Premier ogłasza likwidację WIBOR-u od 2023 roku. To element szerszej akcji wsparcia kredytobiorców

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki, fot. Shutterstock
Między innymi likwidację WIBOR-u oraz zastąpienie tego wskaźnika innym zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w czasie wystąpienia na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Czteropunktowy plan dla kredytobiorców zakłada także wakacje kredytowe dla wszystkich.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że rząd chce pomóc zwykłym ludziom, którzy zmagają się z podwyżkami kredytów. W związku z tym ogłoszony został czteropunktowy plan. Z punktu widzenia przedsiębiorców najważniejszym pomysłem jest planowana likwidacja wskaźnika WIBOR.

Co zamiast WIBOR?

Premier ogłosił, że od 1 stycznia 2023 roku rząd narzuci obowiązek posługiwania się inną stawką, niż WIBOR. Ma być on "znacząco korzystniejszy dla kredytobiorców". Więcej szczegółów póki co nie znamy. Nie wiadomo również, czy odejście od WIBOR-u dotyczy wyłącznie kredytobiorców posiadających kredyt hipoteczny, czy też przedsiębiorców.

Oprócz tego premier zadeklarował uruchomienie dostępnych dla wszystkich kredytobiorców wakacji kredytowych. Według Morawieckiego w 2022 i 2023 r. jedna rata kredytowa w kwartale zostanie przesunięta do spłaty bez odsetek. W tych dwóch latach będzie to łącznie 8 rat kredytowych. Premier wyjaśniał, jak ma to działać: - Jeżeli ktoś płaci dziś ratę kredytową na przykład 1500 zł i ta rata została podniesiona na 2400 zł – o 900 zł załóżmy – to cztery razy w roku, ta rata kredytowa 2400 zł będzie przesunięta do spłaty bez odsetek – powiedział.

Fundusz wsparcia kredytobiorców

Premier przypomniał także o możliwości korzystania z "funduszu wsparcia kredytobiorców". Obejmuje on kredytobiorców, którzy spełniają co najmniej jedno z trzech kryteriów: co najmniej jedena osoba jest bezrobotna, rata kredytu przekracza 50 proc. dochodu albo miesięczny dochód na jedną osobę pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie przekracza: 1552 zł w gospodarstwie jednooosobywm i 1,2 tys. złotych w gospodarstwie wielooosobowym. 

Oprócz tego powstać ma specjalny fundusz umacniający odporność całego sektora bankowego, wart 3,5 mld zł. Środki mają pochodzić z zysków banków komercyjnych.

Jak zadeklarował Morawiecki, propozycje zostały już skonsultowane z bankami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY