Dlaczego Finlandia jest najszczęśliwszym krajem na świecie?

Widoki w Finlandii / Fot. kamchatka, Freepik.com
Widoki w Finlandii / Fot. kamchatka, Freepik.com
Finlandia nie zalicza się do bardzo popularnych miejsc turystycznych. Jest tu stosunkowo zimno. Mimo to, od pięciu lat z rzędu zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najszczęśliwszych krajów na świecie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Według World Happiness Report Finlandia już od pięciu lat z rzędu zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najszczęśliwszych krajów na świecie. W raporcie z 2022 r. czytamy, że ludzie ze 156 państw zostali poproszeni o ocenienie swojego przeciętnego dnia w skali od 0 do 10, gdzie najgorsze możliwe życie to 0. 

Finlandia stale wygrywa, a jej mieszkańcy zdają się być bardzo zadowoleni ze swojej codzienności. Dlaczego tak jest? 

Sprawdź: Polacy po 50. szczęśliwi mimo niskich zarobków

Dr Frank Martela jest filozofem i badaczem psychologii, który studiuje podstawy szczęścia. Jest także wykładowcą na Uniwersytecie Aalto w Finlandii i autorem książki "A Wonderful Life: Insights on Finding a Meaningful Existence". Postarał się ocenić, dlaczego Finlandia jest najszczęśliwszym krajem na świecie. Do jakich wniosków doszedł? 

  1. W Finlandii nikt nie porównuje się do swoich sąsiadów
  2. Finowie nie zapominają o zaletach natury
  3. Mieszkańcy Finlandii nie przerywają kręgu zaufania w społecznościach

Wyjaśnijmy, co konkretnie ma na myśli dr Martela. 

1. W Finlandii nikt nie porównuje się do swoich sąsiadów

"Nie porównuj się z innymi, ani nie chwal się swoim szczęściem" - brzmi jedno ze słynnych zdań fińskiego poety. Finowie biorą to sobie do serca już od małego dziecka. 

Zobacz: Premier Finlandii Sanna Marin

Mało kto w Finladnii zwraca dużą uwagę na rzeczy materialne i jawne pokazy bogactwa. Ktoś jeździ porsche, a ktoś starym oplem? Nie ma to większego znaczenia. 

Dr Martela przytacza przykład, kiedy spotkał jednego z najbogatszych ludzi w Finlandii. Pchał akurat malucha w wózku w stronę przystanku tramwajowego. Mógł kupić drogi samochód albo wynająć kierowcę, ale wybrał transport publiczny. Finowie nie zwracają przesadnej uwagi na rzeczy materialne i "życie na pokaz". Dla nich status społeczny nie ma większego znaczenia, czego uczy też stoicyzm. Jeśli ktoś nie zna tej filozofii, powinien zdecydowanie sięgnąć po książkę "A Guide to the Good Life" Williama B. Irvine'a. 

2. Finowie nie zapominają o zaletach natury

Z badania przeprowadzonego w 2021 r. wynika, że Finowie traktują przyrodę jako coś bardzo ważnego. Zapewnia im spokój ducha, energię i relaks. Aż 87% ludzi z Finlandii ogromnie ceni sobie naturę. 

Pracownicy w tym kraju mają prawo do czterech tygodni wakacji letnich. Wielu z nich wykorzystuje ten czas, aby wyjechać na wieś i zanurzyć się w naturze. Im mniej wielkomiejskich udogodnień, tym lepiej. Niektórzy idą nawet w pewne radykalne ścieżki, np. mieszkając przez pewien czas w domu bez prądu czy bieżącej wody. Wszystko po to, aby później jeszcze bardziej docenić to, co mają na co dzień. 

3. Mieszkańcy Finlandii nie przerywają kręgu zaufania w społecznościach

Zgubiłeś portfel w Finlandii, jadąc pociągiem? Jest duża szansa, że go odzyskasz. 

W 2022 r. przeprowadzono eksperyment pod hasłem "zaginiony portfel", aby sprawdzić uczciwość obywateli w 16 miastach na całym świecie. Łącznie "zgubiono" tak 192 portfele. 

W Helsinkach, stolicy Finlandii, aż 11 z 12 portfeli zostało zwróconych właścicielom. Dla porównania, w Warszawie tylko 5 na 12 portfeli wróciło do właścicieli, w Berlinie było to 6 na 12, a najgorzej sytuacja wyglądała w Madrycie (2 na 12) i Lizbonie (1 na 12). 

Finowie mają do siebie zaufanie i cenią szczerość oraz uczciwość. Jeśli zgubisz coś w tym kraju, jest duża szansa, że to odzyskasz.