W tych zawodach zarobisz więcej niż 100 zł na godzinę

fot. Freepik
fot. Freepik
W jakich zawodach można zarabiać powyżej średniej krajowej? Lista specjalizacji, w których oferowane są wysokie stawki jest coraz dłuższa. Co więcej, większość tych prac można wykonywać z dowolnego miejsca na świecie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Po ogłoszeniu informacji przez Główny Urząd Statystyczny o wysokości średniej krajowej (8409,00 zł brutto), pojawiło się wiele głosów, że tak naprawdę niewiele osób jest w stanie tyle zarobić.

Gdzie są najlepsze stawki?

Tymczasem według danych Freelancehunt lista specjalizacji, w których można zarobić dobre pieniądze jest długa. Specjaliści zajmujący się tworzeniem botów, projektowaniem stron internetowych czy też reklamą w mediach społecznościowych mogą liczyć na stawkę godzinową między 40 a 110 zł. Na najwyższe kwoty mogą liczyć eksperci znający się na blockchain, uczeniu maszynowym, reklamie wideo czy też oferujący usługi lektorskie.

Według danych portalu, rok do roku wzrasta zapotrzebowanie właśnie na tego typu usługi.

- Analizując nasze dane, zauważyliśmy, że w porównaniu do 2022 roku, w 2023 znacząco wzrosła liczba ogłoszeń z ofertami dotyczącymi pracy dla specjalistów zajmujących się programowaniem, marketingiem cyfrowym czy też projektowaniem graficznym. Powoli przybywa również specjalistów w tych obszarach - opowiada Valentin Zuzin, prezes zarządu Freelancehunt.

Grafika: Średnie stawki godzinowe dla specjalistów w najpopularniejszych specjalizacjach. Dane Freelancehunt.


Praca z dowolnego miejsca

Co ważne, w większości prace te można wykonywać pracując hybrydowo lub zdalnie.

Jak wynika z raportu Zetki o Zetkach, opracowanego przez Uniwersytet SWPS i agencję They.pl, pokolenie Z jest przedsiębiorcze i aż 43% z nich planuje w przyszłości założyć własną firmę lub jednoosobową działalność.

– Rynek pracy dynamicznie przechodzi do świata online i w najbliższych latach ten wzrost będzie coraz bardziej widoczny. Także wiele osób z pokolenia Z rozważa możliwość pracy na zasadzie freelancingu, ponieważ pozwala to zarabiać pieniądze z dowolnej lokalizacji i oferuje pełną wolność w wyborze klientów, harmonogramu pracy oraz poziomu wynagrodzenia - mówi Valentin Zuzin.

Wiele zawodów, w których można dobrze zarobić to nowe specjalizacje. A konkurencja w nowych obszarach jest zazwyczaj niższa, co ułatwia zdobycie cennego doświadczenia i nawiązanie współpracy z interesującymi klientami. Jest to więc dobry moment na naukę nowych programów i rozwiązań.

– Freelancing umożliwia pracę nie tylko w swobodnym formacie i miejscu wygodnym dla specjalisty, ale również samodzielne wybieranie projektów i zadań. To właśnie z powodu nadmiernej biurokracji i braku możliwości pracy nad interesującymi zadaniami specjaliści przechodzą na freelancing - podkreśla Valentin Zuzin.

Myśląc o wysokich zarobkach, warto rozwijać się w obszarach, w których rośnie zapotrzebowanie na specjalistów. Nawet początkujący mogą tu liczyć na dobre stawki.

Sprawdź także: Przepis na jednorożca. Czy ElevenLabs powstał na jego podstawie?Jak zabezpieczyć się prawnie na wypadek konfliktu ze wspólnikiem?

Jak zabezpieczyć się prawnie na wypadek konfliktu ze wspólnikiem?

W praktyce biznesowej można wielokrotnie spotkać się z sytuacją, kiedy strony (wspólnicy), ustalając treść umowy spółki pomijają w niej kwestie ustanowienia zabezpieczeń na wypadek ewentualnych konfliktów między wspólnikami. Czy można się przed tym zabezpieczyć? Odpowiada Paulina Sobieska, radca prawny z kancelarii WP Law.

ZOBACZ RÓWNIEŻ