Banki reagują na decyzję sądu. "Oczekiwanie na usunięcie WIBORu z umów jest mocno nierealistyczne"

WIBOR
WIBOR, fot. Shutterstock
Dr Tadeusz Białek, Wiceprezes Związku Banków Polskich, w komentarzu odniósł się do niedawnego postanowienia sądu w Katowicach, który zdecydował o zmianie w spłatach kredytu hipotecznego. Klient ma spłacać tylko ratę kapitałową i odsetkową, ale opartą o marży, bez WIBOR-u.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Chodzi o postanowienie Sądu Okręgowego w Katowicach o zabezpieczenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w złotówkach mówiące o tym, iż kredytobiorcy na czas procesu będą musieli spłacać kredyt oparty wyłącznie na marży bez uwzględnienia wskaźnika WIBOR. 

Jak twierdzi ZBP, "w związku z tym powstało sporo pytań i nadinterpretacji tego postanowienia".

To koniec WIBORu?

Jak twierdzi Tadeusz Białek, postanowienie nie jest wyrokiem, przez co usunięcie WIBORu nie jest ostateczną decyzją, tylko czasowym uregulowaniem spłaty zobowiązania do czasu zakończenia procesu. - Nie jest to stwierdzenie, że sąd uważa, że WIBOR jest nieprawidłowy, a takie informacje pojawiają się w przestrzeni publicznej. Te informacje są nieprawdziwe. Posługiwanie się takimi tezami to skrajne nadużycie. Na ten moment nie ma żadnego wyroku, który odnosiłby się do problematyki wskaźnika WIBOR. Przypominam, że WIBOR jest w pełni licencjonowanym, administrowanym i uznanym przez organy sieci bezpieczeństwa finansowego (Komitet Stabilności Finansowej, Komisja Nadzoru Finansowego) wskaźnikiem referencyjnym, który spełnia wszystkie wymogi płynące z unijnych regulacji, w tym rozporządzenia BMR - tłumaczy.

Jak zaznacza, opieranie swojej strategii na prawdopodobieństwie, że Sąd usunie z umowy wskaźnik WIBOR, dla którego dodatkowo przewidziany jest obecnie dwuletni okres tranzycji na nowy wskaźnik WIRON, jest w praktyce mocno nierealistycznym oczekiwaniem. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ