W biznesie. Luty 2022

Polska stolicą zabawek
Polska stolicą zabawek, fot. Shutterstock
Najnowsze informacje i wiadomości ze świata biznesu.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 2/2022 (77)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Święty Mikołaj jest Polakiem! 

Polska stała się dziewiątym światowym eksporterem zabawek! Jak co roku branża zabawkarska zanotowała duże wzrosty w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, co posłużyło jako świetna okazja do podsumowań rynku. 

I tak okazało się, że pod względem eksportu zabawek w Unii Europejskiej wyprzedzają nas tylko Czechy, Niemcy i Holandia. Nad Wisłą produkowane są min. klocki, pluszaki, układanki, samochodziki i lalki. Największym odbiorcą polskich zabawek są Niemcy, za nimi plasują się Czechy, Węgry i Francja. Poza Unią naszymi zabawkami najchętniej bawią się Amerykanie i Rosjanie.

Choć statystyki dotyczą zabawek klasycznych, coraz lepiej radzimy też sobie z przeznaczonym dla dzieci sprzętem elektronicznym. Polska jest trzecim na świecie eksporterem konsol i sprzętu do gier. 

Liczba

807,8 mln euro – taka jest wartość polskich zabawek sprzedanych za granicę 

138 – do tylu państw wysyłaliśmy polskie zabawki

-----------------------------------------------------------

Korporacje bogatsze niż państwa

W okresie pandemii wartość największych spółek technologicznych na amerykańskiej giełdzie bardzo wzrosła.

W efekcie ich wyceny przekraczają PKB coraz większej liczby państw, także tych rozwiniętych. Ekonomiczna siła spółek GAFAM (skrót od pierwszych liter nazw korporacji: Google, Amazon, Facebook, Apple i Microsoft) powoduje, że mają one też coraz większe znaczenie polityczne i w pewnych dziedzinach skutecznie konkurują z suwerennymi państwami.   

W minionym, pandemicznym roku największe wzrosty odnotował Google (ok. 70 proc.), Microsoft (ponad 50 proc.) oraz Apple (ok. 30 proc.). Dzięki temu na przykład wartość 

Apple’a w grudniu 2021 r. przekroczyła PKB Francji, co wielu analityków uznało za symbol.

Wartość spółek i PKB państw

Stany Zjednoczone 20,89 bln dol.

Chiny 14,72 bln dol.

Niemcy 3,85 bln dol.

Apple 2,89 bln dol.

Francja 2,63 bln dol.

Microsoft 2,51 bln dol.

Google 1,95 bln dol.

Amazon 1,74 bln dol.

Korea Południowa 1,64 bln dol.

Kanada 1,64 bln dol.

Facebook 0,93 bln dol.

Polska  0,60 bln dol.

-----------------------------------------------------------

CYTAT MIESIĄCA

Czeka nas największa od ponad 100 lat transformacja przemysłu i gospodarki. Za nami 250 lat, w których dobrobyt opierał się na spalaniu węgla, ropy i gazu. Teraz błyskawicznie musimy się wycofać z paliw kopalnych

Olaf Scholz, nowy kanclerz Niemiec

-----------------------------------------------------------

Kuchnia Polska w koronie

Podczas pandemii koronawirusa Polacy jedzą zdrowiej niż wcześniej – wynika z badań CBOS. Zmianę nawyków żywieniowych w tym okresie zadeklarowało ponad 40 proc. badanych, z czego prawie połowa przyznała, że jadała zdrowiej, a co czwarta osoba, że spożywa obecnie mniej mięsa. Inne zdrowe nawyki, których się ostatnio dorobiliśmy, to m.in. spożywanie mniejszej ilości cukru, jedzenie większej ilości warzyw, a także ograniczenie dziennej liczby przyjmowanych kalorii. Niewykluczone, że wpływ na tę sytuację miał fakt, że więcej przebywaliśmy w domu, mogliśmy więc sami przygotowywać posiłki. Tym bardziej że gastronomia była przez dużą część pandemicznego okresu zamknięta. Fakt, że mieliśmy kłopoty z uprawianiem sportu (zamknięto wszak siłownie czy baseny), sprawił też, że zwróciliśmy baczniejszą uwagę na to, jak się odżywiamy. Znacznie zwiększyła się też oferta polskich sklepów dotycząca produktów wegetariańskich, wegańskich i uwzględniających zdrowe nawyki żywieniowe. 

Liczby

2 proc. – o tyle wzrosła w pandemii liczba wegan

1,36 mld zł – tyle wyniosła wartość polskiego rynku żywności ekologicznej

-----------------------------------------------------------

Prąd z siłowni

Tysiące godzin pedałowania na stacjonarnym rowerku, biegania na bieżni czy wiosłowania na urządzeniu do ćwiczenia mięśni rąk. To niewyobrażalna energia, którą wytwarzają osoby korzystające z klubów fitness. Przedsiębiorstwo SportsArt ma pomysł, jak to wykorzystać. Chce, by kluby fitness stały się minielektrowniami. Innowacyjne rozwiązanie zaproponowane przez tę zlokalizowaną na Tajwanie firmę pozwoli zamieniać 74 proc. energii wytwarzanej przez człowieka podczas wysiłku fizycznego na elektryczność, która w ostatnim czasie jest niezwykle cenna. Jako zachęta do ćwiczeń na sprzęcie wytwarzającym prąd mają służyć niewielkie nagrody finansowe dla najbardziej wytrwałych amatorów fitnessu. 

SportsArt na sportowym rynku obecny jest od ponad 30 lat i posiada swoje przedstawicielstwa w 80 krajach na świecie, w tym także w Polsce. Niewykluczone więc, że nowe rozwiązania zobaczymy również nad Wisłą. 

-----------------------------------------------------------

Człowiek-Pająk milionerem

Jedna kartka z komiksu warta 3,36 mln dol.? Tak, pod warunkiem, że jest to strona albumu „Spider-Man” z 1984 r. Sprzedano ją za taką właśnie kwotę na aukcji przeprowadzonej w czasie pierwszego dnia czterodniowej imprezy komiksowej Heritage Auctions w Dallas. W ten sposób „Spider-Man” stał się najcenniejszą na świecie stroną oryginalnych komiksów. Rekord ten potwierdza, że komiksy stają się pełnoprawnymi uczestnikami rynku sztuki. Jak poinformował media Joe Maddalena, wiceprzewodniczący domu aukcyjnego Heritage Auctions, na świecie jest tylko jeden egzemplarz sprzedanego na aukcji rysunku.

Liczba 

657 tys. dol. – tyle wynosiła rekordowa cena, za jaką sprzedano jedną stronę komiksu. Był to egzemplarz kultowego „Hulka” wydawnictwa Marvel Comics

-----------------------------------------------------------

Drogi jak Polak

Dwie trzecie polskich firm nie może się wystarczająco rozwijać z powodu braku pracowników – wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK). Ponad 64 proc. przedsiębiorstw wskazało, że rosnące koszty zatrudnienia mają dla nich duże lub bardzo duże znaczenie. Na zbyt drogich pracowników narzekają głównie przedsiębiorstwa usługowe (70 proc.), branża transportowo-logistyczna (69 proc.) oraz firmy budowlane (69 proc.). Te ostatnie przeżywają ostatnio prawdziwy boom, gdyż Polacy, korzystając z pandemii, zaczęli masowo robić remonty, częściej też inwestują w mieszkania jako lokaty kapitału. W budowlance trudno jest też zastąpić człowieka automatem czy robotem. 

LICZBY

33 proc. – tylu pracodawców planuje podnieść płace w najbliższych trzech miesiącach

18 proc. – tyle firm chce zwiększyć zatrudnienie

-----------------------------------------------------------

Polski Ład oszczędzi bogatych

Mimo zmian podatkowych wprowadzonych przez Polski Ład najbogatsi Polacy będą nadal płacili stosunkowo niskie podatki w porównaniu do europejskiej średniej – wynika z zestawienia, które opracował Polski Instytut Ekonomiczny. 

Według wyliczeń PIE stawka podatku PIT dla wysokich dochodów (32 proc.) jest jedną z niższych w Europie. Unijna średnia wynosi bowiem 39 proc. W Polsce, w porównaniu do innych państw, osoby o wysokich dochodach w relatywnie małym stopniu uczestniczą też we współfinansowaniu publicznego budżetu. – Można więc powiedzieć, że biedniejsi tracą u nas podwójnie: na stosunkowo wysokich dla nich podatkach oraz na niższym poziomie redystrybucji niż w bogatszych krajach UE – zauważają w raporcie eksperci Instytutu.

-----------------------------------------------------------

INWESTYCJA MIESIĄCA

Nusantara 

Tak ma się nazywać przyszła stolica Indonezji. Tamtejszy rząd właśnie ujawnił to na specjalnej konferencji prasowej. Nowa stolica będzie wybudowana od podstaw na wyspie Borneo. Koszty miasta szacuje się na 466 bln rupii, czyli 32 mld dol. Nusantara (nazwa planowanej metropolii oznacza „archipelag”) zastąpi zatłoczoną i mało ekologiczną Dżakartę. Ma w niej zamieszkać ok. 6 mln osób.

-----------------------------------------------------------

Ile kosztują nas wypadki

Aż 60 mld zł rocznie kosztują nas jako społeczeństwo wypadki i kolizje drogowe – wynika z analizy Krajowej Rady Bezpieczeństwa. To około 3 proc. polskiego PKB. Eksperci policzyli nie tylko bezpośrednie koszty wypadków, ale też leczenie szpitalne ofiar, koszty pracy służb drogowych, wypłaty zasiłków, ale także utracone korzyści związane ze śmiercią lub kalectwem pracowników. Polska ma niemal najwyższą liczbę wypadków w Unii Europejskiej – przed nami są tylko Łotwa i Bułgaria. Na szczęście sytuacja nieco się poprawia – w 2021 r. na drogach zginęła najniższa liczba osób od lat. Według specjalistów to efekt nowych przepisów dotyczących m.in. pierwszeństwa pieszych. Od 1 stycznia wszedł też w życie nowy taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości (maksymalna kara została podniesiona z 500 zł do nawet 5 tys. zł).

Liczba

32,9 mld zł – tyle wynoszą straty polskiej gospodarki z powodu wypadków drogowych

-----------------------------------------------------------

Edu-biznes

W ostatnich latach prywatna edukacja staje się coraz ważniejszą dziedziną gospodarki – wynika z danych GUS. Z roku na rok coraz więcej gospodarstw domowych wydaje na prywatne usługi oświatowe duże kwoty. Średnie miesięczne wydatki na naukę dzieci są także coraz wyższe – o ile w 2010 r. było to zaledwie 16 zł miesięcznie, o tyle w 2020 r. – już 41 zł. Kwoty te wydają się małe, ale to efekt statystyczny. Zdecydowana większość rodzin po prostu nie korzysta z prywatnych usług edukacyjnych. Jednak ci, którzy płacą za szkołę czy korepetycje – wydają na ten cel średnio 615 zł. 

To aż sześciokrotnie więcej niż 10 lat temu. Zdaniem ekspertów, taki wzrost oznacza, że najbogatsi decydują się na całkowicie prywatne kształcenie swoich dzieci. W przyszłości może to mocno pogłębić nierówności społeczne.

-----------------------------------------------------------

Mobilny jak bezrobotny

Osoby bezrobotne w Polsce coraz częściej deklarują gotowość zmiany miejsca zamieszkania w celu znalezienia lub podjęcia pracy. O ile w 2017 r. 70 proc. osób bez zatrudnienia mówiło, że skłonnych jest do przeprowadzki, o tyle w 2020 r. – już 78 proc. Najchętniej „za chlebem” przenieślibyśmy się gdzieś niedaleko – np. do innej miejscowości w tym samym województwie (74 proc.). Wyjazd na stałe do innego regionu Polski to już większe wyzwanie – rozważa to zaledwie 6,5 proc. bezrobotnych Polek i Polaków. Dokładnie tyle samo mogłoby wyjechać do innego kraju Unii Europejskiej. Co ciekawe – gotowość wyjazdu za granice od 2017 r. zmalała (o 2 p.p.) 

TOP3

Najbardziej mobilni bezrobotni mieszkają w województwach: warmińsko-mazurskim, podkarpackim, kujawsko-pomorskim

Najmniej mobilni bezrobotni mieszkają w województwach: łódzkim, podlaskim, śląskim

-----------------------------------------------------------

Mit koronainnowacji

Panuje powszechne przekonanie, że pandemia gwałtownie przyspieszyła innowacyjność przedsiębiorstw. Badanie przeprowadzone przez PIE pod koniec ubiegłego roku pokazuje, że to w znacznej mierze mit. Jedynie niewielki odsetek przebadanych firm wskazuje, że większe inwestycje w nowoczesne technologie to wynik covidu.  

Mało tego: sporo firm, zwłaszcza małych i średnich, w wyniku pandemii zmniejszyło inwestycje w tej dziedzinie. Tylko niecałe 1 proc. przedsiębiorstw wskazuje, że w 2021 r. zwiększyły się u nich inwestycje na roboty, chmurę obliczeniową, automatyzację pracy biurowej czy systemy do analizy danych. – Owszem, pandemia w niektórych branżach stała się impulsem modernizacyjnym, jednak w skali całej gospodarki dominuje ostrożność wynikająca z niepewności co do dalszego rozwoju sytuacji i obostrzeń w Polsce – przekonują eksperci Instytutu.

-----------------------------------------------------------

WYGRANA

Magda Gessler, restauratorka, dziennikarka kulinarna

Jako jedna z pierwszych polskich celebrytek zamieściła w swoich mediach społecznościowych awatar przedstawiający misia. To, wbrew pozorom, inwestycja biznesowa – w przypadku znanych osób cyfrowe awatary NFT można później sprzedać za duże pieniądze. W USA nawet za miliony dolarów! 

PRZEGRANY

Jarosław Kaczyński, wicepremier, prezes PiS

Według wyliczeń Instytutu Emerytalnego dla dziennika „Fakt” straci on na Polskim Ładzie 1,2 tys. zł miesięcznie

-----------------------------------------------------------

 Liczba miesiąca

4,1 

taki procentowy wzrost globalnej produkcji przewiduje na 2022 r. Bank Światowy. To wyraźnie mniej, niż zakładały wcześniejsze szacunki (5,5 proc.). Powodem obniżki jest szalejący wariant koronawirusa – omikron.

My Company Polska wydanie 2/2022 (77)

Więcej możesz przeczytać w 2/2022 (77) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ