pracodawcy rp
zobacz inne tematyOd czego nowy rząd powinien rozpocząć uzdrowienie gospodarki? Oto 23 postulaty
13 grudnia prezydent Andrzej Duda oficjalnie powołał nowy rząd pod przewodnictwem premiera, Donalda Tuska. Ministrowie zaczęli podejmować pierwsze decyzje. Przed nimi wiele zadań, w tym czas na uzdrowienie gospodarki. Organizacje reprezentujące świat biznesu przygotowały 23 postulaty, od których powinno się rozpocząć ten proces.
Rafał Baniak, szef Pracodawców RP, zatrzymany przez CBA!
Centralne Biuro Antykorupcyjne w dzisiejszej akcji zatrzymało Rafała Baniaka, prezesa Pracodawców RP i członka Rady Dialogu Społecznego. Oprócz niego zatrzymano kilku przedsiębiorców.
Co powinno się zmienić w Polskim Ładzie?
Polski Ład będzie naprawiony. Zdaniem Pracodawców RP, wśród najpotrzebniejszych zmian konieczne jest szybkie odejście od kilku równoległych systemów podatkowych czy skończenie z fikcyjnością kwoty wolnej od podatku.
Kolejne zmiany w Kodeksie Pracy. Umowa na okres próbny stanie się wydmuszką?
Istotną nowością na gruncie prawa pracy jest propozycja, aby pracodawca informował pracowników o swoich zamiarach związanych z zatrudnieniem, już w momencie nawiązywania stosunku pracy - pisze w komunikacie organizacja Pracodawcy RP. Już w wakacje mogą nas czekać duże zmiany w Kodeksie Pracy.
Zmiana warty na stanowisku prezydenta Pracodawców RP. Andrzej Malinowski kończy 21-letnią kadencję
Andrzej Malinowski odejdzie z funkcji prezydenta organizacji Pracodawcy RP - donosi Puls Biznesu. Jego miejsce zajmie dotychczasowy wiceprezydent i były wiceminister w czasie rządów PO, Rafał Baniak.
Przedsiębiorcy popierają nowe prawo umożliwiające kontrolę zaszczepienia u pracowników
Zarówno Pracodawcy RP jak i Konfederacja Lewiatan poparły projekt ustawy, która ma umożliwić sprawdzenie przez przedsiębiorcę, czy jego pracownicy są zaszczepieni przeciwko COVID-19.
Webinarium Praca zdalna 2.0 - rola kompetencji zarządczych i IT oraz BHP w pracy zdalnej
Zapraszamy do udziału w specjalnej debacie poświęconej tematyce kompetencji zarządczych, IT i BHP w pracy zdalnej. Organizatorem wydarzenia są Pracodawcy RP.
Brexit, czyli czas na polską ofensywę. Jak zmienił się handel z Wielką Brytanią?
Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania – wobec Unii Europejskiej – ostatecznie stała się tzw. krajem trzecim. Cóż to oznacza w praktyce?
Przedsiębiorcy chcą uregulowania pracy zdalnej. Znamy postulaty
Rada Przedsiębiorczości podkreśla konieczność stworzenia regulacji pracy zdalnej przyjaznej dla obu stron stosunku pracy, dającej możliwość elastycznego i efektywnego stosowania tej formy organizacji pracy. Rada przedstawiła swoje postulaty.
Raport Biznes w stylu postcovidowym. Szanse po pandemii
Tam, gdzie jedni przegrywają, inni zyskują. Nowa rzeczywistość to również nowe okazje biznesowe.
Pracodawcy RP: Chcemy dialogu o Krajowym Planie Odbudowy i płacy minimalnej
W interesie pracodawców i pracowników jest znalezienie konsensusu zarówno w odniesieniu do mechanizmu podniesienia płacy minimalnej, jak i reformy klina podatkowego. Przy obecnym poziomie obciążeń podatkowych, nadmierny wzrost płacy minimalnej może oznaczać masowe zwolnienia - podkreślił na spotkaniu Rady Przedsiębiorczości przy udziale Andrzeja Dudy wiceprezydent Pracodawców RP Rafał Baniak.
Walka o pracę zdalną. Czy pracodawca będzie mógł kontrolować mieszkanie pracownika? [WYWIAD]
Trwają prace nad przygotowaniem ustawy, która wreszcie wprowadzi do kodeksu pracy tzw. pracę zdalną. Problem w tym, że związki zawodowe i przedstawiciele przedsiębiorców mają zupełnie odmienne poglądy na kluczowe zagadnienia. Czy jest szansa na porozumienie? Rozmawiamy z Katarzyną Siemienkiewicz, ekspertką Pracodawców RP.
Prognoza na 2021 rok? Jeszcze więcej pracy i jeszcze więcej poświęceń
Prognozy na rok 2021 muszą być więcej niż ostrożne. Trzeba bowiem pamiętać, że te na rok 2020 stały się kompletnie nieaktualne już chwilę po ich opublikowaniu. Jedno jest jednak pewne. Nadchodzący rok będzie ciężki, a powrót do normalności będzie wymagać wiele pracy i poświęceń - piszą w komentarzu przedstawiciele Pracodawców RP.
Przedsiębiorco, szykuj się na duże podwyżki cen prądu od nowego roku!
Już od stycznia wyższe rachunki za prąd stycznia czekają i gospodarstwa domowe, i firmy. O ile te pierwsze zapłacą o ok. 11-12 proc. więcej niż w tym roku, o tyle te drugie muszą liczyć się ze znacznie większym wzrostem opłat. Powód? Przedsiębiorcy nie są chronieni cenami regulowanymi. Podwyżki cen prądu to m.in. efekt wejścia w życie opłaty mocowej.
Zamykanie stoisk w galeriach handlowych to dyskryminacja?
W poświąteczny poniedziałek rząd znów zamknie galerie handlowe. Tylko nieliczne sklepy i punkty handlowe w tych placówkach będą mogły funkcjonować w reżimie sanitarnym. Zdaniem przedstawicieli Pracodawców RP, to przejaw dyskryminacji jednej z grup przedsiębiorców.
Apel do liderów Zjednoczonej Prawicy. "Pomóżcie firmom przez zmiany w podatku bankowym"
Rada Przedsiębiorczości skupiająca najważniejsze organizacje reprezentujących przedsiębiorców zaapelowała do liderów Zjednoczonej Prawicy: Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina o zmiany w podatku bankowym, które mogłyby pomóc w ratowaniu polskich firm.
Pozew za zarażenie. Jak nie przegrać w sądzie
W twojej firmie doszło do zarażenia COVID-19? Jeśli popełniłeś błędy, to możesz liczyć się z pozwem od pracowników.
Patronaty My Company Polska. Listopad 2020
Oto wydarzenia, które objęliśmy swoim patronatem.
Zamieszanie wokół Rady Dialogu Społecznego. Piotr Duda rezygnuje z udziału w pracach
Piotr Duda i przedstawiciele NSZZ Solidarność zrezygnowali z udziału w Radzie Dialogu Społecznego. Jednocześnie inni członkowie strony społecznej RDS zaapelowali o zmianę stanowiska organizacji.
VAT znów podrożał. Tymczasowa prowizorka ma już 9 lat
Po raz kolejny odroczono obniżkę stawek VAT. Tych samych, które w 2011 roku rządzący „na chwilę i wyjątkowo” podnieśli na trzy lata. Od tamtej pory rządy nieustannie wynajdują kolejne powody, by nie spełniać złożonego przyrzeczenia - pisze w komentarzu Łukasz Czucharski, ekspert ds. podatkowych Pracodawców RP.
Nie dla deregulacji! Podsumowanie legislacyjnych działań rządu związanych z przedsiębiorczością
Zapowiedzi deregulacji gospodarki, które padły na początku VIII kadencji Sejmu, nie zostały zrealizowane – wynika z najnowszego Raportu Deregulacyjnego Pracodawców RP. Jego autorzy przeanalizowali wpływ ponad 900 uchwalonych w latach 2015-2019 ustaw na prowadzenie biznesu.
Mieszane nastroje na rynku pracy. Najgorsze dopiero nadejdzie
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw rośnie, ale to tylko mniej niż połowa całego obrazu rynku pracy. Dane ZUS nadal pokazują negatywne tendencje. Jest za wcześnie na ogłaszanie końca problemów na rynku pracy - pisze w analizie dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.
Podniesienie płacy minimalnej to "ryzykowny eksperyment". Nadchodzi czas próby
Płaca minimalna w wysokości 2800 zł najbardziej uderzy w mikro- i małe firmy. Około 63 proc. miejsc pracy w tych firmach będzie zagrożona – to ponad 1,5 miliona pracowników. Warszawa sobie poradzi, ale choćby na Podkarpaciu i Mazurach firmy staną przed dylematem: zwalniać, czy zamknąć działalność - pisze w komentarzu Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.
Kryzys trwa! Mali rosną, ale średni tracą. Nowe badanie sytuacji w polskich przedsiębiorstwach
W czerwcu ogólna kondycja firm w Polsce jest nieco lepsza, niż w maju - wynika z badania Pracodawców RP i CMSG. Niestety w niektórych sektorach gospodarki sytuacja ulega ciągłemu pogorszeniu.
Koniec "marzeń" o potężnym wzroście płacy minimalnej?
Obietnica znacznego podwyższenia płacy minimalnej do 3 tys. złotych w 2021 roku i 4 tys. złotych w dalszej perspektywie przestała być realna. Na szczęście - pisze w komentarzu Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.