Podatek od zysków nadzwyczajnych nie pasuje ExxonMobil

Podatek od zysków nadzwyczajnych nie pasuje gigant
Podatek od zysków nadzwyczajnych nie pasuje gigantowi / Fot. fxquadro, Freepik.com
Gigant energetyczny ExxonMobil pozywa UE. Nie zgadza się na płacenie podatku od zysków nadzwyczajnych dla koncernów naftowych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Amerykański gigant energetyczny ExxonMobil pozwał Unię Europejską (UE) w celu zniesienia nowego podatku od zysków nieoczekiwanych dla firm naftowych.

Podatek nadzwyczajny jest nakładany na firmy, które czerpały korzyści z czegoś, za co nie były odpowiedzialne - przekonują politycy. Aby zobrazować to na przykładzie: firmy energetyczne dostają znacznie więcej pieniędzy za ropę i gaz, częściowo z powodu problemów z dostawami po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Sprawdź: Bernard Arnault 

ExxonMobil oskarżył natomiast Brukselę o przekroczenie jej uprawnień prawnych, nazywając ten środek "przynoszącym efekt przeciwny do zamierzonego". Warto tu podkreślić, że jest to firma amerykańska, a nie europejska. Akcje spółki w ujęciu rocznym są na bardzo wysokim plusie, wynoszącym 71%.

ExxonMobil generuje ogromne zyski 

W październiku kwartalny zysk w wysokości prawie 20 miliardów dolarów wpłynął na konta ExxonMobil. Firma, wraz z innymi głównymi graczami w sektorze energetycznym, argumentowała jednak, że represje zniechęcają ją do inwestycji w Europie.

ExxonMobil to spółka paliwowa utworzona 30 listopada 1999 roku przez połączenie dwóch przedsiębiorstw Exxon i Mobil. Siedziba główna znajduje się w Irving, w Teksasie. Spółka jest też mocno powiązana z Imperial Oil, które działa w Kanadzie.

W 2010 r. firma generowała zysk rzędu 30 mld dol. rocznie. Obecnie zarabia tyle w ciągu kwartału. 

Podatek od zysków nadzwyczajnych w tle

We wrześniu szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła plan awaryjny dla największych koncernów naftowych, gazowych i węglowych, aby wpłaciły one "wkład kryzysowy" od swoich znacznie powiększonych zysków w 2022 r.

Inspiracje: Jeff Bezos

Zapowiedziano 33-proc. podatek od tegorocznych zysków - zyski te były natomiast średnio o 20% wyższe od średniej z trzech poprzednich lat.

ExxonMobil w swojej skardze wniesionej do Sądu UE w Luksemburgu uważa, że opłata podważa zaufanie inwestorów.

- To, czy zainwestujemy tutaj, zależy przede wszystkim od tego, jak atrakcyjna i konkurencyjna w skali globalnej będzie Europa – powiedział agencji informacyjnej Reuters rzecznik prasowy Exxon, Casey Norton.

Na spotkaniu inwestorów na początku tego miesiąca dyrektor finansowy ExxonMobil oszacował, że unijny podatek będzie kosztował grupę "ponad 2 miliardy dolarów".

Komisja Europejska powiedziała, że "odnotowuje" pozew Exxon, natomiast póki co utrzymuje, że zaproponowane środki są zgodne z prawem UE. Ostatecznie to Sąd zdecyduje, czy pozew jest uzasadniony.