Prawo i podatki
Jak chronić tytuł gry komputerowej?
Deweloperzy gier komputerowych muszą chronić się nie tylko przed piratami rozpowszechniającymi je zupełnie za darmo. Powinni również znaleźć sposób, na ochronę np. tytułu produkcji, by nie stracić jej na rzecz konkurencji. Jak to zrobić?
Będzie walka z szarą strefą w turystyce? Przypadki będą nagłaśniane
Trzy organizacje branżowe zajmujące się działalnością turystyczną podpisały list intencyjny, w którym deklarują wspólne działania na rzecz powołania tzw. Obserwatorium Turystycznego. Celem ma być skuteczna walka z szarą strefą w turystyce.
Zmiany w prawie pracy. Czy będzie obowiązek zatrudnienia po zakończeniu okresu próbnego?
Unijne dyrektywy wymagają od Polski usprawnienia przepisów dotyczących zatrudnienia na okres próbny. Strona społeczna punktuje propozycje ustawodawcy - pisze Dziennik Gazeta Prawna.
Będzie nowe podejście do korekty Polskiego Ładu?
W piątek Stały Komitet Rady Ministrów przyjął do dalszych prac rządowych zmianę ustawy o PIT. To korekta Polskiego Ładu. Niestety, wczoraj, 20 kwietnia, oficjalnie z powodu wyjazdu premiera do kopalni Pniówek ustawa nie była procedowana. Dziś RMF FM donosi o możliwym nowym podejściu do korekty rewolucji podatkowej.
Polski Ład: nowa grupa do płacenia składek ZUS i NFZ
Komplementariusze spółek komandytowo-akcyjnych zapłacą składki ZUS i NFZ - donosi "Puls Biznesu". To kolejna zmiana w nadchodzącej nowelizacji Polskiego Ładu.
Polski Ład. Rząd przychylił się do apelu przedsiębiorców
Rząd daje zielone światło dla ponownego wyboru formy opodatkowania dla przedsiębiorców.
Stal z Rosji za darmo? Absurdy w dobie sankcji
Polscy przedsiębiorcy, którzy otrzymali zamówione materiały z Rosji jeszcze przed wojną, znaleźli się w trudnej sytuacji. Z jednej strony muszą rozliczyć się za dostarczony towar, z drugiej, mogą przez to zostać uznani za wspierających Kreml - pisze Business Insider.
Niedziela handlowa, czyli absurd goni absurd. Jak sklepy obchodzą zakaz handlu w niedzielę?
Na wypożyczalnię, na czytelnię, na placówkę sportową czy sklep przy dworcu. Wyścig trwa. Władza uszczelnia przepisy dotyczące handlu w niedzielę, a przedsiębiorcy znajdują w nich luki.I tak absurd goni absurd.
Kary nakładane na firmy przez sanepid niezgodne z prawem. Przedsiębiorca odzyska 10 tys. złotych
Przedsiębiorca z branży fitness odzyska 10 tys. złotych kary, które w kwietniu 2021 r. nałożyła na niego inspekcja sanitarna za naruszenie ograniczeń związanych z zapobieganiem skutków epidemii COVID-19. To kolejny wyrok, który potwierdza zasadę, zgodnie z którą nie można karać firm bez podstaw ustawowych.
Ustawa o zamrażaniu majątków za wspieranie putinowskiej Rosji uderzy w polskie firmy?
Ustawa o zamrażaniu majątków będąca częścią sankcji nakładanych na firmy i osoby z Rosji może stać się narzędziem do politycznej represji oraz uderzyć w niewinne firmy - uważają przedstawiciele świata biznesu cytowani przez Rzeczpospolitą.
Co powinno się zmienić w Polskim Ładzie?
Polski Ład będzie naprawiony. Zdaniem Pracodawców RP, wśród najpotrzebniejszych zmian konieczne jest szybkie odejście od kilku równoległych systemów podatkowych czy skończenie z fikcyjnością kwoty wolnej od podatku.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Kwiecień 2022
Jak co miesiąc opisujemy najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych.
Kolejne zmiany w Kodeksie Pracy. Umowa na okres próbny stanie się wydmuszką?
Istotną nowością na gruncie prawa pracy jest propozycja, aby pracodawca informował pracowników o swoich zamiarach związanych z zatrudnieniem, już w momencie nawiązywania stosunku pracy - pisze w komunikacie organizacja Pracodawcy RP. Już w wakacje mogą nas czekać duże zmiany w Kodeksie Pracy.
Zmiany w Polskim Ładzie. Zniknie ulga dla klasy średniej, będzie obniżka stawki PIT
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił założenia tarczy antyputinowskiej, która wprowadza szereg zmian podatkowych korygujących Polski Ład. Najważniejszą zapowiedzią jest obniżka stawki PIT z 17 do 12 proc., a także likwidacja ulgi dla klasy średniej. - Najpierw pandemia, teraz wojna. Ekonomiści mówią na to sztorm doskonały - stwierdził podczas czwartkowej konferencji Morawiecki.
Czy Polskę czeka głęboka recesja i fala upadłości?
Rok 2022 będzie sprawdzianem skuteczności wprowadzanych przez Państwo rozwiązań antyinflacyjnych. W ocenie autora należy spodziewać się coraz większych problemów finansowych konsumentów, którzy zaciągnęli kredyty na zakup nieruchomości, a które to w ostatnim roku były rekordowo drogie, a kredyty udzielane były przy wyjątkowo niskich stopach procentowych.
Zatrudnianie obywateli Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej. Jak to zrobić?
Do Polski przybyło już ponad 2 mln uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. W połowie marca zmieniono przepisy, dzięki czemu zmienią się zasady ich zatrudniania w polskich firmach.
Działalność gospodarcza w Polsce dla Ukraińców. Są zmiany w przepisach
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało zmiany w przepisach, pozwalające na proste założenie działalności gospodarczej przez Ukraińców w Polsce.
Spore zmiany w prawie pracy. Pracodawca będzie mógł kontrolować trzeźwość pracowników?
W 2022 roku będziemy musieli przygotować się na szereg zmian w prawie pracy. Planowane jest wprowadzenie i uregulowanie pracy zdalnej oraz kontroli trzeźwości pracowników.
Co zrobić w przypadku pojawienia się krzywdzącego wpisu w internecie?
Poza osobami fizycznymi, przedmiotem ataku mowy nienawiści coraz częściej stają się także przedsiębiorcy. Mowa nienawiści jest zatem obecnie nie tylko problemem społecznym ale i biznesowym. Co zrobić, jeśli hejterzy zaatakują firmę?
Krajowy Rejestr Zadłużonych nie pomógł
Uruchomiony przed trzema miesiącami Krajowy Rejestr Zadłużonych miał przyspieszyć naprawę firm i ułatwić prowadzenie postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Dziś okazuje się, że zamiast usprawniać pracę, system często ją utrudnia. Na nieprawidłowe funkcjonowanie rejestru narzekają zarówno wierzyciele, doradcy restrukturyzacyjni, jak i pracownicy sądów.
Spada liczba kontroli inspekcji pracy
Według wstępnych danych, w ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła ponad 55 tys. kontroli u pracodawców. To o około 1,5% mniej niż rok wcześniej.
Poradnik dla przedsiębiorców. Czy można zatrudniać uchodźców? Pracownicy a wojna
W obliczu trwającej wojny w Ukrainie polscy pracodawcy zatrudniający obywateli tego kraju szukają odpowiedzi na pytania, z którymi nigdy wcześniej nie musieli się mierzyć. Odpowiadamy na najczęściej zgłaszane pytania i wątpliwości dotyczące zatrudniania i organizowania w miejscu pracy pomocy dla obywateli Ukrainy.
Polski Ład i ulgi podatkowe. Komu przysługuje ulga sponsoringowa?
Na mocy przepisów Polskiego Ładu wprowadzona została tzw. ulga sponsoringowa, pozwalająca odliczyć 50 proc. kosztów poniesionych na działalność sportową, kulturalną bądź wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę. Kto może sięgnąć po tę formę ulgi?
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Marzec 2022
Jak co miesiąc opisujemy najważniejsze zmiany w przepisach gospodarczych.
Polski Ład a ulgi podatkowe. Co mogą odliczyć przedsiębiorcy?
„Unikanie podatków jest jedynym zajęciem intelektualnym, które niesie ze sobą jakieś wynagrodzenie” – mawiał słynny angielski ekonomista baron John Maynard Keynes. Tak jest w istocie, a ostatnio przekonujemy się o tym coraz częściej. Spróbujmy zatem posłużyć się tą logiką, dokładnie przyglądając się rozwiązaniom Polskiego Ładu.
Małe firmy najbardziej dotknięte przez ostatnie rewolucje w prawie
Tylko 2 proc. polskich firm uważa, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy poprawiły się warunki do prowadzenia biznesu. Najbardziej krytyczne wobec ostatnich zmian są małe biznesy - wynika z badania CBM Indicator.
Rekompensaty dla sektorów i podsektorów energochłonnych. Jest zgoda senatu
Senat przyjął jednomyślnie nowelizację ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych.
Dofinansowanie samochodów elektrycznych. Jak ubiegać się o pieniądze?
Od 22 listopada 2021 r., przedsiębiorcy mogą wnioskować o dopłaty do zakupu aut elektrycznych. Dofinansowanie obejmie 37 modeli samochodów elektrycznych dostępnych w Polsce. Jak składać wnioski? Jak uzyskać dofinansowanie samochodów elektrycznych? Oto praktyczny poradnik.
Kradzież spółki jest prostsza niż kradzież ze sklepu. Jak nie dopuścić do straty majątku życia?
Jak dokonać szybkiego i bezprawnego przejęcia spółki? Wbrew pozorom nadspodziewanie łatwo. Justyna Nawrot, radca prawny w kancelarii KKZ radzi, jak się przed tym ochronić.
Obniżka stawek VAT na produkty żywnościowe. Ulga dla klientów, ale wyzwanie dla sprzedawców
Zmiany podatku VAT na żywność nie będą miały wprost odzwierciedlenia w rynku usług gastronomicznych – to wiemy. Branże niepokoi ten problem z innej perspektywy – zachowania dostawców. Obniżenie stawek VAT odnosi się do cen brutto a nie netto. Pytanie, co zrobią sprzedawcy? Czy nie zmienią cen netto i cena brutto zostanie obniżona czy też cena brutto nie ulegnie zmianie?
UOKiK ukarze przedsiębiorców, którzy "niewłaściwie" obniżyli ceny? To niezgodne z prawem!
Zdaniem rzecznika MŚP, ewentualne kary nakładane na przedsiębiorców za to, że nie obniżyli cen w równej wysokości co obniżka podatku VAT, są niezgodne z prawem. Szykuje się wojna między instytucjami?
Posłowie powiedzieli "nie". Kontrowersyjna ustawa wprowadzająca kary dla pracowników odrzucona
Większość posłów, w tym częściowo członkowie klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, zagłosowali za odrzuceniem projektu ustawy nazywanej "lex Kaczyński". Jednym z założeń ustawy było wprowadzenie wysokich kar dla pracowników, którzy odmówili testowania przeciwko COVID-19, a w miejcu pracy doszłoby do zarażenia wirusem.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Luty 2022
Jak co miesiąc, opisujemy najważniejsze zmiany w przepisach gospodarczych.
Nasz system finansowy jest jednym z najbardziej zawiłych na świecie. Polski Ład tylko to pogłębia
Abstrahując od autorytarnego systemu politycznego, rosyjski system podatkowy jest prosty jak cep i należy do najłatwiejszych na świecie. Z kolei nasz system fiskalny, wzmocniony dziś Polskim Ładem, jest w czołówce najbardziej zawiłych i skomplikowanych na świecie.
Polski Ład. Jak skorzystać z ulgi dla klasy średniej?
Jedną ze zmian w ramach Polskiego Ładu jest wprowadzenie ulgi dla klasy średniej. Jakie warunki należy spełnić, aby móc sięgnąć po tę formę odliczenia?