Wałęsa wstawia się za kurierami platform: nawet 41 proc. czasu pracy świadczą nieodpłatnie

Kurier
Fot. shutterstock.
Branża dostaw, znana jako "branża platformowa", dynamicznie się rozwija, oferując pracownikom dostęp do aplikacji mobilnych, dzięki którym otrzymują oni odpłatne zlecenia. Niestety polskie prawo nie reguluje kwestii ich zatrudnienia przez co są wykorzystywani i mimo ciężkiej pracy zarabiają często mniej niż najniższą krajową pensję.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Obecne przepisy prawne w Polsce nie zapewniają pracownikom branży dostaw podstawowych praw pracowniczych, co skłoniło posła Jarosława Wałęsę do złożenia interpelacji do ministra rodziny i polityki społecznej.

Kurierzy w trudnej sytuacji

W ramach swojej interwencji Wałęsa podkreślił, że kurierzy pracujący w branży dostaw często są gorzej traktowani niż pracownicy z innych sektorów. Brakuje im stałej stawki godzinowej oraz regularnych godzin pracy, a także możliwości skorzystania z uprawnień związanych z urlopem chorobowym i macierzyńskim. Ich zarobki są determinowane przez złożone algorytmy komputerowe, przez co nie są w stanie przewidzieć wysokości swoich dochodów - informuje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Jak biznes powinien rozmawiać z nauką? Wywiad z Andrzejem Dybczyńskim

Niedostateczne wynagrodzenie

Według danych Komisji Europejskiej, aż 41% czasu pracy kurierów nie jest wynagradzane, a ponad połowa z nich otrzymuje wynagrodzenie niższe niż minimalna krajowa. Ta sytuacja powoduje znaczne trudności finansowe dla pracowników, którzy nie mają pewności co do swojego wynagrodzenia, a ich dochody zależą od nieprzewidywalnych czynników. Często spędzają w pracy wiele godzin oczekując na nadejście zlecenia - a za bycie w gotowości do przyjęcia zamówienia nie otrzymują wynagrodzenia. Praca kuriera w branży dostaw jest często jedynym wyborem dla imigrantów. Mimo, że pracują ponad siły nie są w stanie zarobić pensji zbliżonej do minimalnej krajowej.

Walka o prawa pracownicze

Interpelacja Wałęsy stanowi ważny krok w walce o prawa pracowników w branży dostaw. Jarosław Wałęsa zapytał ministerstwo, czy to planuje wprowadzenie dodatkowych regulacji, które chronią pracowników z tzw. branży platformowej. Dodatkowo, posłowie jego ugrupowania pytają, czy rząd planuje wprowadzenie wsparcia dla tych pracowników, aby poprawić ich trudną sytuację.

Nadzieja na zmiany

Interwencja posła Wałęsy stanowi ważny głos w dyskusji na temat praw pracowników w branży dostaw. Wprowadzenie odpowiednich regulacji i wsparcia może pomóc w poprawie warunków pracy i wynagrodzeń kurierów, którzy odgrywają kluczową rolę w obszarze dostaw, szczególnie w dobie wzrastającej popularności zakupów online.

Supersiły naszego mózgu