Finlandia najszczęśliwszym krajem na świecie piąty rok z rzędu

Finlandia - kraj szczęścia / Fot. Maria Vojtovicov
Finlandia - kraj szczęścia / Fot. Maria Vojtovicova, Unsplash.com
Większość krajów wykazuje nieznaczny długotrwały spadek radości z życia. World Happiness Report wskazuje natomiast Finlandię, po raz piąty z rzędu, jako kraj, gdzie mamy najszczęśliwszych ludzi.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Finlandia została uznana za najszczęśliwszy kraj na świecie po raz piąty z rzędu, znacznie wyprzedzając swoich rówieśników w rankingu World Happiness Report 2022.

Sprawdź: Zwroty grzecznościowe

Dania utrzymała drugie miejsce - podała w piątek Sieć Rozwiązań Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Islandia ominęła Szwajcarię, zajmując trzecie miejsce, a Holandia zamknęła się w pierwszej piątce. Stany Zjednoczone zajęły zaś 16. miejsce, o trzy wyżej niż w 2021 r.

"Lekcja z World Happiness Report na przestrzeni lat jest taka, że wsparcie społeczne, hojność dla siebie nawzajem i uczciwość w rządzie są kluczowe dla dobrego samopoczucia" – powiedział Jeffrey Sachs, dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju na Uniwersytecie Columbia.

Inspiracje: Jessica Chastain

W ciągu dziesięciu lat publikacji raportu największe wzrosty szczęścia miały miejsce w Serbii, Bułgarii i Rumunii, a największe spadki odnotowano w Libanie, Wenezueli i Afganistanie. Autorzy wykryli średnio długoterminową, umiarkowaną tendencję wzrostową stresu, zmartwienia i smutku w większości krajów, a także "niewielki długotrwały spadek radości z życia".

Raport wykorzystuje globalne dane ankietowe o tym, jak ludzie oceniają własne życie w ponad 150 krajach na całym świecie. Opiera się na średniej z trzech lat. Kluczowe zmienne, które przyczyniają się do wyjaśnienia oceny życia ludzi, obejmują produkt krajowy brutto na mieszkańca, oczekiwaną długość życia w zdrowiu, hojność, wsparcie społeczne, swobodę dokonywania życiowych wyborów i postrzeganie korupcji.

Sprawdź: Jak pisać maila

Polska w rankingu wypada słabo, zajmując 43. miejsce, a Rosja – 74. Ukraina jest na miejscu 108., a ostatnie miejsce zajmuje Afganistan. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY