Prawo i podatki
Spółka komandytowa i podatek CIT. Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?
Spółki komandytowe z początkiem 2021 roku zostały objęte zakresem ustawy o podatku CIT. Firmy, nie chcąc płacić zarówno podatku dochodowego, jak i podatku CIT, szukają sposobów na uniknięcie takiego scenariusza. Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?
Więcej dni płatnego urlopu? "Trwają analizy w Ministerstwie Rozwoju"
Już niebawem długość płatnego urlopu wypoczynkowego może zostać wydłużona - wynika ze wstępnych propozycji nowelizacji Kodeksu pracy, które obecnie poddawane są konsultacjom społecznym - pisze Business Insider.
Prawny start w startup: Tworzenie i ochrona marki – na co trzeba zwrócić uwagę?
Apple to jedna z najcenniejszych marek na świecie. Amerykański gigant chroni swoich znaków jak oka w głowie. Ostatnio np. walczy z twórcami niewielkiej aplikacji Prepear, bo ich zdaniem logo firmy (gruszka z liściem) za bardzo przypomina… nadgryzione jabłko. Jak nie narazić się gigantom i jednocześnie chronić swoją markę, pisze Tomasz Wiącek z kancelarii MDDP Olkiewicz i Wspólnicy.
Rewolucja w polskim prawie? Powstał projekt ustawy, która umożliwi powstanie fundacji rodzinnej
Na taką zmianę polscy przedsiębiorcy czekali od lat. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy, która umożliwi tworzenie tzw. fundacji rodzinnych, czyli podmiotów, które umożliwią sprawną sukcesję w firmach. Oto jej założenia.
14 kar za jedno przewinienie przedsiębiorcy. Precedensowy wyrok WSA
Wojewódzki Sąd Administracyjny siedmioma wyrokami uchylił w sumie 14 decyzji organów I i II instancji, nakładających kary pieniężne z ustawy SENT na przedsiębiorcę będącego podmiotem wysyłającym. Jednocześnie Sąd wydał w tych sprawach precedensowe rozstrzygnięcia: organ ma 6 miesięcy na wszczęcie postępowania po kontroli drogowej SENT.
Trybunał Sprawiedliwości UE przeciwko polskim przepisom o uszczelnianiu podatku VAT?
Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE uznał, że polskie przepisy nakazujące zapłatę podatku VAT od nabycia paliwa w innym państwie Unii w ciągu pięciu dni od przekroczenia granicy Polski mogą być niezgodne z prawem Unii Europejskiej - donosi Dziennik Gazeta Prawna.
Nowy Ład. Nadchodzi ostateczne rozprawienie się z umowami śmieciowymi?
Rząd zamierza ostatecznie zakończyć historię tzw. "umów śmieciowych", czyli zatrudniania na bazie umów cywilnoprawnych - donosi money.pl. Zapisy, które umożliwią Państwowej Inspekcji Pracy nakazanie przedsiębiorcom przekształcenie takich umów na umowy o pracy mają znaleźć się w "Nowym Ładzie".
Estoński CIT w Polsce? "Podobieństwa kończą się na jednym rozwiązaniu"
Wprowadzenie tzw. estońskiego CIT-u w Polsce miało przyczynić się do szybkiego rozwoju m.in. startupów. Tak zapewne się nie stanie, bo jak wynika z analizy Rady Przedsiębiorczości, rozwiązanie to jest zbyt przeregulowane.
Tarcza finansowa PFR. Jak rozliczyć subwencję?
Już za kilka miesięcy zacznie się proces rozliczenia subwencji, jakie polskie firmy otrzymały w ramach tzw. tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. Oto praktyczny poradnik, jak przygotować się do tego momentu.
Prawny start w startup: Umowa o zachowaniu poufności. Jak chronić swój pomysł?
Umowa o zachowaniu poufności, czyli NDA, to podstawowy dokument prawny, którym powinny zainteresować się startupy. Niestety, wiele z nich popełnia błędy, które kończą się wykorzystaniem pomysłów przez konkurencyjne firmy. Jak się przed tym chronić? Pisze Wiktor Rustecki, prawnik z kancelarii MDDP Olkiewicz i Wspólnicy.
REIT-y znów powracają. Ministerstwo Rozwoju zaczęło prace nad nową ustawą
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii we współpracy m.in. z resortem finansów zainicjowało prace nad projektem ustawy o REIT-ach (Real Estate Investment Trust). To kolejna próba wprowadzenia do polskiego systemu prawnego tych specjalnych podmiotów gospodarczych (spółek lub funduszy) inwestujących w najem nieruchomości.
Zatrudniasz do 19 pracowników? Zdecyduj szybko o PPK i uniknij kłopotów
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, właścicielem małej firmy, to pewnie zastanawiasz się, co myśleć o PPK i co powinieneś zrobić zanim… no właśnie. Dowiedz się więcej, co warto zrobić przed 23 kwietnia. Pamiętaj: PPK jest obowiązkowe dla pracodawcy.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Marzec 2021
Jak co miesiąc opisujemy najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych.
Hotele pójdą na wojnę z rządem? "Pierwszy pozew trafił do sądu 19 lutego"
50 hotelarzy zamierza dochodzić odszkodowań od skarbu państwa w drodze sądowej - powiedział w rozmowie z agencją Newseria Adam Latek z Polskiej Izby Hotelarzy. Część z nich złożyła już pozwy, część się do tego szykuje.
Nowe firmy skorzystają z pomocy rządowej. Zmiana w przepisach
26 lutego br. Rada Ministrów wydała rozporządzenie, zgodnie z którym młode firmy przestaną być wykluczone z różnych form wsparcia - poinformował rzecznik MŚP.
Opłata cukrowa. Ministerstwo Zdrowia rozjaśnia wątpliwości
Rzecznik MŚP otrzymał wydane przez Ministra Zdrowia objaśnienia prawne w zakresie stosowania tzw. opłaty cukrowej
Zmiany w prawie. Nowe narzędzie do walki z praniem brudnych pieniędzy
Rząd szykuje nowelizację ustawy, która tworzy polski rejestr beneficjenetów rzeczywistych. To kolejny pomysł na walkę z praniem brudnych pieniędzy.
Internetowe biuro rachunkowe – czy warto?
Jeśli otwieramy właśnie działalność gospodarką, warto zdecydować się na internetowe biuro rachunkowe. Dlaczego? Oto najważniejsze argumenty.
Dyskoteka otwarta w czasie pandemii. Sąd: "Czyn nie spełnia znamion wykroczenia"
Managerka dyskoteki, która otworzyła się mimo zakazu prowadzenia działalności gospodarczej nie zostanie ukarana. Sąd w Sopocie odmówił wszczęcia postępowania.
Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie. "To uderzenie w branżę marketingu i e-commerce"
15 lutego rząd zaprezentował projekt ustawy w ramach tzw. prawa komunikacji elektronicznej. Zdaniem przedstawicieli branży marketingu, wprowadzenie przepisów w życie oznacza duży cios m.in. w e-commerce.
UOKiK karze wielkie firmy za zatory płatnicze
Prezes UOKiK nałożył dwie kary finansowe na kwotę ponad 470 tys. złotych dla dwóch firm, które generowały zatory płatnicze. Dwie kolejne, w tym np. UPS Polska, uniknęły sankcji.
Ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Odzyskasz VAT mimo niezapłaconej faktury!
Niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zakwestionował niektóre przepisy polskiej Ustawy o VAT w obszarze tzw. "ulgi na złe długi" jako niezgodne z dyrektywą UE ws. VAT.
Opłata cukrowa pod ostrzałem. Kto powinien ją płacić?
Rzecznik MŚP wystąpił do Ministra Zdrowia o wydanie objaśnień prawych w zakresie stosowania tzw. opłaty cukrowej. Wielu przedsiębiorców ma problemy z jej naliczaniem.
Awarie domów maklerskich. Rusza postępowanie UOKiK. "Klienci mogą być poszkodowani"
Prezes UOKiK zapowiedział kontrole w domach maklerskich. To konsekwencja styczniowych i grudniowych awarii - m.in. w ING Bank Śląskim i mBanku.
Przedsiębiorca jak konsument
Wariacki kraj, język idiotyczny. U nich ja to jest moi, ale ja dla niego to nie jestem moi tylko vous, ale on dla siebie jest moi! Ale dla mnie on to jest lui? Bądź tu mądry, kto jest kto?”. To monolog poświęcony zawiłościom gramatyki języka francuskiego z komedii Stanisława Barei „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?”. I
Pracodawcy RP: Chcemy dialogu o Krajowym Planie Odbudowy i płacy minimalnej
W interesie pracodawców i pracowników jest znalezienie konsensusu zarówno w odniesieniu do mechanizmu podniesienia płacy minimalnej, jak i reformy klina podatkowego. Przy obecnym poziomie obciążeń podatkowych, nadmierny wzrost płacy minimalnej może oznaczać masowe zwolnienia - podkreślił na spotkaniu Rady Przedsiębiorczości przy udziale Andrzeja Dudy wiceprezydent Pracodawców RP Rafał Baniak.
Wash and Go
Dwa w jednym. Szampon i odżywka do włosów razem! To wspaniały produkt firmy Vidal Sassoon sprzedawany pod marką „Wash & Go”. Pamiętacie jego reklamy z lat 90.? Pomysł, aby zmieszać dwie substancje i sprzedać je jako coś zupełnie nowego, jest znany. No choćby w drinkach, takich jak whisky z colą albo wódka z sokiem pomarańczowym.
Jest podatek, to jest i sposób na podatek
Cola sprzedawana jako syrop, „małpki” o pojemności 350 ml, podział firmy na setki spółek czy hotel jako przechowalnia nart – polscy przedsiębiorcy są wyjątkowo kreatywni, zwłaszcza jeśli chodzi o unikanie podatków. Niestety, państwo im w tym pomaga.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Luty 2021
Aktualne zmiany w prawie ważne dla przedsiębiorców. Dodatkowo - kalendarz przedsiębiorcy na luty.
Pełne ozusowanie zleceń już od 2022 roku. "Przyjrzymy się czy nie będzie nadużywania umów o dzieło"
Wszystkie umowy zlecenia będą ozusowane już od 1 stycznia 2022 roku - zadeklarował Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną. W tym momencie rząd nie planuje ozusowania umów o dzieło, ale będzie przyglądał się, czy nie będą one nadużywane.
Nie daj się zatopić! Co trzeba wiedzieć o kredytach dla przedsiębiorców?
Kredyt dla przedsiębiorcy bywa zbawienny – dodaje wiatru w żagle, pozwala uniknąć mielizn. Jednak jeśli zewnętrzne okoliczności obrócą się przeciwko nam, może być kamieniem u szyi. Jak nie dopuścić, by nas utopił?
Kiedy dochodzi do naruszenia rządowych obostrzeń? Problem narasta a przedsiębiorcy wciąż bez pomocy
Sanepid jest zdania, że przedsiębiorca naruszył obostrzenia związane z walką z pandemią. Przedsiębiorca uważa, że nie. Spór skończy się w sądzie, ale jest problem - czy taka firma może skorzystać z pomocy w postaci tarcz finansowych i antykryzysowych?
Przedsiębiorcy zostali konsumentami. Jak zgodnie z prawem sprzedawać im towary i usługi?
Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy w prawie konsumenckim oraz Kodeksie Cywilnym. Są bardziej przyjazne dla klientów - przedsiębiorców i dają im prawa, jakie dotąd miały tylko osoby prywatne. Jakie są najważniejsze zmiany i pod jakimi warunkami obowiązują?
Walka o pracę zdalną. Czy pracodawca będzie mógł kontrolować mieszkanie pracownika? [WYWIAD]
Trwają prace nad przygotowaniem ustawy, która wreszcie wprowadzi do kodeksu pracy tzw. pracę zdalną. Problem w tym, że związki zawodowe i przedstawiciele przedsiębiorców mają zupełnie odmienne poglądy na kluczowe zagadnienia. Czy jest szansa na porozumienie? Rozmawiamy z Katarzyną Siemienkiewicz, ekspertką Pracodawców RP.
Przedsiębiorcy wypowiadają wojnę rządowi. Do sądów trafia coraz więcej pozwów
Firmy z branży turystycznej, fitness, kluby nocne czy branża handlowa. Do polskich sądów trafia coraz więcej pozwów w sprawie obostrzeń nakładanych w związku z walką z pandemią - donosi Dziennik Gazeta Prawna.