WIBOR bez zmian. Sąd w Katowicach zmienił zdanie w sprawie kredytu złotówkowego

Sąd
Sąd, fot. Shutterstock
Kredytobiorca, który sądzi się z bankiem w sprawie m.in. wskaźnika referencyjnego WIBOR, nie uniknie konieczności spłaty odsetek liczonych również od wysokości tego wskaźnika - uznał Sąd Okręgowy w Katowicach w odpowiedzi na zażalenie złożone przez bank.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przypomnijmy, w listopadzie Sąd Okręgowy w Katowicach wydał postanowienie o zabezpieczenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w złotówkach mówiące o tym, iż kredytobiorcy na czas procesu będą musieli spłacać kredyt oparty wyłącznie na marży bez uwzględnienia wskaźnika WIBOR. Postanowienie dotyczyło konkretnego kredytobiorcy w sporze z bankiem.

- Pragniemy poinformować, że w wyniku zażalenia złożonego przez pozwany bank, Sąd Okręgowy w Katowicach postanowieniem z dnia 22.12.2022 r. zmienił zaskarżone postanowienie - poinformował Związek Banków Polskich.

Sąd zmienił zaskarżone postanowienie w ten sposób, że oddalił wniosek powodów o zabezpieczenie roszczenia. Powyższe oznacza, że postanowienie o zabezpieczeniu roszczenia nie istnieje w obrocie prawnym i nie wywiera skutków. W związku z tym kredytobiorcy zobowiązani są do dokonywania dalszej spłaty kredytu na dotychczasowych zasadach, czyli z uwzględnieniem kluczowego wskaźnika referencyjnego WIBOR w racie kredytu.

- Mieliśmy do czynienia szereg nadinterpretacji, że mamy nowe zasady spłaty kredytów hipotecznych. Tymczasem na skutek zażalenia Sąd uchylił zabezpieczenie - powiedział Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich. - Kredytobiorcy są zobowiązani do spłaty kredytu tak, jak dotychczas, czyli w oparciu o raty kredytowe uwzględniające WIBOR jako kluczowy wskaźnik referencyjny - dodał.

Co to oznacza w praktyce? Dla praktycznie wszystkich kredytobiorców, nic. W powyższej sprawie kredytobiorcy będą musieli spłacać cały kredyt - do momentu wydania wyroku przez sąd. 

WIBOR zostanie zastąpiony

Docelowo wskaźnik WIBOR i tak zostanie zastąpiony w umowach kredytowych. Jak wynika z opublikowanej "mapy drogowej", WIBOR zostanie zastąpiony wskaźnikiem WIRON. Nie będzie to zupełnie nowy twór - metoda jego liczenia będzie identyczna, jak obecnie WIRD, czyli Warszawski Indeks Rynku Depozytowego.

Instytucje finansowe będą mogły wykorzystać WIRON w ofercie kredytów dla klientów detalicznych w 2024 roku. WIRON dla przedsiębiorców zostanie udostępniony wcześniej, bo już w 2023 roku. Od początku 2025 roku obliczanie stóp WIBOR zostanie definitywne zakończone. Wyliczaniem WIRON-u, podobnie jak obecnie WIBOR-u, zajmie się GPW Benchmark.

ZOBACZ RÓWNIEŻ