Wielki transfer w polskich finansach. Cezary Stypułkowski nowym prezesem Banku Pekao S.A.

Cezary Stypułkowski
Cezary Stypułkowski / Fot. materiały prasowe
Rada Nadzorcza Banku Pekao S.A. zdecydowała, że od 5 października 2024 r. prezesem banku będzie Cezary Stypułkowski pod warunkiem uzyskania do tego czasu zgody KNF. Przez 14 lat był prezesem mBanku. Rada wybrała także dwóch nowych wiceprezesów zarządu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

– Mamy za sobą bardzo udany proces rekrutacyjny z udziałem renomowanej firmy doradczej. Dzięki niemu pozyskaliśmy do zarządu Banku Pekao S.A. osoby o niekwestionowanej wiedzy i kompetencjach. Cieszę się na współpracę z Cezarym Stypułkowskim, który obejmie stery zarządu. Jestem przekonany, że jego energia, doświadczenie w bankowości oraz ubezpieczeniach, jak również renoma jako managera i lidera, odegrają kluczową rolę w rozwoju i transformacji grupy Pekao S.A. – komentuje Artur Olech, przewodniczący Rady Nadzorczej Banku Pekao.

Robert Sochacki złożył rezygnację z członkostwa w Radzie z dniem 9 lipca, a do 5 października będzie kierował pracami zarządu.

Powołanie nastąpiło po rozstrzygnięciu postępowania kwalifikacyjnego na stanowiska prezesa i wiceprezesów zarządu ogłoszonego 8 maja. Rada postanowiła, że postępowanie konkursowe na pozostałe stanowiska pozostaje otwarte.

Jeżeli Cezary Stypułkowski nie otrzyma zgody KNF do 5 października, to do chwili jej uzyskania będzie pełnił funkcję wiceprezesa kierującego zarządem.

Kariera Cezarego Stypułkowskiego

W latach 2010 – 2024 prezes mBank S.A.

Pełni funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Związku Banków Polskich oraz przewodniczy Sekcji Banków Dużych przy ZBP. Od 2022 zasiada w międzynarodowej radzie doradców MasterCard. W latach 2006-2010 pracował w J.P. Morgan w Londynie, gdzie od 2007 roku był dyrektorem zarządzającym banku inwestycyjnego J.P. Morgan na Europę Środkową i Wschodnią.

W latach 2003-2006 pełnił funkcję prezesa zarządu grupy PZU, a w latach 1991-2003 kierował zarządem Banku Handlowego S.A. w Warszawie. Był członkiem międzynarodowej rady doradczej zarządu Deutsche Banku, Europejskiej Rady Doradców J.P. Morgan, międzynarodowej rady doradczej INSEAD oraz członkiem Geneva Association. Od 2012 jest współprzewodniczącym Emerging Markets Advisory Council przy Institute of International Finance w Waszyngtonie – organizacji reprezentującej blisko 500 instytucji finansowych. Jest doktorem nauk prawnych Uniwersytetu Warszawskiego. W późnych latach osiemdziesiątych jako stypendysta Fullbrighta studiował na Business School Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.

Dagmara Wojnar. Życiorys

Absolwentka bankowości na Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz studiów Multinational MBA na ESADE w Hiszpanii z kwalifikacjami biegłego rewidenta oraz FCCA. Ukończyła szereg programów
rozwojowych na wiodących uczelniach biznesowych (m.in. INSEAD, London Business School). Ma ponad 20-letnie doświadczenie w sektorze finansowym, z czego ponad 10 lat w zarządzaniu
finansami banku. Pracowała dla największych instytucji bankowych w Polsce, realizując istotne dla sektora transakcje.

W latach 2022-2024 jako Partner Associate w KPMG odpowiadała za usługi doradcze dla dyrektorów finansowych. W latach 2010-2022 zarządzała obszarem Controlingu/MIS w Santander Bank Polska, gdzie realizowała wiele istotnych projektów związanych z zarządzaniem finansami. Była członkiem komitetów decyzyjnych w banku, a także członkiem Rad Nadzorczych. W latach 2000-2010 pracując w KPMG brała udział w projektach dla sektora finansowego dotyczących badania sprawozdań finansowych, wyceny do wartości godziwej portfeli kredytowych, due dilligence oraz doradztwa przy transakcjach fuzji i przejęć.

Kariera Roberta Sochackiego

Absolwent Wydziału Elektroniki na Politechnice Warszawskiej oraz Canadian Executive MBA. Dyplomowany analityk finansowy – CFA (Chartered Financial Analyst). Ukończył również IESE Business School –Advanced Management Program.

Od blisko 30 lat związany z rynkiem finansowym. Od kwietnia 2015 r. Prezes Zarządu Beta Securities Poland SA. – spółki, która wspiera rozwój funduszy ETF w Polsce. Wcześniej, w okresie od lipca 2011 roku do kwietnia 2014 roku Członek Zarządu Opera TFI SA (gdzie odpowiadał za obszar inwestycji prywatnych -private equity) oraz Opera Dom Maklerski. Od czerwca 2007 r. do czerwca 2011 r. – Wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego (odpowiedzialny za nadzór nad obszarem rynków finansowych,finansowania projektów inwestycyjnych i sprzedaży). Ponadto pracował w PKO Banku Polskim SA jako Zastępca Dyrektora Departamentu Skarbu oraz w Credit Lyonnais Bank Polska, gdzie kierował zespołem sprzedaży w Departamencie Skarbu.

Posiada wieloletnie doświadczenie w radach nadzorczych spółek kapitałowych. Zasiadał w Radach Nadzorczych spółek: Agiofunds TFI SA (członek Komitetu Ryzyka), PEKAES SA (członek Komitetu Audytu), SEKO S.A. (członek Komitetu Audytu), Krajowy Fundusz Kapitałowy SA, KUKE SA.

Od 17 kwietnia 2024 roku Członek Rady Nadzorczej Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna. Ukończył liczne szkolenia i kursy z zakresu bankowości, zarządzania i finansów. Był wykładowcą Warszawskiego Instytutu Bankowości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ