ZUS wzywa rodziców do zwrotu pieniędzy. Nie mieli prawa do pobierania świadczenia
Rodzice muszą zwrócić pieniądze z RKO / Fot. Freepik/senivpetroŚwiadczenia z programu Aktywny Rodzic – takie jak Aktywnie w żłobku oraz Aktywnie w domu – zastąpiły dotychczasowy rodzinny kapitał opiekuńczy oraz dofinansowanie żłobkowe. Od początku działania programu wypłacono już ponad 300 mln zł, wspierając ponad 270 tys. dzieci. Kolejne transze świadczeń będą wypłacane w grudniu, m.in.:
- 20 grudnia – "Aktywnie w żłobku";
- 30 grudnia – "Aktywni rodzice w pracy" i "Aktywnie w domu".
Zwrot nadpłaconych środków z RKO
ZUS zaznacza, że wypłata rodzinnego kapitału opiekuńczego była kontynuowana, aby zapewnić rodzicom ciągłość wsparcia finansowego. Po przyznaniu nowego świadczenia z wyrównaniem, środki z RKO wymagają rozliczenia.
Pieniądze można zwrócić w postaci jednorazowej wpłaty na rachunek, z którego pierwotnie przekazano świadczenie. W tytule przelewu należy wpisać:
- imię i nazwisko dziecka;
- numer sprawy widoczny w przelewie przychodzącym;
- okres oraz rodzaj zwracanego świadczenia (np. "zwrot RKO za okres 10 2024").
Można również odliczyć nadpłatę z takich świadczeń jak 800 plus lub inne wsparcia z programu Aktywny Rodzic. Rodzice mogą ustalić z ZUS wysokość potrąceń. Wystarczy skontaktować się z ZUS przez formularz POG.
Rezygnacja z RKO
Rodzice, którzy złożyli wniosek o nowe świadczenie z programu Aktywny Rodzic, mogą zrezygnować z dalszego pobierania RKO. Rezygnacja musi być zgłoszona przez formularz POG na PUE/eZUS, co najmniej 7 dni przed terminem kolejnej wypłaty RKO.
Co, jeśli rodzic nie otrzyma nowego świadczenia?
ZUS ostrzega, że w sytuacji odmowy przyznania świadczenia z programu Aktywny Rodzic (np. z powodu braku aktywności zawodowej jednego z rodziców), nie będzie możliwości powrotu do pobierania RKO, jeśli już raz z niego zrezygnowano. W takiej sytuacji rodzice mogą jednak ubiegać się o świadczenie Aktywnie w domu.
Zakład rekomenduje, aby rodzice poczekali na decyzję o przyznaniu nowego świadczenia, zanim dokonają rozliczenia nadpłaty z RKO.
Wnioski do programu "Aktywny rodzic"
Według szacunków "Aktywny rodzic" obejmie nawet 570 tysięcy dzieci w całej Polsce.
Wnioski do programu można składać tylko przez internet przez:
- platformy PUE ZUS,
- aplikacji mobilnej mZUS,
- bankowości elektronicznej,
- portalu Emp@tia.