Duża runda finansowania Contec. 70 mln finansowania m.in. od spółki Pruszyński

Krzysztof Wróblewski - CEO Contec i Krzysztof Prus
Krzysztof Wróblewski - CEO Contec i Krzysztof Pruszyński
Spółka Contec, która zajmuje się odzyskiwaniem surowców przemysłowych ze zużytych opon, pozyskała 23 mln zł od spółki Pruszyński, zamykając całą rundę kwotą 70 mln zł. Dodatkowe finansowanie umożliwi dalsze skalowanie działalności i rozwój technologii.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Kapitał pozyskany w pierwszym etapie rundy (lead investor - HiTech ASI, którym zarządza VINCI – spółka zależna Banku Gospodarstwa Krajowego oraz follow-on od dotychczasowego akcjonariusza Warsaw Equity Group) pozwoli rozbudować zakład w Szczecinie. Natomiast środki pozyskane w drugim etapie od kolejnych inwestorów - Pruszyński Sp z o. o., oraz Mariusza Machcińskiego przeznaczone zostaną na dalszą ekspansję - kupno działek pod kolejne zakłady, oraz intensyfikację działań badawczo-rozwojowych. 

Contec ma pieniądze na rozwój

 - To jedna z największych inwestycji w sektor Clean Tech w Europie w 2023 roku. – mówi Krzysztof Wróblewski, Prezes Zarządu Contec. - Dziś nikt już nie ma wątpliwości, że ponowne wykorzystanie surowców to konieczność, a gospodarka cyrkularna to nowa rzeczywistość, posiadająca zarazem olbrzymi potencjał biznesowy. My jako Contec jesteśmy partnerem przyspieszającym zieloną transformację i zamykanie obiegu surowców. Cieszę się, że inwestorzy widzą potencjał Spółki i podzielają naszą wizję wykorzystywania opon niezdatnych do dalszej eksploatacji jako zrównoważonych surowców dla przemysłu – dodaje.  

Jak tłumaczy firma, oferowane przez Contec produkty charakteryzują się zdecydowanie mniejszym śladem węglowym, tym samym wspierając realizację strategii ESG globalnych koncernów. Dla przykładu - czołowi producenci opon deklarują wprowadzenie przynajmniej 30% zrównoważonych surowców w swoich produktach do 2030 roku.  

 - Chcemy być częścią gospodarki cyrkularnej – inwestycja w spółkę Contec to kolejny etap tego planu. Konsekwentnie zmieniamy swoje otoczenie i działania w kierunku energii odnawialnej i recyklingu. Niwelujemy swój ślad węglowy m.in. poprzez przekierowanie choć części swoich wyrobów do sektora ekowydajnego budownictwa. W 2019 roku spółka należąca do Grupy Pruszyński uruchomiła linię do produkcji konstrukcji pod panele fotowoltaiczne, a ostatnią naszą inwestycją jest rozpoczęcie budowy farmy wiatrowej Żechlinek. Jest to perspektywa na rozwinięcie się w kierunku źródeł energii odnawialnej, nawet jeśli nasza produkcja obejmuje wyroby ze stali- tłumaczy Krzysztof Pruszyński, twórca marki Blachy Pruszyński. 

 3-krotne zwiększenie mocy produkcyjnych i nowe lokalizacje 

Finalizacja prac nad rozbudową zakładu pozwoli Spółce nominalnie przetwarzać 33 tys. ton zużytych opon rocznie. Modernizacja, której ukończenie planowane jest w pierwszej połowie 2024 roku, zwiększy możliwości produkcyjne odzyskanej sadzy technicznej oraz oleju popirolitycznego. Firma zamierza również zakupić działki pod kolejne zakłady produkcyjne - rozważane są lokalizacje zarówno na terenie kraju, jak i za granicą. Planowane są także inwestycje w rozbudowę laboratorium oraz realizacja projektów badawczych. 

Jak dodaje Wróblewski: Odzyskana sadza techniczna wytwarzana w autorskiej technologii Molten cechuje się mniejszym o ponad 80% śladem węglowym od jej konwencjonalnego odpowiednika. Właśnie dlatego wiele firm widzi w nas partnera, wspierającego je w drodze do tworzenia zrównoważonych produktów. Naszą sadzę wykorzystać bowiem można w branży oponiarskiej, wyrobów gumowych, ale także jako pigment w sektorze tworzyw sztucznych. Z kolei wspomniany olej popirolityczny znajduje swoje zastosowania w przemyśle chemicznym i rafineryjnym. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ