Wydanie 4/2018 (31) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 4/2018 (31)

Data publikacji: 28.03.2018

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 4/2018 (31)

1

Edytorial

Co z tym kodeksem?

Niedawno zakończyła swoją misję Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy, która przez 18 miesięcy przygotowywała projekt nowego Kodeksu Pracy.

10

Ludzie

Dama z Szanghaju

Magda Gromniak uruchomiła w Warszawie system wynajmu rowerów miejskich Acro Bike, wpisując się w trend ekonomii współdzielenia i proponując zarazem nieco inne rozwiązanie niż funkcjonujące już w stolicy Veturilo. Szybko odniosła pierwsze sukcesy i przymierza się do wejścia do kolejnych miast.

14

Ludzie

Z siatką na motyle

O tym, jak przyciągać do Polski talenty technologiczne i inwestorów ze świata oraz dlaczego mamy szansę zdobyć najlepszych na świecie inżynierów ze Wschodu – z Maćkiem Sadowskim, prezesem fundacji Startup Hub Poland, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.

20

Rynki

Warszawska zielona rewolucja

Wyszukana kuchnia albo dobry fast food, ale zawsze na wskroś etyczne podejście plus dobra lokalizacja – to na razie recepta na sukces wegańskiej restauracji w stolicy. Bo na rynku mamy boom.

26

Rynki

Zrób coś dla innych, zrób coś dla siebie

Odpowiedzialność społeczna biznesu ważna jest dla wielu małych firm, nawet tych mikro. Jest to tym bardziej godne docenienia, że w najmniejszych przedsiębiorstwach trudno o wielkie zyski i wydawałoby się, że liczy się w nich głównie walka o zarobek, a czasem wręcz o przetrwanie.

46

Finanse

Family offices jeszcze nie dla nas

Aby zostać w Polsce klientem bankowości prywatnej, wystarczy mieć 1 mln zł. Lecz żeby w pełni skorzystać z jej możliwości, trzeba mieć dużo, dużo więcej.

50

Finanse

Fundusze regionalne: nastawcie się na pożyczki

W zeszłym roku, trzy lata po tym, jak uruchomiono regionalne programy operacyjne z unijnej perspektywy 2014–2020, ich rozdzielanie wreszcie mocno przyspieszyło. Na szeroką skalę zaczyna się też dystrybucja instrumentów zwrotnych, których rola, w porównaniu do poprzedniej perspektywy finansowej, zdecydowanie wzrosła.

56

Zarządzanie

RODO krok po kroku

Co powinna zrobić mała firma, która nadal chce korzystać z danych osobowych swoich klientów, kontrahentów i pracowników? Czy musi od nowa zbierać wszystkie stosowne zgody? I jak zabrać się do zmian w przedsiębiorstwie, aby przygotować się na RODO?

60

Fajrant

Pracuj luksusowo

Samochody dostawcze coraz mniej przypominają dzisiaj „blaszaki” sprzed kilkunastu lat. Kabina współczesnego auta do codziennej pracy coraz bardziej zbliża się do wnętrza wygodnej limuzyny.

66

Prawo i podatki

AEO – tylko hasło czy potrzeba i korzyść?

Coraz więcej firm ma możliwość posługiwania się logo upoważnionego przedsiębiorcy (Authorized Economic Operator). Co im ono daje i czy warto starać się o jego uzyskanie?

67

Prawo i podatki

Elektronizacja działalności KAS – dlaczego taka ważna

Od prawie roku Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) prowadzi działania mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego i poprawę ściągalności danin publicznych. Jej działania wspiera w zakresie cyfryzacji powołana latem 2016 r. spółka celowa Aplikacje Krytyczne. Jakie są efekty tych wysiłków z punktu widzenia przedsiębiorców?

67

Prawo i podatki

Działalność badawczo-rozwojowa warta uwagi

Przyjęta w tym roku nowelizacja przepisów o podatku dochodowym, a także prace legislacyjne dotyczące ustaw, których celem jest wspieranie nowych inwestycji, wyraźnie zwiększają możliwości skorzystania z ulg przez podatników ponoszących wydatki na badania i rozwój.

70

Moja firma

Zgrana kampania w niezgranych mediach

Kampanii promocyjnych przeprowadzanych w różnych mediach społecznościowych nie da się ze sobą w pełni zintegrować – każdy duży serwis to „odrębny ogród”, otoczony wysokim murem. Jak więc prowadzić, naprawdę efektywnie, kampanię w więcej niż jednym serwisie, a zwłaszcza – jak oceniać jej rezultaty?

78

Fajrant

Nowy startup z dłuższą historią

Wciskanie się z produktem dla klientów korporacyjnych na rynek, w którym jeden gracz ma od dłuższego czasu bardzo duży udział, wymaga odwagi, ale także wielkiej wiary we własne rozwiązania i – zazwyczaj – sporych zasobów finansowych. Jeśli się jednak uda, prawdopodobnie udział śmiałka będzie puchł.

80

Fajrant

O sensie życia

Wokół tyle bieżących, prowokujących do pisania tematów, że trudno się zdecydować na wybór tego jednego. Trudne relacje z Izraelem, pierwsza niehandlowa niedziela, wydatki urzędników z użyciem kart płatniczych...

82

Fajrant

Wyjazdy w rytmie zmian

Firmy zwiększają budżety na wyjazdy motywacyjne. W tle są przeobrażenia na rynku pracy, globalne i w Polsce. A także – jak zawsze – właściwe podejście do takich podróży, bo łatwo tu wyrzucić pieniądze w błoto.

88

Fajrant

Hotele na biznesowej fali

Rok 2017 był rekordowy, jeśli chodzi o zainteresowanie firm inwestycyjnych hotelami w Polsce. Łączna wartość związanych z tym transakcji sięgnęła 340 mln euro. Ale ekspertów to nie zaskakuje – hotele rosną u nas jak na drożdżach, m.in. dzięki turystom biznesowym.

93

Fajrant

Podatki z podróży

Podróże służbowe idą zazwyczaj w parze z rozliczaniem delegacji. To zaś dla pracodawcy stanowi wyzwanie pod względem podatkowym, bo przepisy i orzecznictwo są niejasne i niekiedy nie przystają do rzeczywistości.

96

Fajrant

Polska republika bananowa

Raj na ziemi, cudowna okolica, musimy tu jeszcze kiedyś przyjechać... Albo inaczej: nie wracam do domu, zostaję! Kto z nas nie miał podobnych myśli, kiedy podczas urlopu czy wakacji trafił w miejsce, które go urzekło – skusiło pięknymi krajobrazami czy mentalnie otuliło błogim lenistwem. Ja jednak do tematu podszedłem nieco inaczej.