Warsaw Equity Group zmienia strategię inwestowania. Teraz stawia na technologie związane z klimatem i software house’y

fot. Freepik
fot. Freepik
Warsaw Equity Group (WEG) nie chce już wykorzystywać swojego doświadczenia funduszu private equity na rynku VC. Po raz kolejny aktualizuje strategię i teraz pomoże większym spółkom we wzroście, ale nie będzie ich szukać na giełdzie. WEG chce zainwestować w nowym rozdaniu 30 mln euro.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

— Interesują nas przede wszystkim technologie klimatyczne — związane np. z recyklingiem i odnawialnymi źródłami energii — oraz software house’y z własnymi produktami jak w przypadku Piwika Pro i Occubee. Z racji doświadczenia bliskie są nam szczególnie takie obszary jak przemysł 4.0, IoT oraz automatyzacja, ale nie ograniczamy się do nich — powiedział z rozmowie z Pulsem Biznesu Krzysztof Dziewicki, prezes Warsaw Equity Group.

Większe spółki, mniejsze tempo

Według poprzedniej filozofii inwestowania WEG koncentrował się na spółkach z rocznymi przychodami  od 500 000 euro i dynamiką ok. 100%, a teraz szuka przedsiębiorstw z 2-20 mln euro przychodów i dynamiką 20-30%. 

Wcześniej fundusz inwestował 1-10 mln euro, natomiast teraz na inwestycje przeznaczy 4-15 mln euro obejmując każdorazowo 20-70% pakiet udziałów. – Najczęściej będą to pakiety mniejszościowe, ale w szczególnych przypadkach, np. wykupów menedżerskich, dopuszczamy większościowe. Ponadto część naszej inwestycji będzie przeznaczana na dokapitalizowanie, nie chcemy wyłącznie odkupywać udziałów — dodał prezes WEG. Oczywiście najbardziej istotnym czynnikiem będzie rentowność po odliczeniu kosztów związanych z ekspansją.

WEG chce być ostatni wśród inwestujących

Idealna spółka dla WEG powinna mieć już na pokładzie inwestorów finansowych. Sam fundusz planuje zostać ostatnim inwestorem, zanim spółka dojrzeje do przejęcia przez inwestora finansowego lub strategicznego albo wejdzie na giełdę. Inną możliwą opcją będzie inwestycja, gdy sukcesor do kontynuowania biznesu będzie potrzebował wsparcia finansowego. 

WEG był przez pewien czas funduszem growth equity wspierającym startupy w fazie ekspansji. Nowa strategia WEG związana jest między innymi z osłabieniem koniunktury rynku VC i nadchodzącym wzrostem konkurencyjności wśród funduszy inwestujących na wczesnym etapie, wspieranych przez PFR. Fundusz nie chce korzystać z prywatnego kapitału zewnętrznego, poza dofinansowaniami prac B+R przez spółki portfelowe. Partnerzy funduszu przyznali, że WEG nie był pierwszym wyborem dla startupowców, a oni sami przekonali się, że są w stanie wnieść większą wartość dopiero na późniejszym etapie rozwoju firmy. Obecnie wartość swojego portfela 12 spółek WEG wycenia na 170 mln euro.

Warsaw Equity Group jest zainteresowany spółkami z Polski i całego obszaru CEE, ale również z krajów bałtyckich, Czech czy Rumunii. Nie wyklucza także inwestycji w Europie Zachodniej.

Ostatni mariaż z VC

W marcu tego roku WEG zainwestował w Vireo Ventures – fundusz zasilający startupy na wczesnym etapie rozwoju i koncentrujący się na rozwiązaniach dekarbonizacji w obszarach dostaw energii, mobilności, miast i budynków, logistyki i przemysłu. 

Wcześniej, w 2022 r. WEG zainwestował w Inovo VC i Market One Capital, a w 2023 r. w Startup Wise Guys. Inwestycja w Vireo Ventures to ostatnia inwestycja WEG w fundusz VC. ZOBACZ RÓWNIEŻ