendów w obszarze technologii i innowacji biznesowych. Zwieńczeniem wydarzenia była wieczorna Gala – „Diamenty Innowacji”.
AI, łosoś i zupa krabowa. Na nasz rachunek z Piotrem Sankowskim
Drugiej szansy nie będzie. Na nasz rachunek z Piotrem Sankowskim.
Pathway pozyskuje 10 mln dol. w rundzie seed. Wśród inwestorów Łukasz Kaiser
Pathway - deep tech kierowany przez Zuzannę Stamirowską - zamknął rundę seed. Startup pozyskał 10 mln dol., a jednym z inwestorów jest Łukasz Kaiser, jeden z kluczowych badaczy w OpenAI.
"Nie wykluczam, że w 2025 roku ElevenLabs zainwestuje w inny podmiot". Wywiad z Matim Staniszewskim
Najwięksi inwestorzy ElevenLabs od kilku miesięcy pytają, co mogą zrobić, by dotrzeć do tych najciekawszych rodzimych founderów. Mamy zresztą pomysł, żeby zebrać w jednym terminie kilku naszych kluczowych inwestorów, by pokazać im możliwości, jakie daje Polska - zapowiada w rozmowie z mycompanypolska.pl Mati Staniszewski, co-founder ElevenLabs.
Kryptonit czy Robin. Jak w biznesie używać sztucznej inteligencji?
Sukces technologii w małym biznesie nie polega na liczbie dostępnych funkcji, ale na tym, jak skutecznie rozwiązują codzienne problemy przedsiębiorców. Sztuczną inteligencję można wdrażać zarówno na poziomie strategicznym, jak i wykorzystywać do konkretnych celów. Zdaniem wielu AI to supermoc, inni wolą nazywać ją partnerem swojego przedsiębiorstwa.
Tu byliśmy, tam będziemy. Patronaty My Company Polska, grudzień 2024
Portale plotkarskie mają swoje rubryki towarzyskie, my stawiamy na inne wydarzenia. Jakie ciekawe eventy się odbyły, gdzie polecamy się zjawić? Sporo za nami, ale intensywny okres dopiero się zaczyna. Łapcie nasz przegląd!
Szef Klarny o Polakach: "Jesteście kluczowi". Ekskluzywny wywiad z Sebastianem Siemiątkowskim
Klarna ogłasza uruchomienie centrum technologicznego w Warszawie. Firma do 2025 roku zamierza zatrudnić w Polsce ponad 100 inżynierów, chce także włączyć się w tworzenie rodzimego ekosystemu AI. O strategii Klarny, a także pomyśle na polski rynek rozmawiamy z Sebastianem Siemiątkowskim, co-founderem i CEO firmy.
HumanTech Summit - w Warszawie o sztucznej inteligencji
7-8 grudnia 2024 roku odbędzie się HumanTech Summit – międzynarodowa konferencja naukowa, organizowana po raz trzeci przez Centrum Innowacji Społecznych HumanTech Uniwersytetu SWPS w Warszawie.