W jakich branżach będą zatrudniać w 2025? Wybija się sektor, który przechodził ostatnio kryzys
Raport wskazuje, że największe przedsiębiorstwa są najbardziej skłonne do zwiększania zatrudnienia. / fot. freepikWedług danych GUS, wskaźnik wolnych miejsc pracy w III kwartale wyniósł 0,93%, co oznacza wzrost o 0,04 pkt proc. zarówno w porównaniu do poprzedniego kwartału, jak i analogicznego okresu w 2023 r. Najwięcej wakatów odnotowano w sektorze budownictwa, gdzie wskaźnik osiągnął 1,80%. Wzrost liczby wolnych miejsc pracy był również szczególnie widoczny w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej, gdzie wskaźnik zwiększył się o 0,49 pkt proc., osiągając poziom 1,56%.
Spadki w branży IT i komunikacji
Nie wszystkie sektory zanotowały wzrost. W dziedzinie informatyki i komunikacji wskaźnik wolnych miejsc pracy obniżył się o 0,40 pkt proc., do 1,49%. To sygnał, że dynamicznie rozwijające się wcześniej obszary mogą przechodzić okres przejściowego wyhamowania.
Plany rekrutacyjne na I kwartał 2025 r.
Z raportu ManpowerGroup wynika, że w pierwszych trzech miesiącach 2025 r. 35% polskich firm planuje zwiększać zatrudnienie, podczas gdy 19% rozważa redukcje, a 44% nie przewiduje zmian. Prognoza netto zatrudnienia wyniosła +15%, co oznacza lekki spadek o 1 pkt proc. kwartał do kwartału i 2 pkt proc. rok do roku.
Branże z największym popytem na pracowników
Największe zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłasza branża IT, gdzie prognoza netto zatrudnienia wyniosła aż 25%. Równie wysokie plany mają firmy z sektora transportu, logistyki i motoryzacji (+22%), a także finansów i nieruchomości (+17%). Z kolei stagnację odnotowano w branży energetyki i surowców, gdzie wskaźnik wyniósł 0.
Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce, podkreślił, że dynamiczne plany rekrutacyjne w IT wynikają z otwarcia nowych projektów i inwestycji technologicznych. – Mimo wcześniejszych wyzwań branża IT odzyskuje tempo, a Polska wciąż pozostaje atrakcyjną lokalizacją dla inwestorów – zauważył Walenczak.
Regionalne zróżnicowanie na rynku pracy
Optymistyczne plany rekrutacyjne dominują w regionach południowych (+23%), północno-zachodnich (+18%) oraz północnych (+15%). Najsłabsze prognozy zatrudnienia odnotowano na wschodzie kraju (+8%), choć i tam utrzymano dodatni trend.
Duże firmy liderami zatrudnienia
Raport wskazuje, że największe przedsiębiorstwa (zatrudniające 1000–4999 pracowników) są najbardziej skłonne do zwiększania zatrudnienia, z prognozą na poziomie +26%. Najmniejsze potrzeby zgłaszają firmy średniej wielkości (250–999 pracowników) z prognozą jedynie +6%.
Europa wyprzedza Polskę
Prognozy dla regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) wskazują na średni wynik +19%, co stawia Polskę na 16. miejscu. Największe zapotrzebowanie na pracowników odnotowano w Południowej Afryce (+31%) oraz w Holandii i Szwajcarii (+29%).
Stabilność z elementami niepewności
Zdaniem ekspertów, choć rynek pracy w Polsce pozostaje stabilny, pracodawcy muszą być przygotowani na ewentualne zmiany w otoczeniu gospodarczym i geopolitycznym. Jak zauważyła Agnieszka Adamiec z Manpower, obecne prognozy wskazują na umiarkowany optymizm, jednak ostatnie lata pokazały, że sytuacja może zmienić się niespodziewanie.