Wzrost liczby uchodźców w Polsce: Rząd dosypuje miliony na pomoc socjalną dla migrantów

uchodźcy muzułmanie w zrujnowanym mieście
Palestyńscy uchodźcy, zmuszeni do opuszczenia domów po atakach armii Izraela. Fot. shutterstock. / Fot. shutterstock.
W ostatnich latach Polska doświadczyła gwałtownego wzrostu liczby cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową. Ten napływ uchodźców, szczególnie z Ukrainy, Białorusi, Bliskiego Wschodu i Afryki, wymusił na rządzie podjęcie kroków mających na celu wsparcie rosnącej liczby osób potrzebujących. Rząd zdecydował się przeznaczyć dodatkowe miliony złotych na pokrycie kosztów związanych z ich pobytem i opieką socjalną.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Problem jednak ma znacznie głębsze podłoże i stanowi wyzwanie dla polskiego systemu pomocy społecznej.

Niemal dwukrotny wzrost liczby cudzoziemców

W 2023 roku liczba osób ubiegających się o azyl w Polsce znacząco wzrosła. Jak informuje „Rzeczpospolita”, liczba cudzoziemców otrzymujących pomoc socjalną wzrosła niemal dwukrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem. Na koniec września wsparcie w Polsce otrzymywało ponad 6 tysięcy osób, podczas gdy prognozy budżetowe przewidywały pomoc dla 3,9 tysięcy . To spowodowało, że w budżecie Urzędu do spraw Cudzoziemców (UdsC) zabrakło środków na opiekę nad uchodźcami, co zmusiło rząd do interwencji.

Czytaj dalej: ZUS rozlicza obcokrajowców pobierających 500+ i od razu wstrzymuje 18 tys. świadczeń

Dodatkowe środki na pomoc socjalną dla uchodźców

Aby poradzić sobie z rosnącymi kosztami, rząd uruchomił dodatkowe środki finansowe na pokrycie deficytu. Z budżetowej rezerwy celowej zostanie przeznaczone blisko 20 milionów złotych, które mają pokryć m.in. koszty opieki medycznej oraz podstawowych potrzeb osób ubiegających się o ochronę międzynarodową - czytamy w Interii Biznes. Uchodźcy, którzy nie przebywają w państwowych ośrodkach, otrzymują miesięczne wsparcie finansowe w wysokości 750 złotych na osobę. Dla wielu tych ludzi, jest to jedyne źródło dochodu, ponieważ nie mają oni prawa do pracy na czas rozpatrywania ich wniosków .

Napływ uchodźców z Bliskiego Wschodu, Afryki oraz Ukrainy

Gwałtowny wzrost liczby cudzoziemców ubiegających się o ochronę w Polsce jest wynikiem wielu globalnych kryzysów. Szczególnie dotkliwa jest sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, gdzie tysiące osób z Bliskiego Wschodu i Afryki próbują przedostać się do Unii Europejskiej. Konflikty zbrojne, wojny domowe i prześladowania sprawiają, że uchodźcy opuszczają swoje kraje w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wzrost liczby uchodźców jest wojna w Ukrainie. Mobilizacja wojskowa na Ukrainie, która obejmuje mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat, spowodowała, że wielu Ukraińców, którzy nie chcą brać udziału w wojnie, decyduje się na ucieczkę do Polski. Również osoby z Białorusi, w związku z represjami politycznymi w kraju, szukają schronienia w Polsce.

Zatrudnianie cudzoziemców – podstawowe zasady i zmiany w prawie

Problemy z finansowaniem pomocy socjalnej dla migrantów

Pomimo dodatkowego wsparcia finansowego, polski system pomocy społecznej nie był w pełni przygotowany na tak duży napływ uchodźców. Szybko rosnące potrzeby cudzoziemców, takie jak opieka medyczna, mieszkanie i codzienne wsparcie finansowe, stawiają przed rządem wyzwanie długoterminowego rozwiązania problemu. Jak podaje Radio Zet w 2023 roku Urząd do spraw Cudzoziemców przewidywał pomoc dla 3,9 tysiąca osób, co już wówczas stanowiło wyzwanie. Jednak przy gwałtownym wzroście liczby uchodźców liczba ta szybko okazała się niewystarczająca.

W przyszłości rząd będzie musiał podjąć działania, które pozwolą na lepsze zarządzanie napływem uchodźców. Polska, będąc krajem przygranicznym Białorusi, stoi na pierwszej linii napływu migrantów i uchodźców z regionów objętych konfliktami, za sprawą celowej operacji wykonywanej przez Aleksandra Łukaszenkę na zlecenie Kremla. 

Unia Europejska w przeszłości uruchamiała różne mechanizmy wsparcia dla krajów, które były najbardziej obciążone napływem uchodźców. Warto jednak zastanowić się, czy obecny system wsparcia jest wystarczający i jakie dodatkowe kroki mogą być podjęte, aby Polska mogła sprostać wyzwaniom związanym z rosnącą liczbą uchodźców. W obliczu konfliktów zbrojnych na świecie oraz politycznych represji, liczba osób ubiegających się o azyl w Polsce może wciąż rosnąć. Polska, jako część Unii Europejskiej, musi zatem dążyć do współpracy z innymi krajami członkowskimi, aby skutecznie zarządzać napływem uchodźców i zapewnić im godziwe warunki do życia, w miarę możliwości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ