ślad węglowy
zobacz inne tematyDekarbonizacja to nie tylko liczenie śladu węglowego. Rynek potrzebuje kompleksowych rozwiązań
W obliczu nasilających się zmian klimatycznych i coraz bardziej rygorystycznych regulacji środowiskowych, dekarbonizacja staje się nie tyle opcjonalnym dodatkiem, co koniecznością dla współczesnych firm. Choć dyrektywa CSRD na razie obejmuje jedynie wybrane przedsiębiorstwa, z każdym rokiem jej zasięg będzie się rozszerzał, a te firmy, które zdecydują się na wcześniejsze wdrożenie polityki ESG, mogą liczyć na znaczącą przewagę konkurencyjną.
Ekobarometr: Niski ślad węglowy produktu ma niewielkie znaczenie dla konsumentów
W Polsce rośnie świadomość ekologiczna konsumentów, ale dane liczbowe pokazują, że ten wzrost jest selektywny. Z jednej strony, Polacy coraz bardziej dbają o klasę energetyczną produktów, z drugiej – ślad węglowy wciąż pozostaje na marginesie decyzji zakupowych. Jego poziom przekonuje tylko co trzeciego kupującego.
Zrównoważony luksus
– Zysk i rentowność mogą iść w parze ze zrównoważonym rozwojem. To wymaga tylko odważnych decyzji i konsekwentnego działania – przekonuje Niki Schilling, dyrektor ds. innowacji i zrównoważonego rozwoju Rituals Cosmetics.
Envirly pozyskuje 6 mln zł finansowania. Wśród inwestorów Bank BNP Paribas
Envirly - platforma do zarządzania śladem węglowym organizacji i raportowania danych niefinansowych - pozyskuje 6 mln zł finansowania. Środki zostaną przeznaczone na rozwój technologii oraz powiększenie zespołu.
Wapienne ekoigloo, czyli jak wykorzystać beton konopny
Połączenie bardzo starych metod budowania z naturalnych materiałów z zupełnie nowoczesną troską o wygodę i bezpieczeństwo to pomysł startupu Domir. Firma oferuje budowę modułowych domów kopułowych z tzw. betonu konopnego.