Koniec WIBOR-u już bliski. Od 2025 roku GPW przestanie publikować jego poziom

Komisja Nadzoru Finansowego
Komisja Nadzoru Finansowego, fot. Shutterstock
Już od przyszłego roku instytucje finansowe będą mogły korzystać ze wskaźnika, który zastąpi obecny WIBOR - poinformowała KNF. Definitywny koniec WIBOR-u zaplanowano na przełom 2024 i 2025 roku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak wynika z opublikowanej "mapy drogowej", WIBOR zostanie zastąpiony wskaźnikiem WIRON. Nie będzie to zupełnie nowy twór - metoda jego liczenia będzie identyczna, jak obecnie WIRD, czyli Warszawski Indeks Rynku Depozytowego.

WIRON zastąpi WIBOR

Instytucje finansowe będą mogły wykorzystać WIRON w ofercie kredytów dla klientów detalicznych w 2024 roku. WIRON dla przedsiębiorców zostanie udostępniony wcześniej, bo już w 2023 roku. Od początku 2025 roku obliczanie stóp WIBOR zostanie definitywne zakończone. Wyliczaniem WIRON-u, podobnie jak obecnie WIBOR-u, zajmie się GPW Benchmark.

W odróżnieniu od WIBOR-u, WIRON ma odzwierciedlać realne transakcje między insytucjami finansowymi (na bazie depozytów jednodniowych). Stopa procentowa ustalana w perspektywie trzech lub sześciu miesięcy będzie ustalana na bazie sumy stawek z odpowiednio długiego okresu.

Co się stanie z kredytami, które obecnie korzystają ze stawki WIBOR? Zgodnie z planem, minister finansów wyda rozporządzenie, które zobowiąże instytucje finansowe do konwersji istniejących umów i instrumentów stosujących WIBOR, z uwzględnieniem zasad określonych w rozporządzeniu. Stanie się to w 2025 roku. Jedną z zasad ma być spread korygujący między wskaźnikami - jego wysokość poznamy w 2023 roku. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ