Skarbówka wykreśliła ponad 130 tys. firm z rejestru VAT

Podmioty usunięte z rejestru VAT
Według informacji przekazanych przez "Dziennik Gazetę Prawną", z rejestru VAT usunięto łącznie 184 podmioty gospodarcze. Wśród nich znalazło się 50 fikcyjnych firm, które w rzeczywistości nie prowadziły działalności. Kolejne 6 przedsiębiorstw zostało wykreślonych za wystawianie faktur bez pokrycia, a 4 inne uczestniczyły w tzw. karuzelach podatkowych. Dodatkowo 124 firmy utraciły status podatnika VAT z powodu naruszeń związanych z ustawą o Systemie Teleinformatycznym Izby Rozliczeniowej (STIR). Organy skarbowe ustaliły, że te podmioty wykorzystywały system bankowy do wyłudzania podatku.
Ponad 9,3 tysiąca zostało usuniętych z powodu braku jakiejkolwiek możliwości kontaktu. Tylko niewielką liczbę stanowiły przypadki oczywistego oszustwa – podaje w poniedziałkowym wydaniu Dziennik Gazeta Prawna.
Zawieszenie lub nieskładanie deklaracji przyczyną wykreślenia z rejestru
Redakcja zwraca uwagę, że niemal 19 tysięcy firm zostało usuniętych z rejestru VAT z powodu braku składania deklaracji podatkowych przez trzy miesiące. Najwięcej podmiotów utraciło status podatnika VAT, ponieważ zawiesiły swoją działalność gospodarczą na okres co najmniej sześciu miesięcy – takich przypadków było ponad 95 tysięcy. Ponad 7 tysięcy przedsiębiorstw wykreślono, gdyż w tym czasie składały jedynie zerowe deklaracje.
"Dane resortu finansów są mocno zastanawiające, bo wynika z nich, że urzędy skarbowe najczęściej wyrejestrowują podatników, którym nie można automatycznie przypisać podatkowych oszustw. Jednocześnie znane mi przypadki takiego wykreślania zbyt często można uznać za groźny automatyzm" – komentuje na łamach "DGP" Daniel Więckowski, doradca podatkowy i partner w kancelarii LTCA.
Kiedy można wykreślić z rejestru VAT?
Zgodnie z art. 96 ust. 9 i 9a ustawy o VAT właściwy naczelnik urzędu skarbowego wykreśla z rejestru VAT m.in. w sytuacjach, gdy przedsiębiorca zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej na co najmniej sześć kolejnych miesięcy, przed pół roku składał zerowe deklaracje (bez wykazania sprzedaży czy nabycia towarów z kwotami podatku do odliczenia). Może to także nastąpić, gdy organ podatkowy ma informacje, że podatnik jest wykorzystywany do oszustw podatkowych przy wykorzystaniu sektora bankowego.