Od stycznia łatwiej wyślesz list do urzędu. Jak skorzystać z e-Doręczeń?
Aby nadać cyfrowy list polecony, należy zalogować się do Skrzynki Doręczeń. / fot. mat. pras. Poczta PolskaE-Doręczenia zostały wprowadzone przez Pocztę Polską w październiku 2021 roku. Od tego momentu są stosowane do przekazywania dokumentów w formie cyfrowej, będąc elektronicznym odpowiednikiem tradycyjnych listów poleconych. Dzięki nim zarówno nadawanie, jak i odbieranie korespondencji odbywa się w sposób całkowicie zdalny, co eliminuje konieczność wizyt na poczcie oraz przechowywania papierowych dokumentów. To duży krok naprzód w kierunku cyfryzacji usług publicznych.
Bezpieczeństwo i pewność doręczenia
Jedną z kluczowych zalet e-Doręczeń jest ich bezpieczeństwo. Każdy użytkownik korzysta z unikalnego adresu do doręczeń elektronicznych (ADE), który jest nadawany przez Ministra Cyfryzacji. Dzięki temu można mieć pewność, że korespondencja trafia do właściwej osoby. Usługa ta nie jest zwykłym odpowiednikiem poczty e-mail – oferuje znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa i formalne potwierdzenie doręczenia, co ma szczególne znaczenie w komunikacji z podmiotami publicznymi.
Usługa pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, eliminując konieczność fizycznych wizyt na poczcie oraz wydatki na znaczki i papier. Co więcej, przesyłki doręczane są natychmiastowo, a do skrzynki można mieć dostęp z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu.
Jak aktywować e-Doręczenia?
Proces aktywacji e-Doręczeń jest prosty i zautomatyzowany. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o nadanie ADE. Odpowiedni formularz dostępny jest dla obywateli, przedsiębiorców i podmiotów publicznych. Po nadaniu ADE, które trafia do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE), użytkownik otrzymuje wiadomość e-mail z instrukcją dotyczącą aktywacji skrzynki doręczeń.
W trakcie aktywacji należy podać adres e-mail, na który będą wysyłane powiadomienia o nowych przesyłkach. Od tego momentu użytkownik może już korzystać z e-Doręczeń i nadawać cyfrowe listy polecone.
Jak wysyłać cyfrowe listy polecone?
Aby nadać cyfrowy list polecony, należy zalogować się do Skrzynki Doręczeń, co można zrobić za pomocą np. profilu zaufanego, e-dowodu lub aplikacji mObywatel. Następnie wystarczy utworzyć nową wiadomość, podać ADE odbiorcy, wpisać temat, treść lub dodać załącznik, a potem wysłać dokument. Potwierdzenie nadania jest automatycznie generowane i można je pobrać wraz z kopią wysłanej korespondencji.
Warto zauważyć, że jednorazowo można wysłać wiadomość o maksymalnej wielkości 550 MB, a przesyłki mogą być skierowane nawet do 1000 odbiorców.
Skrzynki pocztowe odchodzą w przeszłość. Nowy obowiązek od 1 stycznia
Tradycyjne listy polecone w kontaktach z urzędami i przedstawicielami zawodów zaufania publicznego wkrótce przestaną być standardem.