Zakaz pracy w czasie upału? Rząd szykuje zmiany

Wysokie temperatury nie sprzyjają produktywności, mogą też stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników. Z tego powodu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uregulować kwestię dotyczące temperatury w miejscu pracy.
Zakaz pracy w upale
Resort ujawnił już trzecią wersję projektu zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
"Bierze jeszcze bardziej pod ochronę pracowników wykonujących obowiązki w czasie upałów. Najważniejszą zmianą w najnowszym projekcie jest bezwzględny zakaz wykonywania pracy, gdy temperatura przekracza określone, maksymalne wartości – czyli 35 st. C w pomieszczeniach i 32 st. C przy pracach fizycznych na otwartej przestrzeni" — wskazuje "DGP".
Jest pewien haczyk
Jak wskazuje Paweł Śmigielski z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ), jest to dobry krok, choć diabeł tkwi w szczegółach.
"Zgodnie z nowymi zapisami zakaz ma jednak dotyczyć tylko czasu faktycznego przekroczenia temperatury, a nie całego dnia, w którym prognozowana jest wysoka temperatura. Poza tym ma nie być stosowany, jeżeli względy technologiczne na to nie pozwalają" — zaznacza gazeta.
Obowiązki pracodawcy w czasie upałów
A jak jest teraz? Obecnie pracodawca może w upalne dni zlecić dodatkowe przerwy czy pozwolić na wcześniejsze wyjście z pracy bez obniżenia wynagrodzenia pracownika. Zależy to jednak wyłącznie od jego dobrej woli. W przepisach BHP nie ma też określonej maksymalnej temperatury, w której może być wykonywana praca - jest ustalona jedynie jej minimalna wysokość, w zależności od wykonywanej pracy.
Nie oznacza to jednak, że pracodawcy i pracownicy nie zdają sobie sprawy z uciążliwości pracy w czasie upałów. Jeżeli warunki pracy nie spełniają przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, albo jeśli wykonywane obowiązki mogą stanowić takie zagrożenie dla innych osób — pracownik ma prawo wstrzymać się od wykonywania pracy. Powinien jednak niezwłocznie poinformować o tym swojego przełożonego.